هدیه سازمان بازرسی تقدیم وزیر کشور شد

هدیه سازمان بازرسی تقدیم وزیر کشور شد علم عدل: رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار با وزیر کشور هدیه بسته لطمه شناسی حوزه وزارت کشور را تقدیم وی کرد.به گزارش علم عدل به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با احمد وحیدی وزیر کشور ضمن تقدیم بسته لطمه ها و چالش های حوزه وزارت کشور اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور مدت ها پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم تصمیم گرفت گزارش هدیه به وزرا و استانداران تهیه نماید که شامل لطمه ها و چالش های کلان هر حوزه باشد. البته پیشنهاد ما این است که پیرو این گزارش هدیه، یک کارگروه بین سازمان بازرسی و وزارتخانه ها تشکیل گردد و موارد این گزارش را پیگیری کنند.

وی با اشاره به مشکلات و لطمه های اصلی حوزه وزارت کشور که در گزارش هدیه سازمان بازرسی تشریح شده، اظهار داشت: یکی از عناوینی که دغدغه سازمان بازرسی بوده و مکاتبانی در قالب گزارش های هشداری در ابتدای دولت به وزارت کشور و شوراهای سراسر کشور داده شد، درباره انتخاب شهرداران وفق مقررات بود. در این خصوص اگر مقررات نقصها و ابهاماتی دارد باید پیگیری نماییم تا رفع گردد و تا آن زمان که مقرره، حاکم و جاری است همه باید برمبنای آن عمل کنند. اما متأسفانه در بعضی از شهرها شاهد عدم رعایت مقررات انتخاب شهرداران بودیم.

درویشیان تاکید کرد: موضوع بعدی ساماندهی جذب نیرو در شهرداری ها است. متأسفانه این مساله در شهرداری ها نیاز به ساماندهی دارد. بطورمثال پس از روی کار آمدن شورا و شهردار جدید، تعداد قابل توجهی نیروی انسانی جذب می شوند که گاهی موردنیاز نیستند یا این که عضو شورا به خود اجازه دهد که نیرویی را معرفی نماید و شهردار ملزم باشد آن نیرو را جذب شهرداری کند که این ها لطمه جدی است و باید فکر اساسی برای آن شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر ساماندهی ساخت وسازهای بدون مجوز اظهار داشت: دهیاری گاهی اوقات در پروسه اعطای مجوز ساخت وساز دخالت دارد. گاهی در بستر رودخانه مبادرت به صدور مجوز ساخت وساز کرده که باید این موضوعات ساماندهی گردد.

وی با اعلان اینکه یکی از درخواست های ما نظارت بر مصوبات شوراها است، اظهار داشت: برخی مصوبات شوراهای شهر و روستا مغایر با قانون است. در این خصوص سازمان بازرسی کل کشور تذکر لازم را می دهد تا خود شورا آنرا لغو کند و اگر این کار را نکرد هیأت مستقر در فرمانداری ها موظف می باشند مخالفت کنند. بدین سبب پیشنهاد ما این است که در شوراهای شهرهای بزرگ، حتما در نحوه بررسی مصوبات، از خدمات حقوقی کارشناسان استفاده گردد.

درویشیان با اشاره به برخی مشکلات دیگر حوزه وزارت کشور اظهار داشت: یکی از لطمه های این حوزه عدم اجرای مصوبات شورای تامین است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ناوگان حمل و نقل عمومی هم یکی از لطمه های جدی است که حتما در برنامه های وزارت کشور گنجانده شده است. اثربخش نبودن اقدامات شورای اجتماعی کشور هم مشکل دیگری است که نیازمند بازبینی است.

وی با تاکید بر پیش بینی هزینه های خارج از شمول برخی استانداری ها اظهار داشت: متاسفانه در قانون بودجه برای هزینه های اجتناب ناپذیر استانداری ها بخصوص استانهای پرتردد اعتبار لازم پیش بینی نشده که این کار موجب می شود استانداری ها برای تامین هزینه های جاری سراغ همیاری شهرداری ها بروند یا از طرقی که در قانون پیش بینی نشده مشکل هزینه های خودرا حل کنند که این یک لطمه است. زمانی یک بودجه خارج از شمول برای استانداری ها در نظر گرفته شده بود که اکنون حذف گردیده است و موجب انحراف از قانون می شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور همین طور اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات این حوزه، عدم صدور چند میلیون کارت ملی هوشمند و معطلی مردم در سازمان ثبت احوال است. بالاخره باید برای این مشکل راهکاری اندیشید.

وی اظهار داشت: یکی از عناوینی که وزارت کشور نقش بسیار اساسی دارد که دغدغه مقام معظم رهبری است بحث لطمه های اجتماعی است. وزارت کشور نقش کلیدی در شناسایی لطمه های اجتماعی و هم پیگیری حل این لطمه ها دارد. در این خصوص نیز باتوجه به ورودی که سازمان بازرسی کل کشور در زمینه لطمه های اجتماعی داشته می توانیم به وزارت کشور کمک نماییم.

درویشیان در آخر اظهار داشت: پروسه تدوین گزارش های سازمان بازرسی کل کشور یک پروسه کاملاً کارشناسی، علمی و دقیق است. تا آن زمان که مراحل تنقیح و تائید آن توسط بازرسی قضایی یا معاون و گروه مربوطه طی نشود اجازه ارسال آن به دستگاه اجرائی، مرجع قضایی یا هیات تخلفات پیدا نمی کند.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز در این دیدار با اعلان اینکه سازمان بازرسی یک ظرفیت خوبی برای دستگاه های اجرائیست، اضافه کرد: در زمان دولت دهم همیشه یکی از گزارش هایی که برای آن وقت گذاشته و دقیق مطالعه می کردم، گزارش سازمان بازرسی کل کشور بود. چونکه معتقدم سازمان بازرسی در گزارش های خود مسایل را عمیقا توسط کارشناسان بررسی می کند و اساسا امروز به نسبت گذشته کیفیت گزارش های سازمان ارتقا یافته است.

وی اظهار داشت: خواهش ما از سازمان بازرسی کل کشور این است که بیشتر به ما کمک نماید و حساسیت بیشتر روی وزارت کشور ضرری ندارد. چونکه وزارت کشور یک وزارتخانه حاکمیتی و جزو هسته سخت حاکمیت است. طبیعتا مدیران وزارت کشور باید کاملا منزه و پاک باشند.

منبع:

1400/07/28
10:10:50
5.0 / 5
265
تگهای خبر: ثبت , خدمات , دستگاه , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت