طرحی به ابتكار رئیس سازمان زندان ها؛

آزادی ۱۰۷۱ زندانی در چالش مردمی نذر هشتم

آزادی ۱۰۷۱ زندانی در چالش مردمی نذر هشتم علم عدل: راه ‎اندازی پویش مردمی «نذر هشتم» با اقبال پرسنل زندان و همین طور سایر گروه های جهادی و مردمی قرار گرفته و طی دوماه گذشته آزادی بیش از هزار زندانی را باعث شده است.


به گزارش علم عدل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، با اجرای پویش مردمی «نذر هشتم» که به ابتکار رییس سازمان زندان ها و درجهت پشتیبانی از مددجویان گرفتار در حبس کلید خورده، بیش از هزار نفر از مددجویان زندان های کشور توانستند طی دو ماه اخیر با جلب مشارکت های اجتماعی و مردمی، از بند زندان رهایی یافته و به آغوش جامعه بازگردند.
این طرح خیرخواهانه با هدف کمک به آزادی مددجویان و حمایت مالی از خانواده های آنان در دستور اجرا قرار گرفته و تا حالا با استقبال خیرین نیز روبرو شده؛ دراین راستا درمدت اخیر مبلغی بیش از ۱۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان جمع آوری و درجهت آزادی زندانیان تخصیص یافته است.
کمک به خانواده زندانیان از دیگر ابعاد راه اندازی پویش «نذر هشتم» اعلام شده است به نحوی که در بازه زمانی مذکور، کمک های دریافتی بوسیله جلب مشارکت گروه های اجتماعی، جهادی و مردمی به مبلغ اهدایی بیش از ۱ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان رسیده است.
پرداخت نقدی، اجاره و یا رهن منزل، بسته معیشتی، سبد کالا، اقدامات آموزشی، توزیع غذا، اعزام به سفرهای زیارتی، خدمات درمانی، جهیزیه، خرید لوازم خانگی، هزینه دانشگاه، اشتغال و غیره ازجمله بخش های مصرفی مبلغ هایی اهدایی به خانواده زندانیان شمرده می شود. این دسته از فعالیت ها در ماه‍ های مرداد و شهریورماه، رقمی بیش از ۴ هزار مورد کمک های دریافتی را شامل شده است.
گفتنی است پویش «نذر هشتم» اقدامی است که بمنظور آزادسازی زندانیان نیازمند خصوصا در رابطه با جرائم غیرعمد و مالی و نیز پشتیبانی از خانواده ایشان، طی ماه‍ های اخیر توسط محمدمهدی حاج محمدی، رییس سازمان زندان ها به مرحله اجرا گذاشته شد.
این اقدام فراگیر اکنون به نیت «امام هشتم»؛ امام رضا(ع) در دست اجراست و مقرر است یاری گر زندانیانی باشد که درطول دوره حبس در راه متعالی زندان یعنی اصلاح و تربیت قدم برداشته اند تا بدین شکل نه فقط زمینه آزادی آنان بلکه تامین معیشت خانواده این دسته از مددجویان را هم فراهم سازد. تا حالا مددجویان بسیاری در سراسر کشور توانسته اند با بهره گیری از اعتبار تامین شده خیرین در چالش «نذر هشتم» از بند رهایی یابند.
حاج محمدی پیش ازاین درباره اجرای آن عنوان کرده است؛ «در این طرح، هشتم هرماه با توسل به امام هشتم یا حداقل هشت زندانی مستحق رأفت، آزاد می شوند و یا از خانواده آنها دستگیری و حمایت ویژه می شود. این طرح برای ابقای مسئولیت اجتماعی و مشارکت همگانی، فرصت و بهانه خوبی یست.»
سایر نهادهای حمایتی، خیرین، گروه های جهادی، پایگاه های مردمی و دیگر اقشار می توانند در اجرای هرچه بهتر این برنامه نیکوکارانه مشارکت داشته باشند.
سازمان زندان ها همین طور با راه اندازی برنامه های دیگری همچون «پنجره فولاد» و یا «سامانه حمایت» برنامه های گسترده و حمایتی دیگری را برای مساعدت با خانواده زندانیان نیازمند در دستور اجرا گذاشته است.
منبع:

1400/07/01
11:32:45
5.0 / 5
225
تگهای خبر: آزادی , حبس , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت