رئیس سازمان ثبت اسناد:

صدور اسناد اوقافی ۱۰۲ درصد رشد داشته است

صدور اسناد اوقافی ۱۰۲ درصد رشد داشته است به گزارش علم عدل، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: در 7 ماه نخست سال شاهد رشد 102 درصدی برای صدور اسناد اوقافی بوده ایم.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، جلسه مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان اوقاف و امور خیریه امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ با حضور حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، معاونان و مدیران دو ارگان و مدیرکل سازمان ثبت و امور اوقاف تمام استانها بصورت وبیناری با محوریت حدنگاری، تثبیت و تعویض اسناد دفترچه ای موقوفات با اولویت موقوفات مزروعی و کشاورزی پلاک های بزرگ انجام شد.

حسن بابایی در این نشست ضمن تشکر از رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و همکاران این سازمان اظهار داشت: همکاری خوب و سازنده ای میان سازمان ثبت و سازمان اوقاف برقرار است دو هفته گذشته نیز همایش ملی ثبت انجام شد.

وی اضافه کرد: پیرو تفاهم نامه ای که میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان اوقاف و امور خیریه منعقد گردید بصورت فصلی نشست میان این دو سازمان برگزار و آخرین وضعیت صدور اسناد درباب اراضی و املاک اوقاف بررسی می شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: طبق بررسی های که در جلسه امروز به عمل آمد در ۷ نخست سال شاهد رشد ۱۰۲ درصدی برای صدور اسناد اوقافی بوده ایم که بیش از مصوبه مقرر شده میان دو سازمان است.

بابایی بیان کرد: برنامه ریزی کرده ایم که تا سال آینده تمامی اراضی کشاورزی موقوفی سند دار و موانع پیش روی در اجرای این امر نیز مرتفع شود.

وی در ادامه اظهار داشت: در بحث صدور اسناد موقوفی شاهد رشد خوبی بوده ایم و هدف گذاری نیمه اول سال ۱۴۰۱ نیز فراتر از برنامه پیشرفته است.

بابایی اضافه کرد: امیدواریم شتابی که در بحث ثبت اراضی و املاک اوقافی وجود دارد افزایش یابد، محوریت تشکیل جلسه امروز نیز بحث اراضی کشاورزی موقوفی است و ظاهراً آمار قابل توجهی از این اراضی سند ندارد امیدواریم این مسیر نیز به خوبی طی شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: امیدواریم به بهترین روش بحث ثبتی موقوفات تمام شود و این مسئولیت که برعهده سازمان ثبت است صورت گیرد.

حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه در این نشست ضمن تشکر از رییس سازمان ثبت و معاونان سازمان اظهار داشت: همکاری بسیار خوبی بمنظور سامان یافتن املاک وقفی اتفاق افتاده است بطوریکه آمارها جهش های ارقام را نشان میدهد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه درباب مقایسه عملکرد برنامه های ثبتی ۷ ماهه سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱، بیان کرد: در ۷ ماهه سال ۱۴۰۱ به نسبت سال قبل گرفتن سند مالکیت ۵۸ درصد رشد داشته و تبدیل اسناد قدیمی نیز دارای رشد ۳۴ درصدی بوده همین طور سند دار کردن رقبات رشد ۳۳ درصدی داشته است.

وی اضافه کرد: مقایسه مساحت قطعات وقفی تثبیت شده در سامانه کاداستر در ۷ ماهه سال ۱۴۰۱رشد قابل توجهی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته است ولی برای آن میزانی که نیاز داریم یک جهش دو چندان می خواهد.

مجتبی باقر زاده مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه در این نشست اظهار داشت: در امتداد کاداستر املاک اراضی وقفی در کل کشور تفاهم نامه ای در سال ۱۳۹۸ منعقد گردید که جهت تسریع این تفاهم نامه در ابتدای سال جاری جلسه مشترکی میان سازمان ثبت و سازمان امور اوقاف برگزار و برنامه مشترکی تدوین شد که در این برنامه بصورت نخستین بار الزامات و الحاقیه ای میان روسای دو سازمان به امضا رسید که اصول کلی در راستای تسریع و تسهیل کاداستر املاک و اراضی وقفی درآن عنوان شد.

وی درباب وضعیت کلی تثبیت مالکیت املاک و اراضی وقفی پلاک های کشور اظهار داشت: در کل ۱۱۶ هزار سند مالکیت موقوفات صادر شده که ۸۸ هزار و ۱۴۴ سند بصورت تک برگی کاداستری در موقوفات متصرفی است و ۲۸ هزار و ۱۴۶ سند دفترچه ای در کل کشور باقی مانده که نسبت آن ۲۴ درصد به ۷۶ درصد است.

مدیرکل اسناد و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: در بحث رقبات دارای سند و فاقد سند موقوفات متصرفه، ۷۲۵ هزار رقبه سنددار است که ۷۵ درصد است و ۲۵ درصد از رقبات موقوفات فاقد سند است.

باقر زاده اظهار داشت: تثبیت سند مالکیت تا آخر سال ۹۸، ۵۹ هزار هکتار بود و از شروع سال ۹۹ تا به امروز ۱۹۴ هزار هکتار است همین طور در بحث جانمایی نیز ۲۶۱ هزار هکتار تا آخر سال ۹۸ بود از شروع سال ۹۸ تا به امروز نیز ۳۴۲ هزار هکتار است که افزایش دوبرابری داشته و مجموعاً ۶۰۴ هزار هکتار جانمایی داشته ایم.

وی در ادامه اظهار داشت: طبق آمار سال جاری مجموع صدور اسناد مالکیت ۱۵ هزارسند است که مصوب دوره ۷ ماهه ۷ هزار و ۷۰۰ سند مالکیت بود که ۸ هزار و ۸۰۰ سند صادر شده که رشد ۱۰۲ درصدی داشته است.

محمد علی فلاح مدیر کل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این نشست اظهار داشت: در ۷ ماه نخست در کل کشور ۸ هزار و ۸۹۶ سند مالکیت صادر کرده ایم که نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته ایم نکته قابل توجه این است که بیش از ۲ هزار سند مالکیت را فقط در مهرماه صادر کرده ایم.

در ادامه جلسه گزارش وضعیت ثبتی هر استان عنوان شد و مدیر کل سازمان ثبت و امور اوقاف تمام استانها بصورت وبیناری توضیحات لازم را ارائه کردند.


1401/08/12
14:39:55
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت