پوربابایی خبرداد؛

وکالت تخصصی می شود

وکالت تخصصی می شود به گزارش علم عدل، رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز از اجرای طرح تخصصی شدن وکالت در کشور برای نخستین بار در خاورمیانه خبرداد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، هوشنگ پوربابایی در جمع خبرنگاران در مورد اجرای طرح روند تخصصی شدن وکالت با اعلان اینکه در کشور ۶۰ تا ۸۰ هزار وکیل در کشور داریم، اظهار داشت: کانون وکلا از قدیم این دغدغه را داشت که مرکز تخصصی راه اندازی کند تا وکلا به متخصص تبدیل شوند. وی با اعلان اینکه وکلا در دنیا عام نیستند وتخصصی وکالت را برعهده دارند، اظهار داشت: در سایر کشورها این که هر پرونده ای را وکلا عهده بگیرند، اینطور نیست اما در ایران وکلا به صورت عمومی هر پرونده ای را بر عهده می گیرند. رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز اظهار داشت: کانون وکلای دادگستری از حدود ۱۲ سال پیش مبادرت به راه اندازی دانشکده کرد تا تخصصی مبحث وکالت را دنبال کند.
پوربابایی افزود: همزمان با گرفتن مجوزات لازم ۴ دپارتمان حقوق خصوصی، حقوق بین الملل، حقوق جزا و جرم شناسی و حقوق عمومی را تشکیل دادیم.
حقوق اراضی و بانکی و کیفری و دعاوی جنایی مواد مخدر، دعاوی کیفری خانواده، اقتصادی زیر مجموعه های این کمیته ها هستند و اعضای کمیته های مذکور تلفیقی از وکلا، قضات و مدیران اجرایی بودند. وی افزود: وظیفه این کمیته ها تدوین سرفصل ها بود، دو سال در این سرفصل ها صحبت کردیم و در نهایت سرفصل ها تصویب گردید. توافق کردیم که گواهینامه تخصصی به وکیل دادگستری پس از گذراندن دوره های جامع و کسب نمره قبولی در آزمون، داده شود. وی با اعلان اینکه این گواهینامه مورد تأیید وزارت علوم و کانون است، اظهار داشت: این طرح بومی سازی شده مدرسه وکالت فرانسه است. اساتید دانشگاه، وکلای مبرز و پیشکسوتان دستگاه قضایی همچون مدرسین هستند. پس از آن که مجوزات لازم دریافت شد اطلاع رسانی های لازم صورت گرفت. وی به ماده ۲۲ قانون حق الوکاله اشاره و اشاره کرد: بر مبنای ماده ۲۲ کانون ها به تخصصی شدن سوق داده شدند. همینطور قید شد که وکلای متخصص ده درصد بیشتر از سایرین حق الوکاله بگیرند. رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز اظهار داشت: باتوجه به کثرت و تعدد وکلا، این انتطار نمی رفت که وکیل ما محیط به تمامی قوانین شود. از طرف دیگر وکیل متخصص سبب می شود که به کمک دستگاه قضایی بیاید. قوانین و مقررات را دقیق به قوه قضاییه اعلام نماید و این دستگاه رسیدگی هایی که می کند موجه تر باشد. این سبب می شود بار علمی دستگاه قضایی ما هم افزایش یابد. پوربابایی افزود: در حوزه وکالت ۶۰ سال عقب هستیم کانون وکلای دادگستری مرکز برای نخستین بار در خاورمیانه این طرح را اجرا می کند البته کانون وکلای قوه قضاییه هم بعد از ما این طرح را اجرا می کند. وی از آغاز دوره ثبت نام طرح تخصصی شدن وکالت اطلاع داد و اظهار داشت: روز اول دوره اول ثبت نام است. ثبت نام حضوری و در دانشگاه علمی کاربردی کانون وکلای دادگستری به انجام می رسد. پوربابایی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی براینکه آیا افزایش ده درصدی حق الوکاله از جانب جامعه پذیرفته می شود؟ اظهار داشت: این مساله بار هزینه ای برای مردم ایجاد نمی کند چون که در کل مبلغ چشمیگیری نمی گردد. وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص این که نیاز سنجی محورهای وکالت از میزان پرونده ها مشخص شده است اظهار داشت: محور دوره ها بر مبنای پرونده های موجود و نیاز جامعه است و این که مردم چه مشکلاتی دارند. بر مبنای آمار تعداد پرونده ها و مشکلات مردم، طرح تخصصی شدن وکالت به وجود می آورد. پوربابایی در پاسخ به این پرسش که آیا بر مبنای یک دوره ۱۰۰ ساعته آموزشی آیا میتوان یک وکیل را تخصصی کرد؟ اظهار داشت: اسامی وکلای متخصص در سایتی اعلام می شود.

1401/05/24
09:44:27
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آزمون , پرونده , ثبت , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت