مصطفی محقق داماد:

حوزه علمیه ی 50 سال قبل از هاروارد و آكسفورد موفق تر بود

حوزه علمیه ی 50 سال قبل از هاروارد و آكسفورد موفق تر بود به گزارش علم عدل ایبنا نوشت: حجت الاسلام و المسلمین سیدمصطفی محقق داماد در همایش نكوداشت مرحوم والد خود، آیت الله سیدمحمد محقق داماد، اظهار داشت: بنده دانشگاه هایی مانند هاروارد، آكسفورد و استنفورد را از نزدیك دیده ام، اما می توانم قسم بخورم كه هیچ مركزی به موفقیت آن روزهای حوزه نبود.


همایش «الگوی فقاهت؛ ویژه نكوداشت مقام علمی مرحوم آیت الله سیدمحمد محقق داماد» با حضور آیات عظام مكارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، جوادی آملی، اعرافی، سعیدی، مقتدایی، استادی و همینطور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهرام سرمت استاندار قم، در سالن جلسات پژوهشكده علامه طباطبایی (ره) در برگزار گردید.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمصطفی محقق داماد استاد حوزه و دانشگاه و فرزند زنده یاد آیت الله سیدمحمد محقق داماد، در بخشی از این همایش به تشریح روحیات آیت الله محقق داماد پرداخت و اظهار داشت: آیت الله محقق داماد در سخت ترین شرایط زندگی، نشاط بالایی در كارهای علمی داشت و این نشاط را به ما و شاگردان خود انتقال می داد.

سید مصطفی محقق به ذكر خاطراتی هم پرداخت و اظهار داشت: زمانی كه منزل ایشان میهمان می آمد، من و برادرم درخواست ماندن در منزل و كمك به ایشان را می كردیم، اما ایشان به ما می گفتند شما طلبه هستید و باید به منزل خود بروید و به درس خواندن بپردازید.

وی به زمان رحلت آیت الله محقق داماد اشاره نمود و اظهار داشت: ۵۰ سال قبل وقتی كه فوت ایشان اتفاق افتاد، بلندگوی آستانه قم كه میزبان فقاهت قم بود، حاضر به این كار نشد و هیچ روزنامه ای در ایران خبر فوت ایشان را كار نكرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: آن زمان آیت الله العظمی مكارم شیرازی خبر فوت را با قلم شیوایی نگاشتند و یك نفر بعنوان آگهی فاتحه در ستون روزنامه اطلاعات چاپ كرد كه بعدها هم مورد اعتراض قرار گرفت.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان كرد: بنده دانشگاه هایی مانند هاروارد، آكسفورد و استنفورد را از نزدیك دیده ام، اما می توانم قسم بخورم كه هیچ مركزی به موفقیت آن روزهای حوزه نبود.

در انتها این همایش از موسوعه ۲۱ جلدی آیت الله محقق داماد كه مجموع تقریرات این عالم دینی است و توسط شاگردان ایشان جمع آوری شده است، رونمایی گردید. ۲۴۱۲۴۱

1398/10/15
20:09:48
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: اسلامی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت