آشنایی با قوانین،

اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به گزارش علم عدل، فصل دهم قانون اساسی به مبحث «سیاست خارجی» پرداخته است.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، فصل دهم قانون اساسی از اصل ۱۵۲ تا ۱۵۵ به شرح زیر است:

فصل دهم- سیاست خارجی

اصل یکصد و پنجاه و دوم: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای نفی هرگونه سلطه‏ جویی و سلطه‏ پذیری، حفظ استقلال همه‏ جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در مقابل قدرت‏های سلطه‏ گر و روابط صلح‏ آمیز متقابل با دول غیرمحارب استوار است.

اصل یکصد و پنجاه و سوم: هرگونه قرارداد که باعث سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور گردد ممنوع می باشد.

اصل یکصد و پنجاه و چهارم: جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می‏داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می‏ شناسد. ازاین رو در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت‏های دیگر، از مبارزه حق ‏طلبانه مستضعفین در مقابل مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می ‏کند.

اصل یکصد و پنجاه و پنجم: دولت جمهوری اسلامی ایران می ‏تواند به کسانی که پناهندگی سیاسی بخواهند پناه دهد مگر اینکه بر طبق قوانین ایران خائن و تبهکار شناخته شوند.
1402/01/11
13:13:54
5.0 / 5
264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت