دستور رییس قوه قضاییه به رییس کل دادگستری بوشهر

دستور رییس قوه قضاییه به رییس کل دادگستری بوشهر علم عدل: جلسه ویژه بررسی راهکارهای تعیین تکلیف و ساماندهی وضعیت انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر با حضور همه دستگاه ‎های مسوول در حضور رییس قوه قضاییه، اجرا شد.


به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، بعد از بازدید چهار ساعت و نیم حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی این استان، جلسه ویژه بررسی راهکارهای تعیین تکلیف و ساماندهی وضعیت انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر با حضور رییس قوه قضاییه و همه دستگاههای مسوول انجام شد.
در این نشست، مدیرعامل سازمان اموال تملیکی، قائم مقام وزیر صمت، استاندار بوشهر، مسئولان قضایی استان و متولیان بخش گمرک بوشهر حضور داشتند.
یکی از دستورکارهای این جلسه، بررسی وضعیت و تعیین تکلیف ۹۷۶ خودروی لوکس و ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین ویژه راه سازی بود که در انبارهای گمرک بوشهر نگهداری می شدند.
در جلسه مزبور مشخص گردید که ترخیص این خودرو ها و ماشین آلات با ۴ مانع مواجه می باشد که عبارتند از: «بحث سنوات؛ ناظر بر نحوه واردات ماشین آلات مستعمل تا عمر حداکثر ۵ سال» ؛ «مجوز استاندارد» ؛«مجاز نبودن واردات خودروی بالای ۲۵۰۰ سی سی» ؛ «عدم اجازه ترخیص به خودرو های بالای ۴۰ هزار دلار».
رییس قوه قضاییه در این نشست با اشاره به بازدید خود از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی این استان، اشاره کرد: تا حالا در امتداد ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی با همکاری هر سه قوه به ویژه دولت و دستگاه قضایی اقدامات مثبت و روبه جلویی انجام شده است؛ این اقدامات باید استمرار یابد و من بطور قطع پییگری های لازم را درباب رفع معضلات، مشکلات و موانع ساماندهی انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر از طرق مختلف همچون در جلسه سران سه قوه صورت خواهم داد.
رییس دستگاه قضا اشاره کرد: از حیث صیانت از بیت المال و حقوق مردم به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که اموال و ارزهایی برای واردات کالای مورد نیاز به کشور صرف شد و این کالاها در زیر آفتاب و در هوای شرجی فاسد و متروکه شوند؛ باید برای حل این معضل همه مسئولان بخش ها و دستگاه های ذیربط را به خط نماییم.
وی ادامه داد: در قضیه ساماندهی انبارهای بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی، از این حیث که مقوله ای در رابطه با حقوق مردم و بیت المال است، هیچ عذر و بهانه ای برای عمل نکردن به مسئولیت ها پذیرفته نیست؛ مسئولان ذیربط نباید به صرف تنظیم و ارسال یک نامه اکتفا کنند بلکه باید موضوعات این حوزه را تا حصول نتیجه پیگیری کنند.
رییس عدلیه در ادامه این جلسه به رییس کل دادگستری بوشهر فرمان داد تا در اسرع وقت و با فوریت گزارشی جامع و کامل درباب وضعیت خودرو ها و ماشین آلات موجود در انبارهای گمرک این استان تنظیم کند.
رییس دستگاه قضا همین طور اشاره کرد: آن بخش از مسائل حوزه ساماندهی انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر که ناظر بر موضوعات حقوقی و قضایی است با پیگیری همکاران ما در دادگستری این استان به سرعت پیگیری و رفع خواهد شد؛ همین طور چنانچه برای پیشبرد این ساماندهی نیاز به ابلاغ بخشنامه های دولتی نیز باشد، موضوع را در نشست سران قوا مطرح خواهم کرد.
محسنی اژه ای اضافه کرد: چنانچه برای ساماندهی انبارهای بندر، گمرک و سازمان اموال تملیکی بوشهر نیاز به ابلاغ اختیارات ویژه از ناحیه رییس قوه قضاییه دارید، مراتب را به من اطلاع دهید.
رییس عدلیه همین طور در این نشست از مسئولان گمرک استان بوشهر خواست تا گزارشی از میزان و وضعیت کالاهای ۱۰ درصدی در گمرک بوشهر را به قوه قضاییه و دولت ارائه کنند؛ منظور از محموله های ۱۰ درصدی کالاهایی است که واردکننده نتوانسته نسبت به تسویه حقوق دولتی، اقدام نماید پس ۱۰ درصد از آنها در گمرکات باقی مانده اند.
منبع:

1401/05/08
11:00:44
5.0 / 5
230
تگهای خبر: ابلاغ , ثبت , دادگستری , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت