محسنی اژه ای:

دوستداران نظام، امید به وحدت و كارآمدی بیشتر قوای مملكت دارند

دوستداران نظام، امید به وحدت و كارآمدی بیشتر قوای مملكت دارند به گزارش علم عدل معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: امروز دوستداران نظام و انقلاب، امید به تحقق وحدت و کارآمدی بیشتر قوای مملکت در جهت حل مشکلات مردم دارند.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، نشست تقدیر از مدیران نمونه حوزه های ستادی قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه و تعدادی از مدیران دستگاه قضایی انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه در این جلسه با اشاره به ابعاد و زوایای مختلف تحول صورت گرفته در گام دوم انقلاب، گفت: علیرغم همه شیطنت ها و توطئه ها و خباثت هایی که از ناحیه دشمنان ضد کشور و نظام و مردم ما می شود؛ اما چتر حمایتی خاص خداوند و رحیمیت حضرت حق بر سر ملت ایران است و مردم ما هم اهل صبر هستند و ان شاءالله دولت آتی ما، یک دولت انقلابی، در خط ولایت، دلسوز و خیرخواه مردم باشد و مجلس و دستگاه قضایی هم به این صفت های پسندیده مزین باشند.

وی اشاره کرد: امروز دوستداران نظام و انقلاب، امید به تحقق وحدت و کارآمدی بیشتر قوای مملکت در امتداد حل مشکلات مردم دارند و این انتظار وجود دارد که مسؤلان امر با خدمت صادقانه و بدون تکلف، مسیر رفع معضلات مردم را هموار کنند. زمینه تحقق این مهم امروز فراهم است و ما و شما مدیران و دست اندرکاران باید این امید مردم را تقویت نماییم و وحدت و کارآمدی صددرصدی را که انتظار دوستداران نظام است به فعلیت برسانیم. درصورتیکه بتوانیم این امر مهم را به فعلیت برسانیم اساسا عملی صالح انجام داده ایم و درصورتیکه خدایی ناکرده در این راه کوتاهی و سستی نماییم، گناهی نابخشودنی مرتکب شده ایم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت و منزلت قدرشناسی در مکتب اسلام، گفت: خداوند سبحان بهترین تقدیرکننده از افراد و بندگان شایسته است.

معاون اول قوه قضاییه، پاداش دهی به عمل صالح را یک سفارش قرآنی دانست و اظهار داشت: عرضه پاداش به انسان هایی که عمل صالح انجام می دهند، دارای اثرات معنوی متعالی در جامعه است؛ یعنی هم فرد انجام دهنده عمل نیکو به استمرار رویه انجام عمل صالح ترغیب می شود و هم سایر افراد جامعه که نظاره گر تشویق و پاداش دهی به فرد صالح العمل هستند، تحت تأثیر قرار گرفته و به انجام اعمالی که خیر جمعی دارد، اهتمام می ورزند. درصورتیکه این فرآیند پاداش دهی و تقدیر و تشویق برقرار نباشد، افراد جامعه گرفتار رخوت می شوند و دنبال خلاقیت و ابداع نمی روند و در نتیجه استعدادها شکوفا نمی گردد.

محسنی اژه ای اضافه کرد: انسان برای رسیدن به هدف اعلای دین باید در بستری قرار گیرد که استعدادهای او شکوفا شود و یکی از عوامل تحقق این مهم، مورد تقدیر قرار گرفتن فرد مستعد از ناحیه جامعه، مسؤلان و رؤسا است؛ ازاین رو سفارش من آن است که مسؤلان ما، عمل تقدیرکردن از افراد موفق در سازمان ذیربط خویش را به یک فرهنگ کاری و اداری تبدیل کنند و حتی این فرهنگ را به نهاد خانواده خود هم تسری دهند.

معاون اول دستگاه قضا، بر تقدیر به هنگام و سریع از اعضا و افراد سازمانی و اداری موفق در پیشبرد امور اصرار کرد و اظهار داشت: درصورتیکه در نظام اداری ما تقدیر سریع و بدون فاصله زمانی از یک مدیر یا کارمند یا قاضی موفق به یک فرهنگ تبدیل گردد، این امر حائز اثرات ماندگار تربیتی خواهد بود و باعث تحکیم روابط حسنه در مجموعه های سازمانی و اداری ما می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای اشاره کرد: باید فردی که در یک مجموعه اداری و سازمانی با ایده و ابتکار و پشتکار خود موفقیتی را برای مجموعه حاصل کرده به میزان ارزش کارش مورد تقدیر قرار گیرد؛ در دستگاه قضایی بعضاً ما با خانواده قضات و کارکنان دستگاه تماس حاصل می نماییم و موفقیت فرد را به عزیزان آنها تبریک می گوییم و از آنها هم بواسطه حمایت هایی که انجام داده اند تقدیر به عمل می آوریم که این امر هم حائز اثرات روحی مثبتی برای فرد و خانواده گرامی اوست.

معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: طبیعتا در هر مجموعه و دستگاهی برای انتخاب مدیران و کارمندان نمونه و موفق، شاخصه ها و معیارهایی تعریف شده است؛ در دستگاه قضایی هم این قاعده حکمفرماست؛ اما این امر به منزله آن نیست که سایر مدیران و قضات و کارمندان دستگاه قضا، حائز خصوصیت های یک فرد نمونه و موفق نیستند؛ البته در دستگاه قضایی سعی شده تا معیارها و شاخصه های تعیین یک مدیر و قاضی نمونه تا حد امکان به دور از اعمال سلیقه افراد انتخاب کننده در تطبیق مصادیق باشد.

ارتقای روند توجه به مدیران، ارزیابی مدیران و توانمندسازی آن ها

در ابتدای این جلسه، محمد صاحبکار معاون راهبردی قوه قضاییه با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و قدردانی از مدیران و معاون اول قوه قضاییه بیان نمود: همواره طی سالهای قبل در قوه قضاییه سنت حسنه ای برای تقدیر از افراد برتر بوده که بر مبنای آن فرآیندهایی تعریف شده است.

وی افزود: در سالهای قبل در حوزه کارمند نمونه و قاضی نمونه، تدابیری توسط معاون منابع انسانی و امور فرهنگی و دادسرای انتظامی قضات درنظر گرفته شد که شور و شوق ویژه ای را در بین کارمندان و قضات به وجود آورده بود که الحمدلله ساری و جاری است.

صاحبکار اشاره کرد: سال جاری به دستور ویژه معاون اول قوه قضاییه، کاری در معاونت راهبردی ذیل ستاد هفته قوه قضاییه انجام دادیم که در این نشست بخشی از آن نتایج عرضه می شود؛ بر مبنای دستور معاون اول قوه قضاییه مبحث تقدیر از مدیران برتر انجام شد که بعنوان دسته سوم در میان تقدیرشوندگان در کنار کارمندان و قضات دیده شدند.

معاون راهبردی قوه قضاییه با اعلان اینکه در معاونت راهبردی در چند دسته مدیران و روسای کل برتر تقسیم بندی شده بودند، اضافه کرد: در معاونت راهبردی ارزیابی هایی را هر سه ماه یکبار از کل دادگستری های کل کشور داریم که بر مبنای آن، نسخه های اولیه ای آماده و خدمت معاون اول قوه قضاییه تقدیم شد.

وی افزود: دو دسته از افراد، روسای کل دادگستری های برتر مشخص شدند که روز گذشته این افراد در جلسه مسؤلان عالی قضایی توسط رئیس قوه قضاییه مورد تقدیر قرار گرفتند.

صاحبکار اشاره کرد: برخی از روسای کل رشد خوبی را در سال قبل داشتند و به واسطه رشدی که در کارهای خود بر مبنای شاخص ها و معیارهای مختلف داشتند، بعنوان دسته دوم، یعنی روسای کل شایسته تقدیر عرضه شدند.

معاون راهبردی قوه قضاییه با اعلان اینکه روسای کل برتر و روسای کل شایسته تقدیر، هر یک سه نفر بودند، اظهار داشت: با همکاری که با دادستانی کل کشور و جلسات گوناگونی که در معاونت راهبردی داشتیم، شاخصهای عملکردی برای دادستان های مراکز استان ها تعریف شد که بر مبنای آنها دو نفر از دادستان های مراکز استان ها بعنوان دادستان های برتر مشخص شدند.

وی اشاره کرد: با سازمان های همکار و تابعه هم همکاری خوبی داشتیم و با آنها جلسه گذاشتیم و شاخص هایی دراین زمینه احصاء شد و بر مبنای آن شاخص ها هر یک از سازمان ها، یکی از مدیران کل واحدهای استانی خویش را بعنوان مدیران کل برتر معرفی کردند.

معاون راهبردی قوه قضاییه اشاره کرد: آخرین دسته، مبحث مدیران نمونه در بخش های ستادی قوه قضاییه هستند که جزء دستورات معاون اول قوه قضاییه بود و طی مکاتباتی که در معاونت راهبردی با هر یک از بخش های ستادی قوه قضاییه داشتیم، افرادی پیشنهاد شدند که این افراد ۲۶ نفر هستند که توسط بخش های مختلف عرضه شدند.

صاحبکار با تاکید بر این که عمده رویکرد ما مبحث توجه به مدیران بعنوان پیشرانه های تحول در مجموعه بوده است، بیان داشت: در این راستا توجه به مدیران تحول آفرین در دستور کار ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه و معاون اول قوه قضاییه بوده است و امیدواریم روند توجه به مدیران، ارزیابی مدیران و توانمندسازی آنها روز به روز ارتقاء پیدا کند.

معاون راهبردی قوه قضاییه اضافه کرد: نفس برگزاری این جلسه حضوری دستور ویژه معاون اول قوه قضاییه بوده است که این نشان از توجه ویژه ایشان به مدیران ستادی است و نحوه تقدیر همان گونه است که از روسای کل دادگستری استان ها بوده است.

در آخر این نشست با اهدای لوح و جوایزی از جانب معاون اول قوه قضاییه از مدیران نمونه تقدیر به عمل آمد.

منبع:

1400/04/09
10:07:42
5.0 / 5
225
تگهای خبر: ثبت , حكم , دادستان , دادگستری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت