تحلیل كارشناسی از نقدینگی امسال

تحلیل كارشناسی از نقدینگی امسال علم عدل: با توجه به این كه رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده كه با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی امسال نسبت به سال قبل كمتر می شود، یك كارشناس اقتصادی معتقد می باشد كه اگر دولت از اقدامات بانك مركزی در جهت كنترل تورم، كاهش رشد نقدینگی و انتشار اورق بدهی حمایت كند، می توان سال اقتصادی جاری را دور از رشد نقدینگی و تورم بالا گذراند.


لطفعلی بخشی در گفت و گو با ایسنا، درباره چگونگی کاهش رشد نقدینگی در سالجاری، اظهار نمود: ابتدا دراین زمینه لازم است که دولت با صرفه جویی، هزینه های خودرا کنترل کند و تلاش کند تا از حد و حدودی که در بودجه دراین زمینه تعیین شده، خارج نشود. همچنین، دولت باید بانک مرکزی را حمایت کند تا وجه مورد نیاز را از این طریق برای دولت تامین کند، در غیر اینصورت ممکنست که شاهد تورم های بسیار بالایی باشیم که خیلی به ضرر مردم تمام می شود.
وی افزود: بنابراین، بانک مرکزی اگر مکانیسم هایی که سبب می شود تا دولت را از استقراض از بانک مرکزی منع کند؛ انجام دهد می توانیم شاهد کاهش تورم باشیم.
در ادامه این تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینکه میزان بدهی های کم دولت، پتانسل مناسبی برای انتشار اوراق بدهی فراهم می آورد، اظهار داشت: نقدینگی زمانی رشد پیدا می کند که پول جدیدی خلق و وارد بازار شود اما زمانی که دولت با انتشار اوراق بدهی از بانک ها قرض می گیرد، به این صورت پول جدیدی خلق نمی گردد و تاثیری بر تورم نخواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی در آخر سخنانش با تاکید براینکه با صرفه جویی دولت در هزینه ها و ستاندن مالیات از نهادها، می توان امسال در زمینه اقتصادی به سلامت عبور کرد که در طول آن با کوشش های بانک مرکزی در خصوص کنترل تورم و جلوگیری از رشد نقدینگی و حمایت های دولت از این اقدامات بانک مرکزی با استقراض نکردن از آن، نه نقدنیگی رشد کند و هم اینکه تورم کاهشی شود.
به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، اخیرا نیز رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سالجاری نسبت به سال قبل کاهش پیدا خواهدنمود.1399/03/18
14:33:39
5.0 / 5
3126
تگهای خبر: بازار , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت