زندانیان غیرعمد را دریابیم

بی مبالاتی ماموران دولت كشاورز كردستانی را به حبس كشید

بی مبالاتی ماموران دولت كشاورز كردستانی را به حبس كشید به گزارش علم عدل حاج رئوف كشاورز كهنسال كردستانی به دلیل بی دقتی كارمندان یك وزارتخانه در تخلیه نخاله های مربوط به راه اندازی یك جاده، او را راهی زندان می كند.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حاج رئوف در روستایی كم برخوردار از توابع شهرستان سقز به تبعیت از اجدادش زمین كشاورزی دیمی داشت كه در فصل سرد سال كه امكان كار بر روی زمین را نداشته با تخلیه تلّی از نخاله در محدوده زراعی خودش مواجه می شود.
این تپه كه در آن سنگ های ریز و درشتی وجود داشت با وجود اطلاع این كشاورز كُرد برای مدت ها در زمین دست نخورده باقی می ماند. دلیل عمده این اقدام هم این بود كه حاج رئوف تلاش داشت تا هر آن كس كه بدون اجازه به قول خودش آت و آشغال در زمین مجاور جاده خالی كرده را بیاید و ضایعات را جمع كند.
قول و قرارها عملی نشده و در ادامه عدم پیگیری مجدد این كشاورز ۷۵ ساله در نهایت منتهی به اتفاقی تلخ می شود، اتفاقی كه به دنبال حضور دو نوجوان در منطقه یاد شده و تلاش در ساختن قلعه ای برای بازی منجر به فوت یكی از آنها و مصدومیت دیگری می شود.
ماجرا به این نحو بوده است كه جواد و متین دو هم روستایی كه دوستان صمیمی هم بودند تصمیم می گیرند در زمینی بدون حصار و با مصالحی كه از بقایای تعمیر جاده ای در آنجا نگهداری می شد قلعه ای كوچك بسازند كه این اقدام هم عملی می شود اما وقتی كه آنها داخل این مكان دست ساز قرار داشتند با ریختن یكباره سنگ و خاك در داخل آن، یكی جانش و آن دیگری سلامتی اش را از دست می دهد.
با طرح شكایت اولیای دم و همینطور خانواده فرد مصدوم از صاحب ملك با اینكه طبق نظر كارشناسان دادگستری شركت پیمانكار راه گستر به علت عدم اجرای صحیح وظایف تعریض و بهسازی به میزان ۵۰ درصد، راننده كامیون تخلیه كننده مصالح به علت عدم توجه به امور حفاظتی ۲۰ درصد و همینطور اولیای بچه ها هم به علت عدم كنترل درست از فرزندان هر كدام تا ۱۰ درصد، مقصر در وقوع این حادثه شناخته می شوند اما بابت الباقی سهم حاج رئوف ناخواسته سر از محلی در می آورد كه باورش برای او، همسر و دو دختر تحت تكفلش بسیار مشكل است.
با عنایت به ارزش ریالی محكوم به مردی كه تا چند ماه پیش در خانه خود نشسته بود امروز به علت سهل انگاری در نظارت بر زمین زراعی نیم هكتاری خود تا میزانی مقصر پرونده شناخته شده و تنگدستی در پرداخت مبلغی معادل ۶۳ میلیون تومان او را از ماه گذشته رهسپار حبس كرده است.
اگر چه به همت ستاد دیه و تلاشهای فرزند این كشاورز رقم بدهی به ۴۵ میلیون تومان رسیده اما به علت فقر این خانواده مرد مورد نظر در بند به سر می برد.
ماده ۹۵ قانون كار تصریح دارد مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت كار بر عهده كارفرما بوده و هر گاه در اثر عدم رعایت مقررات حادثه ای رخ دهد شخص كارفرما از نظر كیفری و حقوقی مسئول است اما با توجه به همین مساله طولانی شدن زمان تجمع نخاله ها در زمین علت تعیین تقصیر برای حاج رئوف است. این درصد پایین نشان داده است كه علت مؤثر این فرد نیست اما موضوعی كه ماده ۳۱۸ قانون مجازات اسلامی بر آن تاكید دارد نشان داده است حاج رئوف به میزان تسبیب در حادثه باید تاوان بدهد. تاوانی كه سو نیتی در ارتكابش نداشته و توانایی لازم برای جبرانش را هم ندارد.
نیكوكارانی كه تمایل دارند به این زندانی كمك كنند می توانند كمك های نقدی خویش را به شماره حساب های ستاد دیه كشور به شماره ۷۴/۷۴ بانك ملت شعبه مستقل مركزی، ۷۷۷۷ بانك تجارت شعبه مركزی، ۸۸۸۸ بانك صادرات شعبه مركزی یا ۵۵۵۵۵ بانك ملی واریز كرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد مورد اشاره فیش پرداختی را با تحریر مبحث كمك انجام شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار كنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن ۱۵ - ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سوالات شما در این حوزه خواهد بود.

1398/11/19
22:28:55
5.0 / 5
4496
تگهای خبر: آزادی , اسلامی , پرونده , حبس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت