در دادگاه مطرح شد؛

حق الزحمه دلالی دو میلیارد تومانی برای ثبت سفارش ارز دولتی

حق الزحمه دلالی دو میلیارد تومانی برای ثبت سفارش ارز دولتی به گزارش علم عدل در دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی از اخلالگران ارزی، اتهامات كاظم نجف آبادی فراهانی، قرائت و به وی تفهیم شد.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات تیمور عامری و همدستانش، بعد از تفهیم افترا به كاظم نجف آبادی فراهانی، این متهم با حضور در جایگاه، به دفاع از خود پرداخت و در ارتباط با ثبت سفارش جهت دریافت ارزهای دولتی توضیحاتی عرضه داد.
وی در پاسخ به سؤال قاضی در خصوص اینكه چه كسی بانكهای عامل را به شما معرفی می كرد؟ اظهار داشت: برای ثبت سفارش ها، دو بانك عامل می خواستیم كه محمد خرمی پور آنرا به من معرفی نمود و من این اطلاعات را به مجید شفیعی كارمند وزارت صمت می دادم. معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می كشید تا كارها صورت گیرد. شفیعی هم تنها یك اپراتور بود.
قاضی موحد در واكنش به سخنان متهم، خطاب به وی اظهار داشت: این شخص كارمند ثبت سفارشات بوده و شما آگاهانه به وی رجوع می كردید.
متهم در دفاع از خود گفت: ما پس از ساعت كاری، به وی رجوع می كردیم.
قاضی در واكنش به این سخنان متهم اظهار داشت: مگر وزارت صمت، بخش خصوصی دارد كه شما پس از ساعات اداری به آنجا می رفتید؟
موحد در ادامه خطاب به متهم نجف آبادی فراهانی اظهار داشت: اسناد ثبت سفارش از راه فضای مجازی رد و بدل می شده است و شخصی به نام فراهانی بعنوان نماینده شركت ذی نفع، پروفرم ها را دریافت می كرده است. در این رابطه چه توضیحی دارید؟
متهم پاسخ داد: من همان حالتی كه از علیرضا عامری پروفرم ها را می گرفتم، به شفیعی ارسال می كردم.
این سخنان متهم با واكنش قاضی موحد همراه بود و وی خطاب به نجف آبادی فراهانی اظهار داشت: پس عنوان شما مباشرت و به شكلی مشاركت در جرم است كه باید اصلاح گردد.
متهم در دفاع از خود اظهار داشت: حالا هم برای من عنوان اتهامی مشاركت خورده است. من تمام چیزهایی كه سامانه تجارت برای ثبت درخواست دریافت ارز می خواستم از مدیران شركت ها می گرفتم. مجید شفیعی هم آنها را به پسرش می داد تا وارد سامانه كند. در آخر وقتی ثبت سفارش انجام می شد، یك نسخه اش به من ارسال می شد. حدوداً یك میلیارد و ۸۰۰ میلیون میزان ارزش ثبت سفارشات بود.
متهم در پاسخ به سؤال قاضی در خصوص اینكه در حساب همسرتان چقدر پول دارید؟ اظهار داشت: در حساب همسرم سرمایه گذاری نكرده ام و یك میلیارد را به اسم خودم در یكی از بانك ها سپرده گذاشتم.
وی در ارتباط با دریافت حق الزحمه های میلیونی و میلیاردی توضیح داد: مدیرعامل شركت ها خودشان می گفتند اگر ثبت سفارش انجام دهید، به ازای هر كیلو از موادی كه تقاضای دریافت ارز داریم، مبلغی را به تو می دهیم.
وی افزود: گاهی بر مبنای عرضه هایی كه در بورس می شد، در یك هفته تا ۱۰ روز برای برخی خریدها ۶ میلیون تومان می گرفتیم.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: آیا دو میلیارد تومان برای ثبت سفارشات، رقم متعارفی است؟ در ارتباط با حق الزحمه دلالی تان توضیح دهید.
متهم پاسخ داد: این مبالغ رقم هایی بوده كه خود شركت ها آنرا می دادند.
وی در پاسخ به سؤال قاضی در خصوص اینكه دو میلیارد برای دلالی گرفته اید، این پول ها را كجا هزینه كردید؟ اظهار داشت: ۳۵۰ میلیون تومان آن خانه خریدم و ۳۰، ۴۰ تومان هم ماشین خریدم.
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: پس یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را كجا نگه داشته اید؟
متهم پاسخ داد: پول ها در كارهایم موجود است البته یك میلیارد در بانك پاسارگاد سپرده گذاشتم چون كه كار خودم را قانونی می دانستم.
قاضی موحد در واكنش به سخنان متهم، خطاب به وی اظهار داشت: شما تنها برای معرفی دو نفر به همدیگر و به شكلی دلالی، دو میلیارد تومان دریافت كردید كه متعارف نبوده است و شما طبق محتویات پرونده، كاملاً به عملكرد خودتان آگاه بودید. حتی تفاهم نامه ای هم امضا كرده اید در این رابطه توضیح دهید.
متهم پاسخ داد: تفاهمنامه بین افراد دیگری بوده و من فقط كار صدور ثبت سفارش را انجام می دادم. حق الزحمه ای هم كه دریافت كردم، عُرف بورس كالا بوده است. در ادامه دومین جلسه رسیدگی به اتهامات تیمور عامری و همدستانش علی باقری نماینده دادستان با حضور در جایگاه به دفاع از كیفرخواست صادره پرداخت و اظهار داشت: متهم نجف آبادی فراهانی مدعی است ده سال فعال در بازار بورس بدون هیچ مجوزی بوده و تمام كارهایش بر مبنای قانون بوده است. وی ادامه داد: سوال اینجاست كه چطور كارهایشان را قانونی می دانند در صورتیكه خودشان مدعی اند تمام كارها و روابط با آقای شفیعی خارج از محیط كاری و از راه واتس آپ بوده است. وی افزود: دومین تولید كننده روغن نباتی در كشور در سال ۹۷، ۶۰ هزار تن روغن نیاز داشته كه تنها ۷ میلیون یورو ارز دریافت كرده است این درحالی است كه طبق بررسی ها دو شركت دلفین آبی و دكا تجارت سابقه ای در واردات روغن نداشتند و ۱۵۰ میلیون دلار ارز دریافت نمودند. باقری نماینده دادستان اضافه كرد: متهم نجف آبادی فراهانی در اظهاراتش گفته فقط كار ثبت سفارش انجام می داده است و مدارك را برای شفیعی ارسال می كرده و یك نفر به صرف آشنایی مختصر با كامپیوتر می توانسته ثبت سفارش كند سوال اینجاست كه چطور به صرف معرفی آقایان خرمی و عامری به یكدیگر و انتقال مدارك در فضای مجازی دو میلیارد تومان دریافت نمودند این چه كار شاقی بوده كه بابتش این مقدار پول گرفته شده است. نماینده دادستان خطاب به متهم نجف آبادی فراهانی اشاره كرد: در تفاهم نامه ای كه امضا كردید گفته شده مابه التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد به صورت مساوی بین طرفین تقسیم شود آیا این امر به معنای فروش ارز دولتی در بازار آزاد نیست؟
در ادامه، با اذن قاضی متهم محمد حسین زندیه با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و اظهار داشت: من متولد ۱۳۷۸ هستم و دیپلمه و دانشجوی حسابداری از دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر در ترم دوم بودم كه دستگیر شدم. كارمند شركت بودم و اتهامات وارده را قبول ندارم چون كه من در این شركت فعالیت هایی همچون كپی كردن یا پرینت انجام می دادم.
من نه می گویم خانواده ام گناهكارند نه می گویم بی گناهند فقط در مورد خودم می گویم كه هیچ گناهی ندارم.
در ادامه قاضی از متهم پرسید: چه كسانی از خانواده ات به خارج از كشور رفتند؟ كه متهم پاسخ داد: پدر، مادر، دایی ها، خاله ها و مادر بزرگم و هر كسی كه داشتم به كردستان عراق رفتند.

قاضی از متهم پرسید: معصومه خرمی پور چه كسی بود؟ كه زندیه پاسخ داد: این متهم گفت مادرم هستن كه پیش از دستگیری من به كردستان عراق رفت و به من اظهار داشت كه می روم و بر می گردم. قاضی از متهم پرسید آیا سابقه داشت كه به یك باره این همه از اعضای خانواده به سفر بروند؟ كه متهم اظهار داشت: سابقه داشت چون كه یكی از اعضای خانواده ما در كردستان عراق بود. قاضی خطاب به زندیه گفت شما در چه تاریخ بلیت پرواز داشتید و در چه تاریخی دستگیر شدید؟ كه متهم پاسخ داد: من 16شهریور 97 قرار بود به كردستان عراق بروم اما 14 شهریور دستگیر شدم. خانواده من یك ماه پیش از دستگیری من به كردستان عراق رفتند این درحالی است كه من قصد بازگشت به كشور داشتم و اگر در همان فایلی كه بلیت پروازم وجود دارد مشاهده كنید خواهید دید كه بلیت برگشت را هم رزرو كرده بودم. در ادامه قاضی از متهم علی اصغر سلطانی گهر خواست در جایگاه قرار گیرد و توضیحات خویش را عرضه نماید. این متهم در دفاع از خود اظهار داشت: متولد سال ۴۹، متأهل و دارای دو فرزند هستم. بنده از سال ۶۱ كار كردم و تحصیلات زیادی هم ندارم و مدرك نهضت سوادآموزی فنی حرفه ای خویش را در دهه ۸۰ گرفتم. هم اكنون شغلم ماشین فروشی است و از گذشته تابحال كارهای مختلفی همچون آهنگری و ساختمان فروشی انجام دادم و در این شركت ها هم فقط بارشمار بودم و مسئولیت دیگری نداشتم. سلطانی افزود: خرید و ورود جوی دامی زمانی صورت گرفت كه متهمان كاملا محرمانه ارز را از بانك عامل گرفتند و در خارج از كشور فروختند و بین خود تقسیم كردند و من هم در فرآیند گرفتن ارز و قاچاق نقش و دخالتی نداشتم. بابت واردات جو هیچ ارزی از كشور خارج نشد كه حال بخواهند بگویند اختلال رخ داده است. با بیان قاضی موحد ادامه رسیدگی به این پرونده به دوشنبه موكول شد.

1398/09/02
18:02:30
5.0 / 5
4976
تگهای خبر: اتهام , اسناد , پرونده , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت