با موضوع تمدید ماموریت گزارشگر ویژه صادر شد؛

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل به گزارش علم عدل ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در واكنش به مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اطلاعیه ای صادر كرد


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، متن بیانیه ستاد حقوق بشر به این شرح است: «بسم الله الرحمن الرحیم شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست هفته گذشته خود در ژنو قطعنامه پیشنهادی كشور سوئد را در خصوص تمدید مأموریت گزارشگر ویژه برای مدت یك سال دیگر تصویب كرد. موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال این اقدام تأسف بار و ناموجه بازیگران تئأتر حقوق بشر سازمان ملل، مانند گذشته اصولی و متقن و منطقی است: ۱- جمهوری اسلامی ایران بزرگترین و پیشرفته ترین دموكراسی غرب آسیا و جهان می باشد و تجربه ملت سرافراز ایران در چهار دهه كه از انقلاب اسلامی می گذرد یعنی بنای یك نظام مردم سالار مبتنی بر عقلانیت اسلامی و دستاوردهای كاملأ جدید و راهی نو در نحوه زندگی مدنی را مطرح نموده است. سیاست مداران غرب صهیونی باید از خودمحوری و خودشیفتگی و نادیده گرفتن دیگران دست بردارند و در آینده نه چندان دور مجبور هستند سیاست تحمیل و تحقیر و تهدید را كنار بگذارند. ۲- تعیین گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران كه سرچشمه تحولات مدنی معاصر درغرب آسیا و جهان اسلام می باشد، آشكارا اقدامی ناموجه، نامشروع و محصول دغلبازی سیاسی است. همینطور رفتار مغایر با قانون گزارشگران موظف، خود گواه روشنی بر اهداف شیطانی و سلطه طلبانه و تحمیلی بانیان این تئأتر رسوا می باشد. ۳- جمهوری اسلامی ایران مكررأ تخلفات آشكار و غیرقابل بخشایش گزارشگران را به دبیر كل سازمان ملل و كمیسر عالی منعكس كرده است و ما به مسئوولان عالی سازمان ملل گوشزد كرده ایم كه: گزارشگر نمی تواند مانند یك هنرپیشه رسانه ای از یك رسانه به رسانه دیگر برود و ضد كشوری كه باید گزارش تهیه نماید «شوی سیاسی» اجرا نماید بلكه باید صرفأ در چهارچوب كاری گزارش خویش را به دفتر كمیسر عالی تقدیم نماید. گزارشگر نمی تواند بدون چهارچوب و متدلوژی شفاف به جمع آوری اتهامات بپردازد. گزارشگر نمی تواند با جنایتكاران و تروریست ها همكاری نماید و از آن بدتر پوشش حقوق بشری تهیه نماید، حقوق بشر با تحمیل و ترور ارتقا نمی یابد بلكه با احترام به فرهنگ و تجربه مدنی دیگران و تعامل سازنده، توسعه می یابد. گزارشگر نمی تواند خویش را در جایگاه مملكت داری و اداره امور قرار دهد و نسخه مملكت داری بنویسد بلكه صرفأ باید گزارش دهد و به نظارت قانونی كشورها احترام بگذارد.
گزارشگر نمی تواند نقش صاحب فتوا را بازی كند و به خود تجویز فهم دین بدهد! اگر هم برای خود چنین شأنی قائل است ربطی به مسأله گزارشگری ندارد. گزارشگر باید مواضع رسمی دولت را كاملأ در گزارش خود منعكس نماید حتی اگر آنها را قبول نداشته باشد. خلاصه اینكه گزارشگرانی كه در نقش مجری برنامه های رسانه ای و تبلیغاتی واشنگتن، لندن، پاریس و تل آویو را عمل می كنند خود گواه روشنی هستند بر فساد اصل قضیه و اینكه در تصویب چنین قطعنامه هایی دغدغه حقوق بشری مطرح نیست، بلكه توطئه و شیطنت مبتنی بر سیاست كاری، تبعیض، خود بزرگ بینی و خودشیفتگی، تحمیل و سلطه محوری تصمیم سازی طراحان بوده است. ۴- دولت های غربی بانی این قطعنامه ها نباید فراموش كنند كه ملت بزرگ و ریشه دار ایران یكی از گهواره های تمدن بشری بشمار می رود و قادر نیستند با چنین اتهاماتی این كشور و ملت بزرگ را لكه دار نمایند آن هم توسط كشورهایی كه در سابقه تاریخی خود آدمخواری را ثبت و ضبط كرده اند! جمهوری اسلامی ایران ضمن محكوم كردن این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل با صراحت و شجاعت و شفافیت اعلام می كند كه پرده از روی این توطئه ها برمی دارد و چهره های نفاق و دشمنی و نژادپرستی كه زیر نقاب دفاع از حقوق بشر پنهان شده اند برای مردم جهان آشكار خواهد نمود. ۵- جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از همكاریهای سازنده كمیسر عالی و دفتر ایشان تاكید می نماید: تعیین گزارشگر ویژه را ناموجه و نامشروع دانسته و رفتار گزارشگر را در خیلی از موارد تخلف روشن از آئین نامه های مصوب می داند و در مواردی كه با تروریست های خون آشام و جنایتكار همكاری داشته و از آنها دفاع شده است قابل پیگرد قضائی می داند.»

1398/01/14
23:37:19
5.0 / 5
5169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت