با حكم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛

آیت الله سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه انتخاب شد

آیت الله سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه انتخاب شد به گزارش علم عدل حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حكمی آیت الله سید ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه قضائیه منصوب كردند.به گزارش علم عدل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حكمی آیت الله سید ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه ی قضائیه منصوب كردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این حكم با تاكید بر ضرورت تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی كه زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و كارآمدی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضائیه و آشنایی كامل با همه زوایای آن، بعنوان علل این انتخاب یاد، و در ادامه هشت سفارش مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه بیان نمودند.
متن حكم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
جناب مستطاب حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی دامت بركاته
آغاز دهه ی پنجم انقلاب و گذشت چهل سال از تشكیل دادگستریِ مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می كند كه با تاكید بر تجربه ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحوّلی متناسب با نیازها و پیشرفت ها و تنگناها در قوه ی قضائیه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نَفَسی تازه و انگیزه ئی مضاعف و نظم و تدبیری حكمت آمیز، دوران جدیدی را كه زیبنده ی گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز كند.
اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده ام كه دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه ی قضائیه و آشنا با همه ی زوایای آن می باشید و از سویی در كنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و كارآمدی خویش را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده اید.
سند تحول قضائی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه كردم. بر مبنای مشورتها و نظرات كارشناسی، آن را مفید و كارساز میدانم. با این وجود چند نكته را مؤكداً به جنابعالی سفارش می كنم.
نخست آنكه برای همه ی فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین كنید و خود و همكارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه اجبار نمائید. در زمانبندی ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.
دوم آنكه در همه ی فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت كنید.
سوم آنكه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاكیِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه كنی فساد از درون قوه كه مایه ی مباهات شما و سرافرازی اكثریت قضات دادگاه ها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نكنید.
چهارم آنكه گسترش عدل و احیا حقوق عامه و آزادی های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را كه در شمار هدف های قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه ها قرار دهید. این باعث اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.
پنجم آنكه در برخورد قضائی ملاحظه ی این و آنرا نكنید.
ششم آنكه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسؤولیتهای قوه استفاده كنید.
هفتم آنكه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محكمی در مقابل انگیزه ها و عوامل نفوذ و انحراف است.
هشتم آنكه همكاری با قوای مجریه و مقننه و هم افزایی با آنان را كه سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان هم موظف به همراهی و همكاری با شمایند.
در آخر لازم میدانم از آیت الله آملی بخاطر تلاش های ارزشمندشان تشكر و قدردانی كنم و برای توفیق كامل جنابعالی و همكارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند كنم و توجهات و دعای حضرت بقیة الله ارواحنا فداه را مسألت نمایم.
والسلام علیكم و رحمة الله
سید علی خامنه ای
۱۶ اسفند ۱۳۹۷»

1397/12/18
15:15:33
5.0 / 5
5170
تگهای خبر: آزادی , اسلامی , حكم , حوادث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت