در دادگاه یازده متهم اخلال در نظام اقتصادی مطرح شد؛

ادعاهای هدایتی مرثیه خوانی قاتل بر جنازه مقتول است

ادعاهای هدایتی مرثیه خوانی قاتل بر جنازه مقتول است علم عدل: دومین جلسه رسیدگی به اتهامات یازده متهم اختلال در نظام اقتصادی كشور، در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار گردید.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات یازده متهم اختلال در نظام اقتصادی كشور، بامداد و پس از ظهر امروز در شعبه سوم دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی مقام اجرا شد.
در ابتدای این جلسه وكیل متهم ردیف اول پرونده اخلالگران اقتصادی موسوم به گروه هدایتی كه طی آن حسین هدایتی به اختلال عمده در نظام اقتصادی كشور و تحصیل مال از راه نامشروع به میزان ۵ هزار و ۸۶۹ میلیارد و ۳۹۶ میلیون ریال شده است، اظهار داشت: در بعضی از جرایمی كه به موكول من نسبت داده شده همچون اختلال عمده در نظام اقتصادی كشور باید توجه كرد وام دریافت شده است و دریافت وام به كیفیتی كه تضمین های لازم داده نشده باشد حتی اقساط آن پرداخت نشود جنبه كیفری ندارد البته اگر كارشناسان نظر خلاف واقع داده باشد برای خود كارشناسان جنبه كیفری دارد.
مدیر خراسانی اضافه كرد: ای كاش وقتی افترا تبانی با كارشناسان مطرح است، دادگاه كارشناسان را هم احضار می كرد تا اعلام كنند به چه طریق تطمیع شده اند كه ملكی با ارزش بسیار كم را گران نمایی كنند.
وی افزود: البته آقای هدایتی بعداً با املاك دیگر تحكیم وثیقه كرده اند و به هر صورت چون همه موارد در چارچوب وام بوده افترا اختلال وارد نیست و در ۵ مورد كه خیانت در امانت مطرح شده چون وام گرفته اند ید امانی مصداق ندارد.
وكیل هدایتی اشاره كرد: پول شویی به میزان ۵۸۶ میلیارد و ۹۳۶ میلیون تومان هم عنوان شده كه در پول شویی باید منشأ اصل مال حرام باشد كه اینجا این طور نبوده مگر اینكه بپذیریم بانك ها از راه ربا پول شأن را حاصل كرده اند اما چون منشأ پول، وام بانكی است پول شویی مصداق ندارد. در پول شویی وقتی اصل پول حرام باشد یعنی از آدم ربایی، قاچاق و یا فروش اسلحه حاصل شده باشد این جرم مصداق پیدا می كند.
در ادامه رئیس دادگاه قاضی مسعودی مقام تصریح كرد كه ما فقط به افترا اختلال و ماده ۲۸۶ قانون مجازات رسیدگی می نماییم و از جانب دیگر وقتی عایدات حاصل از جرم را در مسیری قرار می دهید كه ظاهر قانونی پیدا كند پول شویی شمرده می شود ازاین رو اگر عایدات مجرمانه باشد كفایت است.
اتهام فرار مالیاتی برای شركتهای هدایتی
نماینده دادستان تاكید كرد: ایراد دوم شركت های هدایتی، فرار مالیاتی بوده است كه این را حتی تفهیم افترا هم نكرده ایم. افراد بی بضاعتی كه به مدیرعاملی شركت های هدایتی منصوب شده و فاكتورهای كلان امضا كرده اند، فردا با بدهی كلان مالیاتی روبرو می شوند. ایراد دیگر اینكه این شركت ها دفاتر مالیاتی ندارند.
وی اضافه كرد: نكته قابل توجهی كه شگرد هدایتی این بوده كه هیچ رد پایی از حسین هدایتی در كل این فرایند نیست. در تفاهم نامه اسم شریعتی می آید. در وثیقه اسم كیان پیشه و در مدیرعاملی شركت ها اسم افراد بی بضاعت ذكر می شود، حتی بعد كه تسهیلات واریز می شود، اسمی از هدایتی نیست و به حساب كارمندان معتمد هدایتی واریز می شده و به دستور او خرج می شده است. رد هدایتی را زمانی كشف می نماییم كه هزینه ها به دستور او انجام می شود و مثلاً به حساب یك باشگاه ورزشی واریز می شود. هدایتی حتی یك سیم كارت به نامش نیست و املاكی به نام خود ندارد.
قهرمانی افزود: قراردادهایی كه دریافت ضمانت نامه شده، قراردادهای بدون امضا است و مشخص نیست كه چطور اینها ضمانت نامه می گرفتند. این ضمانت نامه ها، وثایق سنگینی می خواهد كه اصلاً نداشته است. پول ها كجا مصرف شده؟ بخشی از تسهیلات سهم مدیران فاسد بانك بوده، ۲۱ میلیارد هم حق دلالی بوده كه خود هدایتی می گوید ۵۶ میلیارد و بخشی كه خطرناك می شود آن است كه مقادیری پول به حساب اشخاص می رود برای ساخت فیلم.
وی تصریح كرد: در یكی از موارد مورخ ۱۲/۲۷ تسهیلات واریز شده است. در كدام بانك سه روز مانده به تحویل سال، وام یا ضمانت نامه صادر می شود آن هم به ارزش ۵۰ میلیارد تومان!؟ گاهی حتی تسهیلات صادر شده و دو روز بعد استعلام چك انجام شده است.
نماینده دادستان با طرح گله به بانك مركزی از جانب مدعی العموم، اشاره كرد: معاونت وقت نظارت بانك مركزی واقعاً كوتاهی داشته است و هیچ جور توجیه پذیر نیست. اگر بانك مركزی نظارتش را خوب انجام می داد نه حالا هدایتی اینجا بود، نه قوه قضائیه سه سال كارشناسانش شبانه روز درگیر می شدند و نه الان یك زن خانه دار بعنوان متهم گرفتار خسارت مادی و معنوی می شدند.
ادعاهای هدایتی مرثیه خوانی قاتل بر جنازه مقتول است
رئیس دادگاه، موسوی مقام در ادامه متهم ردیف دوم سید مهدی موسوی نژاد را فرا خواند و افترا او را گران نمایی فاحش املاك لیان و كارسان با تبانی كارشناسان، پولشویی عنوان نمود كه منجر به افترا مشاركت در اختلال عمده در نظام اقتصادی، پولی و بانكی و تحصیل مال از راه نامشروع به مبلغ ۹۳ میلیارد تومان شده است.
سید مهدی موسوی نژاد، متهم ردیف دوم دادگاه اظهار داشت: ادعاهای هدایتی مرثیه خوانی قاتل بر جنازه مقتول است. اولاً از اینكه در این دادگاه برای فروش املاك خود به هدایتی در كنار ایشان حضور دارم متأسفم و به اظهارات سراسر كذب ایشان اعتراض دارم. رفتار هدایتی در این دادگاه علنی ریشه در شخصیت خودشیفته غیرمسئول و هنجار شكن او دارد. او برای عدم پذیرش اعمال خود به راحتی دروغ می گوید و قسم می خورد و ایجاد شبهه، حربه اصلی او است.
متهم ردیف دوم اشاره كرد: كتمان حقیقت فاحش در خصوص روابط نامتعارف ایشان با مدیران بانكی نشان گر عمق اعتماد به نفس ایشان است. از هدایتی استدعا می كنم برای یك مرتبه هم كه شده با دلیل و سند صحبت كند و واقع گرا باشد. آیا این دادگاه به وجود آمده كه او مقدسات را دستاویز كند و درباره حاكمیت هم حاشیه سازی كند!؟ اینجا فضای فوتبال نیست كه با بذل سكه شاهد هورای هواداران خود باشید. از او می پرسم در كدام فعالیت اقتصادی خود بدون استفاده از رانت كسب موفقیت كردید؟ هدایتی در بازداشتگاه به من گفت هزینه بازداشت من برای حاكمیت زیاد است چونكه من یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فالوور و طرفدار دارم و آنها را به خیابان می آورم.
من فالوور ندارم اما به هیچیك از بانك های كشور بدهكار نیستم
وی اضافه كرد: من فالوور ندارم اما به هیچیك از بانك های كشور بدهكار نیستم. شما بفرمائید به كدام یك از بانك های كشور بدهی ندارید؟ آقای هدایتی دوران پدر خواندگی تمام شده و این كشور نیاز به تولید و سازندگی دارد. امروز كه ارزش تسهیلات ۶۰۰ میلیارد تومانی شما حداقل سه هزار میلیارد تومان شده، لطف كنید همان سرمایه اصلی را تولید كنید.
موسوی نژاد اشاره كرد: هدایتی در جلسه قبل اعلام نمود ۳۰ سال است املاك را بدون بازدید خرید می كند. صرفاً در مورد مبایعه نامه دو ملكی كه از بنده خریده، اولاً بر مبنای اظهارات كتبی آقای سهامی در دادسرای ناحیه ۲ شعبه ۱۱ وجهی بابت بلیت رفت و برگشت هواپیما واریز شده كه هدایتی و كاركنانش از ملك بازدید نمایند. دوم اینكه درماده ۵ مبایعه نامه به صراحت ذكر شده خریدار با رؤیت املاك مبادرت به بیع نموده این مبایعه نامه ای است كه ۱۵ بار به درخواست هدایتی تغییر كرده تا به این نسخه نهایی مورد تأیید او رسیده است.
متهم ردیف دوم افزود: هدایتی در جلسه قبل مدعی شده پروژه های كارسان و لیان تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است. این طرح ادعای كاذب است. ۹۵.۲.۱۱ همراه با مدیرعامل وقت بانك سرمایه و هیئت مدیره از هر دو پروژه بازدید حضوری كردید و در مصاحبه با رسانه ها اعلام كردید دو پروژه پیشرفت ۵۰ درصدی دارند كه هر دو عدد اعلامی شما كذب است. در مكاتبات استانداری و كارشناسی پیشرفت ۸۰ درصدی ذكر شده است.
موسوی نژاد افزود: هدایتی گفته پروژه با همین وام ها خریداری شده. زمانی كه ایشان پروژه را خریداری كردند اصلاً هنوز وامی دریافت نشده بود. حتی حسین حدادان مدیرعامل شركت كوه آوران جیحون در نامه ای به هدایتی اعلام می كند كه شما این شركت را خریده و با آن تسهیلات گرفته اید اما هنوز اسامی ما بعنوان سهامدار و مدیرعامل در شركت ثبت است. قرار بوده سریعاً و بدون فوت وقت سهامداران و مدیران جدید را معرفی كنید كه تابحال این طور نشده و رونوشتی هم به بانك سرمایه داده اند. شركت عمران تجارت امیر هم همین كار را كرده است. در مورد چك ها هم ذكر شده كه دسته چك تنها با دستور و مسئولیت هدایتی قابل برداشت است.
وی اضافه كرد: هدایتی اعلام نموده كارشناسی های در رابطه با پروژه ها توسط بنده انجام شده و جعل است. اولاً تمام كارشناسی های پروژه لیان و كارسان توصیفی است و فقط با هدف ترسیم آتی پروژه ها برای متقاضیان پیش فروش پروژه ها صورت گرفته است. شهرداری جهرم برای ارزیابی پروژه ها مبادرت به كارشناسی كرده كه مستندات تقدیم دادگاه می شود. كلیه كارشناسی ها هم پیش از مبایعه نامه بوده و برای پیش فروش واحدها انجام شده و پس از آنها هیچ كارشناس رسمی نظریه صادر نكرده است.
وی افزود: سال ۹۳ هدایتی مبادرت به شكایتی در خصوص جعل كارشناسی توسط من كرده كه حكم قطعی در خصوص برائت من صادر گردیده است و اصلاً خرید ملك بر اساس هیچ كارشناسی نبوده و حسب رؤیت مبیع بوده است. ادعای جعل هم توسط كارشناسان و در شرایط اجبار و فشار روانی توسط هدایتی رخ داده است. بانك سرمایه كه از مبلغ خرید ۱۴۵ میلیاردی ملك اطلاع داشته و مبایعه نامه در اختیارش بوده، آنرا وثیقه ۴۵۰ میلیاردی ملك قرار داده و حتی زمانی كه مجدداً قیمت ملك توسط بانك ۳۲ میلیارد ارزش گذاری می شود، هدایتی به بانك رفته و تقاضای استمهال می كند. علل استمهال آن هم نه یك دوره كه ۵ دوره موافقت در بانك سرمایه چه بوده است؟
وی اظهار داشت: هدایتی همانند سایر ادعاهای كذبش بدون وجود هرگونه دلیل و با هدف انحراف ذهن دادگاه ادعای جعل كارشناسی را مطرح می كند در حالیكه او با حضور كارمندانش در محل كار خودش كارشناسان را با فشار روانی و تهدید ملزم به بیان جعلی بودن كارشناسی كرده است در حالیكه رأی دادگاه ۱۱۷۳ درباره كارشناسی در مورد افترا من (مهدی موسوی نژاد) در خصوص جعل كارشناسی مبحث شكایت حسین هدایتی اینگونه ذكر شده، با عنایت به اینكه فرض این كارشناسی ملك مجعول هم بوده باشد هیچ دلیلی بر استفاده از آن در تعیین قیمت املاك وجود ندارد و در هیچ بندی از قرارداد صحبت از نظریه كارشناسی نشده و تاكید شده و صراحتاً آمده كه قیمت مبایعه بر مبنای توافق بوده و هر ادعایی را مردود می دارد و كارشناسی صورت گرفته بر املاك به قصد مبادرت به پیش فروش با مدیریت شهرداری جهرم صورت گرفته و هیچ دلیلی بر دخالت مشتكا عنه (موسوی نژاد) وجود ندارد. پس به فرض مجعول بودن كارشناسی ها هم دلیلی بر انتصاب این افترا به من (موسوی نژاد) وجود ندارد.
اگر از اهداف هدایتی با خبر بودم به هیچ عنوان مبادرت به معامله نمی كردم
وی اشاره كرد: من قبل از این معامله هیچ ارتباط و آشنایی با هدایتی نداشته ام و اگر از اهداف وی با خبر بودم به هیچ عنوان مبادرت به معامله نمی كردم. قبل از این معامله ۱۵۰۰ نفر در این دو پروژه به صورت دائم و ۷۰۰ نفر به صورت فصلی كار می كردند. من هم نه تسهیلات گرفته بودم و نه با كسی مرتبط بودم. ۷۰ هزار متر مربع بنا ساختم و طرح ملی بوده است اما امروز پس از فروش به هدایتی هر كدام از این دو پروژه با دو نگهبان اداره می شود. ادعاهای هدایتی مرثیه خوانی قاتل بر جنازه مقتول است. بانك سرمایه ۱۵ ماه علیرغم پیگیری من تسهیلاتی به من نداد و من را وادار به فروش پروژه كرد. یكی از حربه های هدایتی تهدید است. او احساس می كند تافته جدابافته است. این نگاه برتر و خودشیفتگی از خصوصیت های بارز هدایتی است. همین الان كه من خدمت شما هستم، عوامل هدایتی رایزنی می كنند كه سهام بانك سرمایه را بخرند و دلیل عدم تسویه هم همین است كه ارزش بانك را پایین نگه دارد. پس مشكل هدایتی وام خواری نیست، بانك خواری است. در ادامه جلسه نماینده دادستان یادآوری كرد: هدایتی در پوشش ۸ شركت تسهیلات و ضمانتنامه دریافت كرده است. از این ۸ شركت، ۵ شركت با همكاری مهدی موسوی نژاد بوده است در این ۵ شركت نقش موسوی نژاد محرز است اما هدایتی در مورد سه شركت دیگر چه برای گفتن دارد، درحالی كه موسوی نژاد اصلاً حضور نداشته است. وی افزود: بانك سرمایه در وضعیتی نبود كه بتواند تسهیلات زیادی بدهد. برای دور زدن بانك مركزی فكر می كنند كه از یك منبعی نقدینگی به بانك بیاورند. چند نفر پول هایی می آورند كه در بانك سپرده شود، اما اول تفاهمنامه ای صورت گرفته اما موسوی نژاد با بخشایش و كاظمی در ویلا به مذاكره و توافق می رسیدند. بعدها هم كه موسوی نژاد از این توافقات كنار گذاشته شده، از راه شریعتی كارها انجام می شود. نماینده دادستان اضافه كرد: طبق توافقات قرار می شود كه به مدت پنج سال برای بانك نقدینگی بیاورند كه در قبالش تسهیلات دریافت نمایند اما پول ها با گرفتن تسهیلات، دوماهه خارج شده است و زیر پای تسهیلات خالی شده است درحالی كه سررسید سپرده باید یك ماه از تسهیلات بیشتر بوده باشد و به این شكل بانك مركزی و نهادهای نظارتی را دور می زدند. هدایتی گفته ۵۶ میلیارد تومان حق دلالی داده ایم وی اظهار داشت: برای این كار حق دلالی هایی هم پرداخت شده كه ما ۲۱ میلیون تومان آنرا كشف كرده ایم اما خود هدایتی گفته ۵۶ میلیارد تومان حق دلالی داده ایم. شریعتی هم تصریح كرده كه صرفاً به سبب دوستی با موسوی نژاد، توافقنامه ها را امضا می كرده ازاین رو هدایتی حتماً در آنها نقش داشته است. نماینده دادستان اشاره كرد: با این تبانی ها، مصوبه ها دریافت می شود و حالا باید برای آن وثیقه بگذارند. دو ملك در جاده جهرم به قیمت واقعی ۳۲ میلیارد تومان را به ارزش برآوردی حدوداً ۴۵۰ میلیارد تومان وثیقه تسهیلات می گذارند. هدایتی گفته كه من اصلاً در جریان این املاك نبوده ام و حتی ملك را ندیده ام. تخلفات موسوی نژاد كه زمین ۳۲ میلیاردی را ۱۴۵ میلیارد فروخته است، به جای خود. هدایتی پاسخ بدهد چطور ملكی كه ۱۴۵ میلیارد خریده را دو روز بعد ۴۵۳ میلیارد ترهین كرده است و تازه شكایت هم كرده كه اصل قیمت ملك ۹۳ میلیارد تومان است ازاین رو نقش هدایتی محرز است. وی تاكید كرد: در مورد اینكه ایشان مدعی شده املاك را ندیده هم در بند ۵ مبایعه نامه به صراحت آمده طرفین ملك را حضوری دیده اند و خریداری نموده اند. موسوی نژاد گفته كه بلیت هواپیمای هدایتی برای بازدید ملك را هم من خریده ام. بدین سان مجموعاً ۳۲۰ میلیارد تومان با همراهی موسوی نژاد از بانك سرمایه خارج شده كه این منبع اول تخلفات هدایتی در ارتباط با بانك سرمایه بوده است. نماینده دادستان اضافه كرد: ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر در چارچوب شركت جاویدگشت هیرمند دریافت شده كه اینجا موسوی نژاد حضور نداشته است و شخص هدایتی با همراهی یاسر ضیایی قائم مقام وقت بانك سرمایه در ۷ مرحله تسهیلات را از بانك خارج كرده اند. تسهیلات جاویدگشت هیرمند اصلاً وثیقه نداشته است و ضیایی نامه دستور تسهیلات با خط خود نوشته كه تسهیلات پرداخت گردد و بعد ظرف یك هفته هدایتی ملك عرضه كند كه هنوز هم ترهین انجام شده و یك وكالت بلاعزل در مورد ملك جاده مخصوص است كه اصلاً سندش به نام هدایتی نیست. نماینده دادستان سپس امیر توللی از دیگر متهمان پرونده را احضار كرد و او را ماشین پولشویی ضیایی نامید كه ضیایی مبالغ و املاك حاصل از این مساله را به نام توللی می كرده است. توللی در جایگاه متهم حاضر شد و اظهار داشت: از سال ۷۹ با یاسر ضیایی در دانشگاه شیراز هم كلاس بودم و از سال ۹۲ رفاقت مان صمیمی شد. او همیشه می گفت من یكسری مشكلات قضائی دارم، طلبكار دارم و مواردی از این دست و اگر اشكال ندارد من از حساب تو استفاده كنم. من هم كه از مسائل ایشان اصلاً خبر نداشتم، پذیرفتم؛ چه آن یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، چه خودروی بی ام و و چه خانه ای كه به نام من بود، اصلاً نمی دانستم كه با آنها چه می كند. صرفاً گفت اجاره نامه را امضا كن و من هم امضا كردم كه نشانی آن خانه در خیابان یاسر در نیاوران بود. نماینده دادستان گفت: ضیایی در ازای خدماتش به هدایتی امتیازاتی همچون همین ملك نیاوران و مدیریت یكی از كارخانه های هدایتی را دریافت كرد و درواقع ضیایی منبع دوم هدایتی در این پرونده بود. وی ادامه داد: منبع سوم، تسهیلاتی است كه به جاویدگشت آركا و سیویل سازه پارمیدا برمی گردد. تحقیقات ما در این منبع خیلی عمقی صورت نگرفته و نتوانستیم تبانی ها را به صراحت موارد قبل كشف نماییم اما قرائنی وجود دارد همچون اینكه تسهیلات فاقد وثیقه بوده و اینها منبع سوم هدایتی را تشكیل می داده است. هدایتی گفته پول ها را برای تولید صرف می كرده اما ریالی برای تولید از منبع این تسهیلات هزینه نشده است. تسهیلات ۷۰ میلیارد تومانی وی می توانسته به صنعت آلومینیوم كشور تنفسی بدهد اما نه دهها تن كه حتی نیم كیلو آلومینیوم هم خریداری نشده است. نماینده دادستان اشاره كرد: در ذوب نورد آرتین هم اصلاً فاكتوری نداریم. در جاویدگشت هیرمند، فاكتور دهها تن میل سیاه وجود دارد كه حتی ۲۵۰ گرم هم خریداری نشده است و در موارد دیگری هم فاكتورها بین همین شركت های مبحث پرونده رد و بدل شده است. متهم ردیف دوم پرونده در پاسخ به این پرسش رئیس دادگاه كه علل حضورش در فرایند دریافت تسهیلات بعد از فروش ملك چه بود است؟ اظهار داشت: من در ارتباط شركت ها دو وظیفه بر عهده داشتم. یكی اینكه اقتصادی بودن پروژه ام را توضیح بدهم. فكر می كردم هدایتی پروژه ای كه ۲ سال برایش زحمت كشیده ام را تمام می كند. الان هم بدنام شدن پروژه، بدنام شدن من است. آن دو پروژه مثل بچه های من بوده و از بین رفته است. دلیل حضور من اولاً برای حصول باقی مبلغ فروش پروژه بود و دوم به جهت اینكه پروژه ها مثل بچه های من بودند. موسوی نژاد افزود: اقدام ۱۵ ماهه اینجانب و دریافت كارشناسی اگر هم مورد موافقت بانك قرار گرفته بود جز معامله نبود و خریدار در صورت دریافت تسهیلات مسئولیت آنرا پذیرفته است حتی اگر هدایتی از فعالیت های قبلی من منافعی حاصل كرده باشد هم با عنایت به قرارداد، مسئولیت با خودش است. وی اشاره كرد: فروش ملك حتی اگر به قیمت نباشد جرم محسوب نمی گردد و نهایتاً خریدار می تواند بر مبنای خیار غبن اقدام حقوقی كند. موسوی نژاد اعلام نمود: همینطور اینجانب توسط دو موتورسوار مورد ضرب و شتم به قصد قتل قرار گرفتم كه مستندات هم شامل نامه بیمارستان و گزارش پلیس ۱۱۰ موجود است و نهایتاً ناگزیر به سازش نامه و پایین آوردن قیمت ملكم شدم. ضابطین حالا این موتورسواران را دستگیر كرده و آنها در بازداشت هستند و اعلام نمودند كه آمر به قتل، حسین هدایتی بوده است. در ادامه این جلسه نماینده دادستان از موسوی نژاد پرسید توجیه اقتصادی پروژه چه ربطی به حضور مستمر در شبعه بانك دارد. در فرایند توجیه اقتصادی می دیدید كه هدایتی ملك ۱۴۵ میلیاردی را ۴۵۳ میلیارد تومان ترهیم (رهن) كرده است و سوءجریان را می دانستید. بخشایش هم خودش گفته كه به ویلای شخصی شما رفت و آمد داشته. این ارتباط نامتعارف با مدیركل وقت بانك سرمایه به چه منظور بوده است؟ قهرمانی اظهار داشت: در مورد شركت ها هم بنظر می رسد اصلاً شركت كوه آوران جیحون متعلق به موسوی نژاد بوده است. با اینكه هدایتی از آن بهره برده اما موسوی نژاد نقش اساسی در كوه آوران جیحون داشته است. شما از هدایتی طلب داشتید چرا صبر كردید تا از محل تسهیلات بانكی طلبتان را دریافت كنید؟ اگر نمی توانستید دریافت كنید هم باید دادخواست تنظیم می كردید. وی اعلام نمود: نكته قابل توجه دیگر آنكه شما در دو روز ۲۴۲ حساب بنام فرزندتان باز می كنید. ۱۴۱ حساب كوتاه مدت كه پول در آن تقسیم می شده و فردا در بیشتر از ۱۰۰ حساب بلندمدت كارسازی می شده است. همینطور شما نقش مشابهی در پرونده شاملویی داشته اید. یعنی ملكی گران نمایی شده و تسهیلات مانده و ملك هم روی دست بانك مانده است. حتی به من گفتند كه موسوی نژاد، رئیس شعبه عوض می كرده است. وی تاكید كرد: در مورد اینكه ایشان مدعی شده املاك را ندیده هم در بند ۵ مبایعه نامه به صراحت آمده طرفین ملك را حضوری دیده اند و خریداری نموده اند. موسوی نژاد گفته كه بلیت هواپیمای هدایتی برای بازدید ملك را هم من خریده ام. بدین سان مجموعاً ۳۲۰ میلیارد تومان با همراهی موسوی نژاد از بانك سرمایه خارج شده كه این منبع اول تخلفات هدایتی در ارتباط با بانك سرمایه بوده است. نماینده دادستان اضافه كرد: ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر در چارچوب شركت جاویدگشت هیرمند دریافت شده كه اینجا موسوی نژاد حضور نداشته است و شخص هدایتی با همراهی یاسر ضیایی قائم مقام وقت بانك سرمایه در ۷ مرحله تسهیلات را از بانك خارج كرده اند. تسهیلات جاویدگشت هیرمند اصلاً وثیقه نداشته است و ضیایی نامه دستور تسهیلات با خط خود نوشته كه تسهیلات پرداخت گردد و بعد ظرف یك هفته هدایتی ملك عرضه كند كه هنوز هم ترهین انجام شده و یك وكالت بلاعزل در مورد ملك جاده مخصوص است كه اصلاً سندش به نام هدایتی نیست. وی ادامه داد: منبع سوم، تسهیلاتی است كه به جاویدگشت آركا و سیویل سازه پارمیدا برمی گردد. تحقیقات ما در این منبع خیلی عمقی صورت نگرفته و نتوانستیم تبانی ها را به صراحت موارد قبل كشف نماییم اما قرائنی وجود دارد همچون اینكه تسهیلات فاقد وثیقه بوده و اینها منبع سوم هدایتی را تشكیل می داده است. هدایتی گفته پول ها را برای تولید صرف می كرده اما ریالی برای تولید از منبع این تسهیلات هزینه نشده است. تسهیلات ۷۰ میلیارد تومانی وی می توانسته به صنعت آلومینیوم كشور تنفسی بدهد اما نه دهها تن كه حتی نیم كیلو آلومینیوم هم خریداری نشده است. نماینده دادستان اشاره كرد: در ذوب نورد آرتین هم اصلاً فاكتوری نداریم. در جاویدگشت هیرمند، فاكتور دهها تن میل سیاه وجود دارد كه حتی ۲۵۰ گرم هم خریداری نشده است و در موارد دیگری هم فاكتورها بین همین شركت های مبحث پرونده رد و بدل شده است. در ادامه جلسه نماینده دادستان، یاسر ضیایی قائم مقام وقت بانك سرمایه و مدیر یكی از شركت های صندوق ذخیره فرهنگیان را با كسب اجازه از رئیس دادگاه به جایگاه فرا خواند. ضیایی اظهار داشت: هفته گذشته آگاه شدم كه هدایتی درباره مابه التفاوت ۷ میلیارد تومانی به من افترا اختلاس زده است. من اعتقاد دارم هدایتی این دروغ را دانسته، گفته است. او نمی تواند بده بستان های فی درخلال خودم و او را انكار كنم. ایشان مثلاً پرداخت مبلغی به یك خیریه منتسب به عضو هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان را جزو بازپرداخت دیون خودشان آورده است. هدایتی چك ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی كه من برای رد مال به او داده ام را به رشید نادری كه یك نمایشگاهدار خودرو است، داده بابت مطالباتی كه از او داشته است. وی اشاره كرد: فیمابین ما از سال ۹۳ بده بستان مالی بوده است. قبول دارم كه تحصیل ما نامشروع در صندوق ذخیره فرهنگیان كرده بودم اما رد مال خودم را انجام دادم و چكی در وجه هدایتی داده ام كه از سوی ایشان به فرد ثالث منتقل شده است. ایشان سال ۹۳ یا ۹۴ برای خرید یك باشگاه فوتبال از من پول گرفتند. پس اینكه منكر هر رابطه مالی با من شده اند كذب است. ضیایی در مورد مابه التفاوت ۶.۵ میلیاردی توضیح داد: هدایتی ۵۰ میلیارد به صندوق ذخیره فرهنگیان داده است چرا ۶.۵ میلیارد مابقی را هم از همان مسیر پرداخت نكرده است. در مورد بذل سكه در جشن قهرمانی یك باشگاه ورزشی توسط هدایتی از محل تسهیلات یكی از شركت ها توضیح داد: این اتفاق پیش از مدیریت من در نورد لوله اهواز بوده است. بابت مطالبات آركا از نورد لوله اهواز مبالغی به هدایتی پرداخت می شود و بخشی از آن پول هزینه جشن پرسپولیس می شود. وی در پاسخ وضعیت حقوقی كارگران آن شركت در آن زمان هم اذعان كرد: آن زمان كارگران رسمی ۴ ماه و كارگران پیمانی ۵.۵ ماه حقوق عقب افتاده داشتند البته من این قول را هم داده بودم كه بخشی از مطالبات بانك سرمایه را وصول كنم كه ۴.۵ میلیارد تومان وصول شد اما پس از آن من دیگر آنجا نبودم. آپارتمانی هم كه در اختیار من قرار گرفته سال ۹۴ به بانك اقتصاد نوین واگذار شده بود كه در ۹۴.۷.۱۶ بانك آنرا طی یك مزایده تملیك كرد و من در ۴ ماهه پاییز ۹۷ در بانك سرمایه بودم. نه ملك جاده مخصوص را می پذیریم و نه كار به شالیزارهای شمال می رسد در ادامه جلسه نماینده دادستان اشاره كرد: هدایتی باید رد مال كند. نه ملك جاده مخصوص را می پذیریم و نه كار به شالیزارهای شمال می رسد. دیدم برخی اظهار كرده اند كه اموالی كه هدایتی به آنها داده كادو بوده و نمی تواند برگردد. این اموال كادو باشد یا كابین همسران آنها شده باشد باید برگردد. هدایتی همینطور گفته املاكی ندارد در حالیكه در یك برج در دبی وكالتنامه دارد. قهرمانی خطاب به هدایتی اظهار داشت: ما تا آخر كار پیش می رویم و ردیابی می نماییم و به هر كس كه مال نامشروعی رسیده باشد آنرا بر می گردانیم و هر ملكی كه باشد شناسایی می نماییم. وی سپس موسوی نژاد را خطاب قرار داد و اظهار داشت: آقای موسوی نژاد گفته بود ۹۳ میلیارد تومان را بر می گرداند آیا الان هم سر این حرف است یا نه. موسوی نژاد در پاسخ اشاره كرد: من این آمادگی را اعلام كردم اما یك توضیحی دارد. بانك سرمایه می گوید شما این ۸۸ میلیارد تومان كه هیچ، ۲۰۰ میلیارد تومان اضافه بدهید این ملك تحت ترهین ۴۴۰ میلیاردی است. هر كس این ۴۴۰ میلیارد را بدهد پلاك را بر می گردانیم ولی شما نه ضامنی، نه راهنی، نه وثیقه گذار و باید آنرا به هدایتی برگردانید. من آمادگی دارم پولی كه بابت ثمن معامله را گرفته ام برگردانم اما باز هم ۵۰ درصد به مابقی ملك در اختیار هدایتی است و مشروط به اقاله دو پلاكی كه فروخته ام آماده ام كه به صورت نقدی، وجه را پرداخت كنم. متهم ردیف دوم پرونده در مورد نقشش در پرداخت تسهیلات اشاره كرد: من در شعبه بانك هیچ نقشی در پرداخت تسهیلات نداشته ام. مبحث سپرده گذاری را هم توضیه می دهیم. من به سپرده گذاری حدادان، پهلوان و رفیعی كمك كرده ام چون فكر می كردم هدایتی می خواهد پروژه ها را بسازد. با فشار من به شهرداری نامه ای نوشته شد كه به هدایتی مهلت می دهد كه برگردد و پروژه رها شده را بسازد. من بخش خصوصی ام و دنبال پولم بودم. مگر از دادخواستی كه دادم نتیجه گرفتم؟ ناگزیر پیگیر تسهیلات بودم تا الباقی ثمن معامله ام را وصول كنم. وی درباره ارتباطش با بخشایش مدیرعامل وقت بانك سرمایه هم اظهار داشت: من ۱۵ ماه به بانك سرمایه برای دریافت تسهیلات رفت و آمد داشتم. اگر می توانستم با این ارتباط ۳۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بگیرم آیا به دریافت ۸۸ میلیارد تومان تن می دادم. چرا در این ۱۵ ماه به من تسهیلات ندادند؟ موسوی نژاد درباره حضور بخشایش در ویلای شخصی او هم اظهار داشت: بخشایش ملكی را در شیراز كه ۵۰ میلیارد ارزش داشت ۹۰ میلیارد خریده بود و بانك به او فشار می آورد كه باید این ملك را بفروشد. ۴ یا ۵ بار مكالمه تلفنی انجام شد و از من خواست این ملك را بفروشم و من سرانجام یك مشتری به قیمت ۱۱۰ میلیارد تومان پیدا كردم اما پس از ۲۰ جلسه با بخشایش مشخص شد كه این ملك در دو بانك وثیقه گذاشته شده و بنا بر این معامله به هم خورد و بخشایش در ارتباط با این مساله یك مرتبه به ویلای من آمد. وی در مورد افتتاح ۲۴۲ حساب به نام فرزند ۸ ساله اش در بانك هم توضیح داد: بانك به من پیشنهاد كرد كه اگر حساب ها مختلف باشد سود بیشتری به آن تعلق می گیرد. اگر می خواستم پول را پنهان كنم در بانك دیگری و به نام فرد دیگری حساب باز می كردم و نه در همان بانك، همان شعبه و به نام فرزند ۸ ساله ام كه مشخص است مدیریت حسابش دست من است. در ادامه جلسه علی محمدی نماینده بانك سرمایه اعلام نمود: وجه افتراق بانكداری اسلامی با بانكداری ربوی در مشخص بودن مبحث قرارداد است. اگر قرار باشد یك نفر ضمانت نامه از بانك بگیرد و پول آنرا بگیرد و هر جا كه خواست خرج كند این عین بانكداری ربوی خواهد بود. در قرارداد شما با هدایتی شرط و شروط درباره ضمانت نامه گذاشته شده است مگر شما ضمانت نامه فروشی و حتی پیش فروش ضمانت می كرده اید كه در مبایعه پیشاپیش درباره آن شروط گذاشته اید. وی اشاره كرد: از میان مدیران شعبه برج فرمان، زهره بختیاری در همان سال ۹۲ یعنی دقیقاً زمانی كه هدایتی و موسوی نژاد مصوبه می گیرند تمام این موارد را به مدیران عالی بانك سرمایه اخطار می دهند اما این خانم را وادار به استعفا كرده اند. خبرنگاران و افكار عمومی در قضاوت درباره من صبر كنند در ادامه این جلسه هدایتی از رئیس دادگاه ۵ دقیقه فرصت خواست تا افكار عمومی و خبرنگاران رئوس دفاعیات او به ادعاهای موسوی نژاد را بشنوند. وی اشاره كرد: شما در كیفر خواست موسوی نژاد نوشته اید كلیه مراحل دریافت تسهیلات توسط مشارالیه صورت گرفته است پس این رد و تكذیب ها چیست؟ هدایتی اضافه كرد: موسوی نژاد گفته به شركت های ایشان وام نداده اند. اساساً نه مدیرعامل یا رئیس هیئت مدیره بلكه اعتبارات یا حقوقی مصوبه ها را به شعبه ابلاغ می كند اما پیش از من یك مرتبه به دناساز و یك مرتبه به كیمیاسازه مصوبه ها به شعبه ابلاغ می شود و همین پروژه ها ترهین می شود كه موسوی نژاد از من بیشتر از ۹ میلیارد می گیرد تا آن ترهین و مصوبه ها لغو شود. وی درباره ادعای تحت فشار بودن كارشناسان رسمی برای اعتراف به جعلی بودن كارشناسی ها اظهار داشت: كارشناسان در تاریخ ۹۱.۴.۱۷ نامه زده اند كه یكسال پیش از آشنایی من با موسوی نژاد بوده و آنجا گفته اند كه این كارشناسی ها جعلی بوده است. اگر هم به قول موسوی نژاد من كسانی را دیده ام برای تهدید كارشناسان حفاظت اطلاعات قوه قضائیه آنها را احضار كند و در صورت تأیید من را به اشد مجازات محكوم كنید. كارشناسان را احضار كنید كه بگویند آیا به جبر من اعلام جعل كرده اند؟ متهم ردیف اول پرونده اظهار داشت: موسوی نژاد گفته ۵ بار وام من تمدید شده در حالیكه فقط یك روز تمدید گردید كه آنرا هم ابطال كردند. اگر ادعای موسوی نژاد برای اجیر كردن موتورسوار به قصد قتل او صحت دارد چرا یك مرتبه من را احضار نكرده اند به افترا اینكه كه كسی را اجیر كرده ام كه كسی را بزند و بكشد. من حتی بلند صحبت نمی كنم. او در آخر اظهار داشت: چرا می گویند ۳ ماه پس از تسهیلات سپرده را برده در حالیكه سپرده باید تا آخر تودیع تسهیلات در بانك می مانده است. هنوز هم آن سپرده در حساب شعبه فرمان هست. من تا پیش از صدور رأی، بدهی بانك را تسویه می كنم یا نقدا و یا با املاك تهران در شمیران و لواسان. از خبرنگاران و افكار عمومی هم خواهش می كنم تا هفته آینده كه من حرف هایم را مفصل بزنند در قضاوت درباره من صبر كنند. در انتها رئیس دادگاه نشست بعدی دادگاه را ۹ بامداد روز یكشنبه ۹۷.۱۲.۱۹ اعلام نمود.


1397/12/14
15:07:52
5.0 / 5
5214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت