دادستان تهران خبرداد:

تشكیل كمیته های استانی برای مقابله با گران فروشی

تشكیل كمیته های استانی برای مقابله با گران فروشی علم عدل: جعفری دولت آبادی از ورود دادستانی تهران به مبحث گران فروشی با تشكیل كمیته استانی اطلاع داد وگفت: نباید اجازه داد این مبادرت به شكست منجر شود.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، دادستان تهران با اشاره به تشكیل تیم های مشترك بازرسی با حضور معاونان دادستان و نمایندگان دستگاه های اجرایی و تعزیرات در دادستانی تهران اظهار داشت: از همه مراكز بزرگ توزیع بازدید و شیوه های توزیع مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و از دستگاه های اجرایی انتظار می رود كه نمایندگان تام الاختیار، مسؤولیت ­پذیر و با تدبیر را برای حضور در این اكیپ ها معرفی نمایند.اولین نشست كمیته مقابله با گران فروشی در دادستانی تهران، روز چهارشنبه سوم بهمن ماه با حضور سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت، اسفنانی مدیركل تعزیرات حكومتی استان تهران، برخی معاونان دادستان، معاونان وزرای جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان دامپزشكی و نمایندگان دستگاه های متولی به ریاست دادستان تهران برگزار گردید.

جعفری دولت آبادی، در ارتباط با علت ورود دستگاه قضایی به مبحث مقابله با گران فروشی، تصریح كرد: مطابق قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی كشور، گران فروشی كلان از موارد اختلال در نظام اقتصادی می باشد و در این زمینه در شعب ویژه هم بعنوان نخستین پرونده، مبحث گران فروشی تلفن همراه به نحو سازمان یافته رسیدگی شده است كه حكم محكومان در حال اجرا می باشد.

وی اظهار داشت: مردم از مبحث گران فروشی رنج می برند؛ چون كه در طول چهل سال بعد از انقلاب، گران فروشی تا این حد وجود نداشته، اختلاف قیمت اقلام مصرفی برای مردم قابل توجیه نیست و تنوع، تعدد و تكثر قیمت ها در اقلام مشابه قابل دفاع نیست.

دادستان تهران با اشاره به تشكیل تیم های مشترك بازرسی با حضور معاونان دادستان و نمایندگان دستگاه های اجرایی و تعزیرات در دادستانی تهران اظهار داشت: از همه مراكز بزرگ توزیع بازدید و شیوه های توزیع مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و از دستگاه های اجرایی انتظار می رود كه نمایندگان تام الاختیار، مسؤولیت­ پذیر و با تدبیر را برای حضور در این اكیپ ها معرفی نمایند.

جعفری دولت آبادی با تاكید بر اثرگذار بودن استفاده از ظرفیت دادستانی در مبارزه با گران فروشی، تصریح كرد: بازدیدهای هدفمند و هوشمندانه اثرگذار خواهد بود و باعث خواهد شد تا متخلفان بدانند كه اختلال در توزیع اقلام اساسی و ضروری مردم پیگیری و حسب مورد قابل تعقیب قضایی خواهد بود.

وی اضافه كرد: هدف از تشكیل تیم های مشترك، برخورد انتظامی - امنیتی با گران فروشی نیست؛ بلكه فرصتی است كه ظرفیت دادستانی ها در اختیار دستگاه های دولتی قرار گیرد و شرط لازم موفقیت، به میدان آوردن تمامی دستگاه­های در رابطه با مبحث است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به تجربه موفق دادستانی و پلیس در برخورد با فروش ارز در معابر، تصریح كرد: نسبت به برخورد با قاچاق و گران فروشی هم باید همین گونه اقدام گردد.

دادستان تهران در بیان نكاتی پیرامون وضعیت فعلی كشور، خاطرنشان كرد: آمریكا یك جنگ اقتصادی تمام عیار را ضد جمهوری اسلامی رقم زده و در حوزه های اقتصادی، سیاسی و روانی تلاش دارد كه به نحوی مردم را نا امید كند و در این زمینه اقداماتی از قبیل: برگزاری كنفرانس ضد ایرانی لهستان و تشدید اعمال تحریم ها توسط خزانه داری آمریكا را در دستور كار قرار داده است.

جعفری دولت آبادی با بیان این كه چهلمین سال انقلاب باید باشكوه برگزار شود، اضافه كرد: نباید مردمی كه امروز پرچم دار مبارزه با دشمن هستند، با سختی ها دست و پنجه نرم كنند و مسؤولان نظاره گر باشند.

لزوم همكاری دستگاه های دولتی در مبارزه با گران فروشی

وی با تاكید بر این كه اگر دستگاه های دولتی در بحث گران فروشی و گرانی همكاری نكند، اقدامات دادستانی مؤثر نخواهد بود، فلسفه تشكیل این جلسه را استفاده از ظرفیت های مردمی، دستگاه های اجرایی و همكاری با دولت دانست و خاطرنشان كرد: علاوه بر همكاری، هماهنگی بین دستگاه های متولی هم ضروری می باشد.

دادستان تهران با تاكید بر این كه در مرحله اول، در مورد گران فروشی اقلام گوشت قرمز، مرغ، لبنیات و میوه ورود خواهد شد، اظهار داشت: بازرسی و مقابله با گران فروشی را باید از مراكز بزرگ عرضه و توزیع كالا، فروشگاه های بزرگ، میادین عرضه میوه و انبارهایی كه كالا را احتكار كرده و عرضه نمی كنند آغاز گردد.

جعفری دولت آبادی با تاكید بر لزوم استفاده از همه ظرفیت ها همچون اصناف، اتحادیه ها، دولت و مردم، تصریح كرد: مردم نشانی مراكز گران فروشی های كلان را به پلیس، دادستانی و تعزیرات اعلام كنند.

وی با اشاره به آیات سوره مباركه مطففین (۳-۱)، اظهار داشت: باید به سراغ كم فروشان و گران فروشانی رفت كه خون مردم را در شیشه می كنند و از خدا و هیچ مقامی هم نمی ترسند.

گران فروشی از مصادیق نقض حقوق عامه است

دادستان تهران با تاكید بر این كه در صورت عدم برخورد با گران فروشی، گرانی ها تشدید و مردم ناامید خواهند شد، اضافه كرد: در این زمینه باید اقدامات هدفمند و هماهنگ صورت گیرد تا مردم بدانند كه در حوزه مقابله با گران فروشی، اتفاق جدیدی در حال بروز و ظهور است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به این كه گرانی امری اقتصادی می باشد كه بیشتر در حوزه اقتصادی و اقدامات دولت قابل بررسی است؛ ولی گران فروشی بیشتر در رابطه با حقوق عامه است، بعنوان مصداق، گران كردن خودروها توسط شركت های خودرو سازی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان كرد: دولت باید این قبیل موضوعات را مدیریت كند؛ چون كه گران كردن كالا در شرایطی كه با گران فروشی مبارزه می شود، كار را مشكل می كند.

گران فروشی كلان در اولویت قرار گیرد

وی توجه به گران فروشی كلان را در اولویت قرار داد و در ذكر برخی سؤال های بی جواب كه جامعه با آن مواجه می باشد اظهار داشت: افكار عمومی در مورد گرانی گوشت قرمز و این كه چرا دام زنده قاچاق می شود، سؤال می كنند و مسؤولان هم در پاسخ، موضوعاتی از قبیل: این كه نمی توان جلوی قاچاق دام را گرفت مطرح می كنند؛ در حالیكه واژه نمی توانیم برای مردم قابل درك نیست.

دادستان تهران با بیان آمادگی برای برخورد با قاچاق دام، اضافه كرد: در صورتیكه از جانب مردم یا نهادهای مرتبط گزارش مستندی در این زمینه به دادستانی عرضه شود، مورد بررسی و اقدام قرار می گیرد.

جعفری دولت آبادی از ورود دادستانی تهران به مبحث گران فروشی با تشكیل كمیته استانی اطلاع داد و تصریح كرد كه نباید اجازه داد این مبادرت به شكست منجر شود و حال كه دادستانی برای پشتیبانی از اقدامات دستگاه ها در مقابله با گران فروشان اعلام حمایت كرده، همكاری و هماهنگی بیشتر دستگاه ها مؤثر خواهد داد.

وی هدف از تشكیل كمیته مقابله با گران فروشی را كمك به دولت و رفع مشكلات مردم عنوان نمود و خاطرنشان كرد: قوه قضاییه مسؤول مبارزه با گران فروشی نیست و مقابله با گرانی و گران فروشی باید از جانب دولت و سازمان تعزیرات صورت گیرد؛ ولی شرایط كشور اقتضا می كند كه همه كمك كنند و به دنبال خنثی سازی نقشه دشمن باشند.

دادستان تهران تجربه موفق راه اندازی شعب ویژه در دادسرای تهران را مرهون خصوصیت های رسیدگی در این شعب شامل سرعت، دقت، قاطعیت و شفافیت همچون علنی بودن محاكمات دانست و اضافه كرد: این شاخص ها به كسانی كه قصد اختلال در نظام اقتصادی كشور را دارند، نشان داد عزم قوه قضاییه در مقابله با جرایم اقتصادی جدی است.

وی در جمع بندی مباحث نمایندگان دستگاه ها تصریح كرد: كشور با عنایت به شرایط اقتصادی، نیاز به مدیریت جهادی دارد و اقتضا می كند كه در ارتباط با حل مشكلات همچون گران فروشی، همه به دولت كمك كنند.

جعفری دولت آبادی با تاكید بر لزوم اتخاذ مدیریت كارآمد در مقابله با گران فروشی، اظهار داشت: مردم اگر احساس كنند كه دولت به مسایل آنها توجه دارد، با مشكلات كنار می آیند؛ و این امر زمانی محقق می شود كه مسؤولین در جایگاه پرچمداری مبارزه با مشكلات ظاهر شوند.

جرایم در رابطه با گران فروشی

دادستان تهران رویكرد دستگاه قضایی برای مقابله با گران فروشی را هدفمند، در حد لزوم و با اولویت دهی به جرایم مهم دانست و با بیان آمادگی دادستانی تهران برای كمك به دستگاه های نیازمند به حمایت قضایی در برخورد با گران فروشی، اضافه كرد: قوه قضاییه باید به جرایم سازمان یافته ای، چون قاچاق دام، احتكار و عدم عرضه عمدی كالاها در فروشگاه های بزرگ، گران فروشی كلان و فساد در توزیع ورود كند.

جعفری دولت آبادی چهار حلقه­ مهم در رابطه با گران فروشی شامل تامین كالا، قیمت گذاری عادلانه، توزیع و نظارت را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: اقدامات دادستانی تهران بیشتر هم در حوزه نظارت متمركز خواهد شد.

وزارت صمت قیمت كالاها را اعلام كند

وی قیمت گذاری همراه با مدیریت را اثرگذار دانست و از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست كه با قیمت گذاری عادلانه، قیمت كالاها را رسما به رسانه ها و اصناف و دادستانی تهران اعلام نماید تا در مبارزه با گران فروشی ملاك قرار گیرد.

جعفری دولت آبادی از دستگاه های دولتی خواست كه نظارت­ها را تشدید كنند و خاطرنشان كرد: دستگاه های دولتی باید بعد از تأمین كالا، قیمت گذاری و توزیع، نسبت به چگونگی عرضه نظارت جدی داشته باشند.

وی تصریح كرد: دستگاه های اجرایی نشانی سایت هایی كه قیمت های صوری عرضه می­كنند را اعلام نمایند تا دادستانی همان گونه كه با سایت های اعلام كننده قیمت های لحظه ای ارز اقدام نمود، با آنها هم برخورد نماید.

دادستان تهران از دكتر جهانی معاون دادسرا خواست در كارگروهی متشكل از نمایندگان دستگاه ها، شیوه های نظارت را مورد بررسی قرار دهد.

جعفری دولت آبادی بر استفاده از ظرفیت بسیج، مردم و اتحادیه ها برای برخورد با گران فروشی تصریح كرد و اظهار داشت: از این طریق می توان گزارش های گران فروشی را دریافت و با آن برخورد كرد.

وی بار دیگر هماهنگی و همكاری دستگاه ها را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: اگر در مبارزه با فساد موفق شدیم، به این علت است كه هر هفته جلساتی با حضور متولیان امر در دادستانی تهران برگزار می گردد و همفكری صورت می گیرد.

دادستان تهران با بیان این كه تشكیل كمیته مقابله با گران فروشی به منزله دخالت در وظایف دستگاه های اجرایی نیست اضافه كرد: هدف از تشكیل این كمیته، همراهی بیشتر با دستگاه های دولتی برای مقابله با گران فروشی است­؛ تا با كمك یكدیگر، از توطئه دشمن كه بزنگاه اقتصاد و مشكلات سیاسی است عبور نماییم و احساس رضایت مردم تحصیل شود.


1397/11/06
23:49:47
5.0 / 5
5037
تگهای خبر: اسلامی , پرونده , پزشك , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت