محسنی اژه ای مطرح كرد؛

ورود دادستان كل به مبحث بازداشت مرضیه هاشمی

ورود دادستان كل به مبحث بازداشت مرضیه هاشمی به گزارش علم عدل معاون اول دستگاه قضا در ارتباط با بازداشت مرضیه هاشمی اظهار داشت: در این رابطه قرار شد دادستان كل كشور بر مبنای وظایف قانونی كه دارد در این خصوص ورود و از اختیارات خود استفاده نماید.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا و سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه در ارتباط با موضوعات مطرح شده در این نشست اظهار نمود: در جلسه امروز چند مبحث عنوان شد كه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وی اظهار داشت: یك بحث در مورد برخوردهای دو گانه غربی ها و در رأس آن آمریكا بود كه نسبت به حقوق بشر و مسائل آزادی برخوردهای بسیار متناقضی دارند. همچون در مورد بازداشت خبرنگار و مجری پرس تی وی مباحثی عنوان شد. به صورتی كه خودشان هم گفته اند این فرد را بعنوان شاهد بازداشت كرده اند و هم طبق نقل قول، این مجری مورد شكنجه و آزار قرار گرفته است.
معاون اول دستگاه قضا اضافه كرد: در این رابطه قرار شد دادستان كل كشور بر مبنای وظایف قانونی كه دارد در این خصوص ورود كند و از اختیارات خود استفاده نماید.
سخنگوی قوه قضاییه بیان كرد: یك مسئله دیگر كه در جلسه امروز عنوان شد در مورد مواردی درباره 40 سالگی انقلاب بود كه مصادیقی از آن بیان شد و مقرر گردید یك مقداری بیشتر روی آن كار شود و تا 22 بهمن به آنها پرداخته شود.
وی اظهار داشت: اما مسئله اصلی در این نشست رسیدگی به لایحه ای است كه دولت تنظیم كرده ودرباره امنیت زنان ضد خشونت است.
محسنی اژه ای اظهار نمود: البته این كار قبلا در معاونت حقوقی قوه قضاییه با كارشناسان مختلف شامل اساتید دانشگاهی وحقوقدانان و بعضی از افراد در رابطه با خود دولت و كارشناسان مختلف بررسی شده بود و اصلاحاتی صورت گرفته بود و حتی در معاونت اول قوه قضاییه باز یك بررسی دوباره شده بود.
معاون اول دستگاه قضا عنوان كرد: دراین جلسه اذعان به این شد كه ما در مورد بعضی از این قوانین و خلأهایی كه احیانا درباره خشونت ضد زنان وجود دارد، حتما نیاز به بازبینی در قانون داریم.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح كرد: اما آنچه كه در این لایحه پیش بینی شده است به نظر می آید كه مشكلات عدیده ای دارد كه در دوجلسه قبلی به آن پرداخته شد. در جلسه اول به كلیات پرداخته شد و در جلسه دوم ماده به ماده لایحه بررسی گردید و مشخص گردید كه این لایحه به اصلاحات بسیار زیادی نیاز دارد.
وی اضافه كرد: حتی بعضی از افراد در جلسه به نظرشان می رسید و پیشنهاد دادند كه این لایحه قابل اصلاح نیست و احیانا باید رفت به دنبال یك لایحه دیگر كه یا خود قوه قضاییه تهیه نماید یا دولت.
حجت الاسلام محسنی اژه ای بیان كرد: اما در عین حال قرار شد كه باردیگر تحقیقی در معاونت حقوقی و هم توسط كسانی كه در این زمینه نقطه نظر دارند صورت گیرد و بررسی نمایند كه آیا این لایحه واقعا قابل اصلاح است یا نه.
معاون اول دستگاه قضا اظهار نمود: هدف از این لایحه این است كه محیط خانواده را استقامت ببخشد و از جنبه های مختلف برای زنان شامل همسر یا هر زن دیگری امنیت بیاورد. حال باید بررسی شود كه این موارد آیا در این لایحه تامین می شود یا خیر.
سخنگوی قوه قضاییه اظهار داشت: در این لایحه حبس های بسیارسنگین و مجازات های سنگین برای بعضی از جرایمِ ضد زنان در نظر گرفته شده كه در بررسی ها عنوان شد بعضی از مجازات ها حتما مستلزم این نیست كه بنیاد خانواده را استقامت ببخشد و چه بسا امكان دارد هدف را برعكس كند؛ یعنی بنیاد خانواده را قدری متزلزل كند.
وی بیان كرد: همینطور در بعضی موارد مقولات بسیار مطول در این لایحه نوشته شده است كه اینها امكان دارد بعدا مورد تفسیرهای مختلف قرار بگیرد.
حجت الاسلام محسنی اژه ای اظهار داشت: در هر صورت قرار شد یك كار مجددی صورت گیرد و در جلسه آینده اول روی این مورد بحث شود كه آیا این لایحه قابل اصلاح است یا خیر كه اگر قابل اصلاح است حتما اصلاحات صورت گیرد و ا گر قابل اصلاح نیست با عنایت به لزوم هایی كه در جامعه وجود دارد كه ما هم آنرا صددرصد قبول داریم یك لایحه مستقل دراین رابطه تنظیم شود.
معاون اول دستگاه قضا در پاسخ به سئوالی در ارتباط با ادعای زندانی نبودن سعید مرتضوی اظهار داشت: آنچه از قول وكیل این فرد مطرح شده بود، توسط خود وكیل هم تكذیب شد و بنابراین اینكه این فرد به خارج از كشور رفته است و در زندان نیست و در نجف سپری می كند و با عتبات عالیات همكاری می كند، بطور قطع تكذیب می شود.
وی اظهار داشت: این فرد در زندان است و امكان دارد مثل بقیه افراد به مناسبت هایی مانند سایر زندانیان به مرخصی های محدودی برود. ازاین رو وی در زندان است و نه در ایران و نه در غیرایران به كاری مشغول نشده است.


1397/11/02
21:35:26
5.0 / 5
5450
تگهای خبر: آزادی , بازداشت , حبس , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت