رئیس پلیس پیشگیری ناجا خبر داد:

حذف بدرقه فیزیكی متهمان تا محاكم قضایی، راه اندازی كلانتری مجازی

حذف بدرقه فیزیكی متهمان تا محاكم قضایی، راه اندازی كلانتری مجازی علم عدل: رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: حذف بدرقه فیزیكی متهم به محاكم قضایی از برنامه های ما در سال ۹۷ و ۹۸ است بدین ترتیب كه بخشی از محاكمه ها به شكل ویدئو كنفرانس انجام میگردد.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، سردار محمد شرفی قبل از ظهر چهارشنبه در مراسم رونمایی از كشفیات پلیس در عملیات مرصاد ۲۶ با اشاره به اینكه پلیس جلوگیری از وسیع ترین پلیسهای تخصصی در نیروی انتظامی است، گفت: در بیشتر از ۱۴ سازمان دولتی یگان حفاظت تشكیل شده و وظیفه جلوگیری از وقوع جرم را در این مراكز برعهده دارد.
وی با اشاره به اینكه یكی از راهبردهای اصلی ما بحث برون سپاری بخشی از فعالیت های كلانتری و پاسگاه ها است، اضافه كرد: سالیانه بیشتر از ۳۰ میلیون بازگشت به پاسگاه ها و كلانتری ها وجود دارد و بر این اساس برنامه ریزی كرده ایم تا با روش برون سپاری، از این پس مردم بخشی از این خدمات را از راه پلیس به اضافه ۱۰ دریافت نمایند.
پیگیری روند پرونده ها به شكل الكترونیكی در می آید
رئیس پلیس پیشگیری ناجا بیان داشت: بر این اساس بخشی از فعالیت های ما مانند پیگیری روند پرونده ها به شكل الكترونیكی به صورت مثال در چارچوب پیامك در كلانتری ها و پاسگاه ها به مردم نمایش میگردد.
وی با اشاره به اینكه با انجام این كار پنج میلیون بار بازگشت كننده در سال ۹۷ مطابق این هدف كاسته می شود، اظهار داشت: به منظور افزایش استانداردهای تكریم مردم، ارباب رجوع، حقوق شهروندی و متهمان، مطابق اصل ماده ۵۹ و ۴۹ آیین دادرسی از این پس هر فردی توسط كلانتری و یا پاسگاه دستگیر شود بلافاصله باید شناسنامه وی ثبت گردد.
سردار شرفی اشاره كرد: با این روند بلافاصله سپس دستگیری متهم دادستان به شكل آنلاین از بهتان وی با خبر و در صورت ضرورت وكیل تسخیری برای وی تخصیص داده می شود، خانواده وی از سوژه باخبر می شوند و در صورت بیماری متهم ملاحظات لازم لحاظ خواهد شد.
افزایش میزان نظارت سیستم قضایی بر عملكرد كلانتری ها
رئیس پلیس پیشگیری ناجا اشاره كرد: در واقع با این روش میزان نظارت سیستم قضایی بر عملكرد كلانتری ها بالا رفته و حقوق متهمان كه از موضوعات سفارش شده قانون است عملیاتی میگردد.
وی با اشاره به اینكه حذف بدرقه فیزیكی متهم به محاكم فضایی از برنامه های ما در سال ۹۷ و ۹۸ است، اظهار داشت: بر این اساس به جای اینكه متهمان بامداد به بامداد با پابند و دستبند به طرف محاكم قضایی حركت كنند كه جلوه مناسبی برای بینندگان و خود متهمان ندارد، محاكمه به شكل ویدئو كنفرانس انجام میگردد.
محاكمه محكومان نیابتی به شكل ویدئو كنفرانس
سردار شرفی اشاره كرد: با آماده سازی زیرساختهای لازم در این ارتباط در اولویت نخست محكومان نیابتی یعنی محكومینی كه در دو نقطه جغرافیایی پرونده دارند، مشمول این طرح می شوند.
وی از دیگر برنامه های سال ۹۸ پلیس پیشگیری را راه اندازی كلانتری های مجازی برشمرد و اظهار داشت: نمایش خدمات انتظامی به مردم بخش مهمی از درخواست ها را شكل می دهد كه می توان این خواسته ها را از طریق دور پیگیر كرد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا افزود: در ارتباط با تحول دركلانتری ها و پاسگاه ها كه مورد تاكید سلسله مقام فرماندهی نیروی انتظامی و رهبر معظم انقلاب است، شورای تحول در سال ۹۵ در كلانتری ها افتتاح شد كه در ۹ بعد مورد توجه قرار می گیرد كه یكی باز مهندسی ساختارهای كلانتری از نظر كیفی و كمی است.
راه اندازی واحدهای سیار پلیس كه مجهز به سامانه پایش تصویری​ هستند
وی با اشاره به اینكه انتظار می رود پلیس در مناطق حاشیه نشین، جرم خیز و كوچك حضور داشته باشد اما كلانتری های ما این گونه گسترش نیافته اند، اظهار داشت: بر این اساس توسعه كمی كلانتری و راه اندازی واحدهای سیار را درنظر گرفتیم كه مجهز به سامانه پایش تصویری و سیستم های خاص هستند و این سیستم ها، زمان، موقعیت و حركت گشت ها را بررسی و محیط پیرامونی را پایش و همزمان با تغییر جغرافیایی جرم حركت كرده و بدین شكل موثر واقع می شوند.
سردار شرفی با اشاره به اینكه این نمونه واحد سیار پلیس در نجف آباد طراحی و ایجاد می شود، اظهار داشت: امیدواریم تا آخر سال ۱۰۰ دستگاه واحد سیار پلیس به عرصه های اجرایی واگذار و مكملی برای توانمندسازی كلانتری ها خصوصاً در بخش هایی كه نیاز به حضور بیشتر كلانتری دارد قرار گیرد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا از پیش بینی یك هزار واحد سیار پلیس برای كاهش جرائم آگاهی داد.
تمامی شعبات قضایی در انتهای سال ۹۸ باید به كلانتری مبدل شوند​
وی با اشاره به اینكه شعبات قضایی تابحال بعنوان كلانتری كامل فعالیت نداشتند، اظهار داشت: بر این اساس تمامی شعبات قضایی در انتهای سال ۹۸ باید به كلانتری مبدل شوند كه زیرساختهای آن فراهم گشته است كه میزان خدمات رسانی كلانتری ها نسبت به مردم افزایش خواهد داشت.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا بیان داشت: منابع انسانی قابلیت ها، ظرفیتها، توانمندی های حرفه ای كاركنان كلانتری و پاسگاه ها را بالا بریم و ۲۵ نفر از كاركنان كلانتری در دوره های تعالی رفتار حضور خواهند داشت تا در مقابل مردم با بهترین رفتار با آنها برخورد كنند.
راه اندازی سامانه پایش هوشمند عملكرد كاركنان نیروی انتظامی
وی با اشاره به اینكه سامانه پایش هوشمند به راه افتاده است كه رفتار و عملكرد كاركنان را پایش می كند، اظهار داشت: در این ارتباط ۷۸ درصد افراد از رفتار داخل كلانتری و ۸۵ درصد از عملكرد رضایت داشتند.
سردار شرفی بیان داشت: در صحنه های امدادخواهی زمانی كه مردم با ۱۱۰ تماس می گیرند میانگین حضور پلیس، بسته به ترافیك و نوع شهر است، به صورت مثال در اصفهان این زمان هفت تا هشت دقیقه است اما اعتقاد ما این است كه باید كاهش پیدا كند.
طراحی منظومه گشتی در پلیس به منظور كاهش زمان دادرسی سپس تماس شهروندان
وی با اشاره به اینكه در حال طراحی منظومه گشتی هستیم، بیان داشت: به صورت مثال گشت آگاهی اطلاعات مبازره با مواد مخدر در صحنه حضور دارد و از راه سامانه AVLS در زمان تماس شهروندان به جای كنترل فرماندهی، پیام افراد به نزدیك ترین واحد گشتی می رود و بلافاصله سپس دریافت پیام، نیروهای پلیس در صحنه حاضر شده و فاصله زمان تماس با زمان حضور گشت در سر صحنه كاسته می شود.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه بیشتر از ۵۶ درصد كل كشفیات در حوزه پلیس پیشگیری بوده است، اظهار داشت: در اصفهان بیشتر از ۸۵ درصد دستگیری ها در این حوزه بوده است كه نشان داده است همكاران انگیزه انجام وظیفه بالایی دارند و امیدواریم قابلیت های فردی، مدیریت، توان تحرك و استفاده از بستر تحرك و فضای مجازی را فراهم نموده و در اختیار مردم بگذاریم.
تخصیص بودجه پلیس به اندازه منابع پیش بینی شده انجام شود
وی افزود: ۵۶۰ میلیارد تومان بودجه برای فعالیت های ما در نظر گرفته شده است اما امیدواریم تخصیص بودجه به اندازه منابع پیش بینی شده صورت گیرد تا تعهدات خود به مردم را عملیاتی نماییم.
شرفی با تاكید بر اینكه نیروی انتظامی در تمامی بخش ها از ساختاری به نام مراكز مطالعه و پژوهش برخوردار است، اظهار داشت: مركز مطالعات راهبردی در سطح ناجا داریم، دانشگاه علوم انتظامی باز تولید علم و تربیت نیرو را برعهده دارد و سایر بخش های باز كار پژوهشی و مطالعاتی دارند.
وی افزود: بدین ترتیب هیچ كدام از كارهای ما بدون پشتیبانی، كار، تحقیق و پژوهش صورت نمی گیرد و شیوه های مشاركت دستگاه های دولتی در جلوگیری از وقوع جرم همچون تحقیقات مطرح در این مركز بوده كه نتایج خوبی باز مطرح گردیده است.
۴ هزار واحد گشتی به دوربین لباس و یا عینك مجهز می شوند
رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به اینكه مطابق برنامه مقرر است ۴ هزار واحد گشتی به دوربین روی لباس و یا عینك مجهز شوند كه تابحال یك هزار و ۷۰۰ مورد در تهران، اصفهان، مشهد، خوزستان، فرودگاه امام به كار گیری شده است.
وی با اشاره به اینكه بدین ترتیب قاضی با خیال راحت حكم صادر می كند و درصد رعایت حقوق نیروی انتظامی و شهروند ان باز ارتقاء پیدا می كند، بیان داشت: دوربین روی البسه قبل از این وجود داشت و در سری جدید این دوربین ها روی عینك تعبیه میگردد.1397/10/28
21:07:55
5.0 / 5
5104
تگهای خبر: پرونده , پلیس , ثبت , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت