رئیس قوه قضاییه:

دادستان ها در قالب قانون به مبحث گرانی ها ورود كنند

دادستان ها در قالب قانون به مبحث گرانی ها ورود كنند علم عدل: رئیس قوه قضاییه با تاكید بر اینكه حل مشكلات اقتصادی بابرخوردهای صرفا قضایی ممكن نیست وبه تدبیردولت نیاز دارد، به دادستانهای سراسر كشور دستور داد كه درچارچوب قانون به مبحث گرانی ها ورودكنند.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریك و تهنیت میلاد مسعود امام یازدهم حضرت امام حسن عسكری (ع)، عالی ترین طریق اقتراب به ساحت حق تعالی را توسل به ائمه معصومین (ع) دانست و خاطرنشان كرد: توسل به خاندان (ع) خصوصا امام حی امام عصر(عج)، بهترین طریق قرب به ساحت حق تعالی است. امیدواریم آن طلعت رشیده و غرّه حمیده، هر چه زودتر رخ بنماید و ذكر مدام ما این باشدكه «اللهم هب لنا رافته و رحمته و دعائه و خیره». از خداوند متعال می خواهیم كه توسلات ما را بپذیرد و دعای خیر حضرت حجت (عج) در حق ما را مستجاب بفرماید.
نمی توان فقط در مقام گفتار و مدح، مدعی محبت خاندان (ع) بود
رئیس قوه قضاییه با اشاره به حدیثی كه از حضرت امام حسن عسكری (ع) نقل شده است كه می فرمایند «شیعیان ما از آثار ما پیروی می كنند و جمیع اوامر و نواهی ما را مورد اطاعت قرار می دهند»، بر لزوم حب حقیقی خاندان (ع) كه همانا پیروی حقیقی از آن بزرگواران در مقام عمل است، تصریح كرد و اضافه كرد: نمی توان فقط در مقام گفتار، مدعی محبت و پیروی خاندان (ع) بود؛ گرچه ابراز ارادت لسانی هم درجه ای از حب خاندان (ع) است اما حب حقیقی آن است كه در معارف خاندان (ع) تامل و به آنها عمل نماییم و همانطور كه فرموده اند اوامر و نواهی ایشان را اطاعت نماییم. ظاهراً در این صورت است كه می توان پذیرفت مُحبّ خاندان (ع) گرفتار عذاب الهی نخواهد شد و البته محبت خاندان درجاتی دارد و استبعاد از آتش دوزخ الهی هم درجاتی. امیدواریم خداوند توفیق تبعیّت محض از اوامر و نواهی ائمه معصومین (ع) را به همه عطا كند و وجودمان سرشار از لذت اقتراب به ساحت حق تعالی از ناحیه خاندان (ع) شود.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با گرامیداشت ۲۷ آذر روز «وحدت حوزه و دانشگاه» و بزرگداشت یاد و خاطره دانشمند گرانقدر، شهید آیت الله دكتر مفتح، اظهار نمود: شهدا هم در زمان حیات خود منشأ آثار و بركات فراوانی بوده اند و هم نور شهادتشان در زمان ممات همواره دستگیر جامعه بوده است. بزرگانی همچون شهید مطهری، شهید بهشتی و شهید مفتح، علاوه بر آنكه سند افتخار ملت بصیر و بیدار ایران اسلامی هستند و مجاهدت هایشان در حافظه تاریخی جامعه ماندگار است، شهادتشان هم سند جنایت و رسوایی غرب فریبكار است كه مدام داعیه دار مقابله با تروریسم بوده اما در طول دهه های گذشته اثبات نموده كه از حامیان اصلی تروریسم و خشونت در جهان به حساب می آید.
ملت ایران ۴۰ سال است زیر تیغ تروریسم مورد حمایت غرب قرار دارد
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینكه «ملت ما امروز در حالی تروریست خوانده می گردد كه ۴۰ سال است زیر تیغ تروریسم مورد حمایت غرب قرار دارد»، خطاب به حامیان تروریست ها تصریح كرد: امروز اذناب همانها كه بزرگان انقلاب ما را درست در زمانی كه جامعه ما به آنان نیاز داشت به شهادت رساندند، در دامان شما آرمیده اند و امثال منافقین كه صراحتا این قبیل جنایات را برعهده گرفته اند، امروز مورد حمایت برخی افراد در هیات حاكمه كشورهای شما هستند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه شهید مطهری، شهید مفتح و شهید بهشتی در دوران طاغوت، مجاهدت های فراوانی برای تبیین معرفت دینی در مقابل تفكر غربی داشته اند، خاطرنشان كرد: تروریست ها با حمایت كشورهای غربی، جامعه ما را كه تشنه معارف ناب دینی بود از گنجینه هایی مانند این شهدا محروم كردند و امروز هم در این پارادوكس حل ناشدنی دست و پا می زنند كه از طرفی داد مقابله با تروریسم سر می دهند و از جانب دیگر، تروریست ها را در دامن خود جای می دهند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به پرورش و تجهیز گروه های تروریستی نظیر داعش از جانب آمریكا، تشكیل ائتلاف برای مقابله با آنها را «مضحكه» خواند و در انتها این بخش از سخنان خود ابراز امیدواری كرد كه خداوند، انوار وجود شهدای گرانقدر را بر نسل جوان امرز بتاباند و مسیر نورانی آن بزرگواران را باعث توفیق هر چه بیشتر جامعه ما قرار دهد.
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضایی با اخلالگران اقتصادی خاطرنشان كرد: بحمدالله برخوردها و رسیدگی های قضایی با قاطعیت ادامه دارد. خوشبختانه همه شاهد هستند كه قوه قضاییه در این مسیر، هیچ توجهی به فضاسازیها ندارد و كار خویش را در قالب قانون و شرع دنبال می كند. استجازه ای هم كه از محضر مقام معظم رهبری برای تسریع در رسیدگی ها انجام شد، بسیار موثر بوده اما آنچه نباید فراموش نماییم این است كه مشكلات اقتصادی كشور با برخوردهای صرفا قضایی حل نمی گردد بلكه نیازمند تدبیر دولتمردان هستیم.
قیمت ارز پایین آمده اما برخی همچنان گرانفروشی می كنند
رئیس قوه قضاییه با تاكید بر اینكه «ما در قالب وظایف خود به رسیدگی ها ادامه خواهیم داد و دست كسانی را كه در امور اقتصادی كشور اختلال تولید كنند، قطع خواهیم كرد»، در عین حال خاطرنشان كرد: ماهیت اداره كشور و رفع مشكلات معیشتی مردم، یك ماهیت كاملا اجرایی می باشد كه دولت محترم با همكاری و حمایت قوای دیگر باید این امر را به پیش ببرد. بحمدالله تلاشهای بسیار خوبی شده و مسئله ارز به تدریج در یك مسیر تعادلی قرار گرفته اما همچنان مشكل گرانی ارزاق و وسایل مورد نیاز مردم پابرجا می باشد و این جای تأسف دارد.
آیت الله آملی لاریجانی با تاكید بر لزوم توجه هر چه بیشتر دستگاههای نظارتی و اتخاذ تدابیر مناسب از جانب دولت برای كنترل قیمت ها اظهار نمود: زمانی برخی بی تدبیریها باعث افزایش بی رویه نرخ ارز شد. هم اكنون هم نباید اجازه داد كه پاره ای بی تدبیریها باعث وارد آمدن فشار بر مردم شود. برخی به بهانه اینكه قیمت ارز بالا رفت، قیمت كالاهای خویش را افزایش دادند و امروز هم كه نرخ ارز سیر نزولی دارد باز هم به بهانه آنكه اجناس را به قیمت بالا خریداری نموده اند، همچنان گرانفروشی می كنند.
برای كنترل قیمت ها باید فكر عاجل كرد
رئیس قوه قضاییه چنین رفتاری را «غیر قابل قبول» دانست و با ذكر برخی افزایش قیمت های خودسرانه مانند گرانی ها در صنعت لبنیات و... تصریح كرد: قدرت خرید قشر كارمند و كارگر كه حقوق ثابتی دارد، محدود است و بر این اساس برای كنترل قیمت ها باید فكر عاجلی كرد. البته در جلسه هماهنگی سران قوا مطالبی طرح می گردد و دولت هم تلاش های خوبی برای حل این مشكلات داشته اما دستگاههای اجرایی و دولت موظفند طرح بیاورند و تلاش كنند تا هر چه سریع تر وضعیت معیشت مردم سامان معقول و منطقی پیدا كند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به وظیفه سازمان تعزیرات حكومتی برای نظارت بر قیمت ها، به دادستانها هم دستور داد كه در قالب قانون و با همكاری مراجع ذی صلاح به مبحث گرانی ها ورود كنند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مقوله كاهش جمعیت كیفری و حبس زدایی، این امر را مورد تاكید و توجه مجموعه دستگاه قضایی عنوان نمود و اظهار داشت: در مورد دیه و مهریه و به صورت كلی محكومیت­های مالی، پیش از اینكه قانون خاص داشته باشیم، از آنجائیكه ابهامات و اجمالهایی در قانون سابق وجود داشت با بحث فقهی كه در محضر مقام معظم رهبری انجام گرفت و مباحثی كه در جلسات مسئولان عالی قضایی انجام پذیرفت به نتایجی رسیدیم كه آنرا تبدیل به بخشنامه كردیم و بعدها هم تبدیل به قانون شد. مهمترین مبحث این بود كه ما گفتیم صرف ادعای عدم اعسار از ناحیه خواستار نباید باعث زندانی شدن مدعی ضد یا خوانده شود و تنها در موردی كه تمكن فرد بدهكار ثابت و احراز شد كه ممتنع از پرداخت است، تا زمان تادیه بدهی خود شامل مهریه، دیه و... باید به زندان برود.
گاهی زندان به جای تأدیب و اصلاح، اثر عكس دارد
آیت الله آملی لاریجانی افزود: جمعیت كیفری و تعداد زندانیان در كشور، منحصر به این موارد نیست و ما در دستورالعملی هم كه در زمینه كاهش جمعیت كیفری صادر كردیم، موارد مختلف دیگری را مورد پیش بینی قرار دادیم. مقام معظم رهبری هم در موارد مختلف این امر را متذكر شدند كه باید مسئله حبس زدایی را جدی گرفت چون صدمه های زندان واقعاً زیاد است و گاهی زندان به جای آنكه باعث تأدیب و اصلاح گردد، برعكس عمل می كند.
رئیس قوه قضاییه در عین حال تصریح كرد: در این میان، از یك مسئله بسیار ظریف نباید غفلت كرد و آن اینكه باید مراقب باشیم حبس زدایی توأم با دقت نظر كافی باشد تا خدای ناكرده امنیت مردم از این ناحیه به خطر نیفتد. نمی توانیم بگوییم در زندانها را باز نماییم تا همه بیرون بروند. در این صورت با افزایش جرایم، امنیت مردم سلب می گردد كه این مسأله به هیچ عنوان از جانب مردم پذیرفته نیست.
آیت الله آملی لاریجانی با تاكید مجدد بر توجه مسئولان قضایی و قضات به مقوله حبس زدایی در قالب تأسیسات قانونی، خاطرنشان كرد: گاه مطالبی در این زمینه بیان می گردد كه به نظر می آید ناشی از عدم توجه به آمارها و تلاش هایی است كه در این عرصه صورت گرفته است منتها رویكرد ما این است كه مسئله حبس زدایی باید به صورت قطع توأم با رعایت حال مردم و امنیت كشور باشد. ما نمی توانیم مدام دم از رأفت و ملاطفت و توجه به خانواده زندانیان بزنیم و امنیت مردم را فراموش كنیم؛ بنابراین معتقدیم در زمینه كاهش جمعیت كیفری باید همه جوانب را در نظر گرفت تا جامعه گرفتار مشكل نشود.
ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور كار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.


1397/09/27
15:20:24
5.0 / 5
5200
تگهای خبر: اسلامی , جنایت , حامی , حبس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت