دادستان كل كشور:

وزارت اطلاعات دستگاه های اقتصادی را رصد كند

وزارت اطلاعات دستگاه های اقتصادی را رصد كند علم عدل: دادستان كل كشور با درخواست از وزارت اطلاعات برای رصد دستگاه های اقتصادی، اظهار داشت: برمبنای اطلاعاتی كه داریم نفوذی ها در بخش های مختلف اقتصاد كشور تلاش می كنند كه ضربه اقتصادی دشمن را كاری كنند.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی دادستانی كل كشور، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در نشست بررسی مشكلات و چالش ها در رسیدگی به پرونده های جرایم اقتصادی كه به همت دادستانی كل كشور برگزار شد، به فرمایشی از امام علی (ع) اشاره نمود و اظهار داشت: این امام بزرگوار نشانه یك مدیر خوب را تدبیر و برنامه ریزی و پرهیز و اجتناب از زیاده روی عنوان كرده است، شرایط كشور ما باز به گونه ای است كه مدیریت هر بخشی باید به این دو مولفه توجه كافی و كامل داشته باشد.
دادستان كل كشور اضافه كرد: اگر بخواهیم به نتیجه مطلوب برسیم حتما باید در كارها برنامه ریزی همراه با تدبیر داشته باشیم و از زیاده روی و افراط و تفریط اجتناب ورزیم.
این مسئول عالی قضایی با اشاره به وضعیت امروز كشور اشاره كرد: ما در یك جنگ جدی دشمن قرار گرفته ایم. جنگی كه هم اقتصاد كشور را و هم ارزش های دینی و انقلابی و هم امنیت ما را در حوزه های مختلف هدف گیری كرده است.
وی تصریح كرد: این جنگ با مطالعات كامل و جامع و با رصد كردن شرایط كشور و به گونه ای كه هرچه را در اختیار و توان داشته اند به كار گرفته اند، صورت گرفته است. چه اتاق فكر و اندیشه كه خودشان درست كرده اند و چه مدیران و اندیش ورزانی كه خودشان در زمینه جنگ دارند و چه به كار گرفتن عناصر منطقه ای و هماهنگ كردن با دولت های سرسپرده ای كه در منطقه مثل یك گاو شیرده دارند به آنها شیر می دهند و آنها را پشتیبانی مالی و اقتصادی می كنند. برای این دولت ها هم هیچ مهم نیست كه چقدر پول و در كجا و به وسیله چه كسی و در چه جایی خرج می كنند.
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه میلیاردها دلار به میدان آورده اند تا هزینه كنند و در این جنگ ما را به شكست بكشانند، اظهار داشت: دشمنان همه مكر و حیله، نیرنگ و توطئه های خودشان را به میدان آوردند و عقل و منطق و وظیفه شرعی و ملی ما اقتضا می كند كه همه دست اندر كاران بخش های مختلف اجرایی، تقنینی، قضایی و اطلاعاتی و امنیتی با همه توان به میدان بیایند و همانگونه كه در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از ایران اسلامی سر از پا نمی شناختند، به همین ترتیب وارد میدان جنگ اقتصادی شوند.
در بعضی از مراكز و دستگاه ها مسئولین احساس جدی را در مبارزه با توطئه های دشمن ندارند
این مسئول عالی قضایی با اشاره به اینكه متاسفانه در بعضی از مراكز و دستگاه ها انسان می بیند كه مسئولین این احساس جدی را در مبارزه با توطئه های دشمن ندارند، اظهار داشت: جاسوسانی كه امریكا، رژیم صهیونیستی و عوامل منطقه ای آنها اساسا در بخش های مختلف كشور و دستگاه های گوناگون جاسازی كرده اند، دو كار را انجام می دهند. اول اینكه عواملی هستند كه جاسوسِ انتقال خبر هستند و تخلیه اطلاعاتی می كنند و دیگر اینكه بستر موردنظر دشمن را فراهم می كنند؛ به گونه ای كه جاسوس در یك دستگاهی راه پیدا می كند و به نحوی عمل می كند كه دشمن بتواند به اهداف خود برسد.
بخش های مختلف باید جاسوسی را جدی بگیرند
وی با تاكید بر اینكه بخش های مختلف، باید جاسوسی را جدی بگیرند؛ چونكه دشمن در این زمینه سرمایه گزاری نموده است، خطاب به دادستان ها اشاره كرد: دادستان ها باید در این زمینه فعال باشند و با دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی همكاری های لازم را بكنند؛ چونكه امروز خطر جاسوسی یك خطر بسیار جدی است كه نظام ما را هدف قرار داده است.
ابزار اطلاعاتی در اختیار قوه قضاییه نیست
دادستان كل كشور در ارتباط با نحوه برخورد با افرادی كه مجرم اقتصادی هستند یا مجرمانی كه بستر نیل به اهداف دشمن را فراهم می كنند و یا كسانی كه به دنبال منافع و رسیدن به آلاف و علوف، این خیانت ها را می كنند، به بیان توضیحاتی پرداخت و اظهاركرد: ابزار اطلاعاتی در اختیار واجا هست و انتظار ما این است كه در این زمینه با جدیت و برنامه ریزی كار كنند. مجموعه اطلاعاتی كه ما داریم این است كه دشمن در این زمینه به سرعت، به شدت و با برنامه ریزی كار می كند؛ پس جزو وظایف جدی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی است كه رصد كنند؛ این ها را زمین گیر كرده و نگذارند این خائنین به كشور، نظام و ملت بخواهند دانسته یا ندانسته اهداف دشمن را پیاده كنند.
این مسئول عالی قضایی اضافه كرد: ابزار اطلاعاتی در اختیار قوه قضاییه نیست. قوه قضاییه وظایفی تعریف شده بر طبق قانون اساسی و قوانین عادی دارد؛ منتها حتما باید از نیروی انتظامی، اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات این حمایت و پشتیبانی را بكنند تا آنها بتوانند با اتكا به دستگاه قضایی كارهای خودشان را انجام دهند.
وزارت اطلاعات دستگاه های اقتصادی را رصد كند
وی از وزارت اطلاعات خواست تا دستگاه های اقتصادی را رصد كند و اظهار داشت: بر طبق اطلاعاتی كه داریم نفوذی ها در بخش های مختلف اقتصاد كشور تلاش می كنند كه ضربه اقتصادی دشمن را كاری كنند و نباید بگذاریم كه این ها بتوانند اهداف خودشان را محقق سازند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه اظهاراتش با اشاره به چند نكته كه در این پرونده های اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: باید همه تلاش نماییم كه مراكز تولیدی و صنعتی به هیچ وجه در این مرحله از تاریخ كشور معطل و تعطیل نشود.
دادستان كل كشور اظهار نمود: هرچه توان داریم باید برای همكاری با مراكز تولیدی و صنعتی بگذاریم و اگر تخلف هم دارند باید ضمن رسیدگی به تخلفات از تعطیل شدن كارخانه یا بیكار شدن كارگران جلوگیری شود.
این مسئول عالی قضایی از دستگاه های تحقیقاتی خواست كه در زمان تحقیقات با قاضیِ مربوطه كاملا هماهنگ باشند و هر چند روز یك دفعه جلساتی را برگزار كنند تا مستندات پرونده كامل باشد.
وی در ارتباط با شناسایی اموال مجرمان باز اظهار داشت: گاهی شناسایی اموال زمان می برد و نیاز به بررسی و تحقیق بیشتری دارد و در بعضی از پرونده ها با این مسئله مواجه هستیم و دستگاه های اطلاعاتی اهتمام كنند در شناسایی اموال تلاش بیشتری داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری خطاب به دادستان ها اظهار داشت: استجازه مقام معظم رهبری و هماهنگی هایی كه صورت گرفت ابزاری لازم و ضروری بود كه فراهم شد؛ بدین سبب هر ابهامی در این زمینه داشتید از معاون اول قوه قضاییه و یا دادستانی كل كتباً یا تلفنی استعلام كنید و طبق بخشنامه ریاست قوه قضاییه در استان هایی كه لزوم تشكیل دادگاه وجود دارد، هماهنگی های لازم با معاونت اول قوه قضاییه صورت گیرد. در سایر استان ها باز سپس اختتام تحقیقات وقتی پرونده به مرحله كیفرخواست رسید سوژه را به دفتر معاونت اول قوه قضاییه ارجاع دهید تا در این زمینه تصمیم لازم ستاندن شود.
وی افزود: مسئله تعیین عنوان جرم باید در چارچوب قانون صورت گیرد. ما نه به دنبال این هستیم كه یك فرد را بیشتر از آن چه استحقاق دارد مجازات نماییم و نه دنبال این هستیم كه در این زمینه كوتاهی شود و با مسامحه از كنار جرم بگذریم؛ بلكه عنوان بهتان زمانی مشخص میگردد كه تحقیقات صورت گیرد. لازم نیست در ابتدا عنوان بهتان مشخص شود؛ تحقیقات انجام و تكمیل میگردد و بعد در یك جمع بندی عنوان اتهامی بیان میگردد.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه اضافه كرد: امكان دارد جرم در ابتدا یك عنوان داشته باشد؛ اما پس از تحقیقات مشخص شود كه عنوان اتهامی چیز دیگری است. مشخص كردن عنوان جرم جزء اختیارات و وظایف دادیار است.
زمینه تحقق جرم را با بستن راه هایی كه امكان وقوع جرم در آن وجود دارد، ببندیم
دادستان كل كشور اشاره كرد: اگر بتوانیم در هر استان و یا بخش با نظارت های درون سازمانی، پیشگیری را مقدم بشماریم و مانع وقوع جرم شویم، این امر بسیار مطلوب است؛ بدین سبب باید زمینه تحقق جرم را با بستن راه هایی كه امكان وقوع جرم در آن وجود دارد، ببندیم.
وی با اشاره به اینكه پیشگیری باید متناسب با وضعیت جرم باشد اظهار داشت: یكی از مهم ترین راه های پیشگیری، شفافیت اطلاعات است. همین طور باید سامانه ها را به درستی تعریف و با یكدیگر مرتبط نماییم. در حوزه قاچاق كالا و ارز بیشتر از یك سال است كه بیان كرده ایم این كار را جدی بگیرید؛ به صورتی كه سامانه های ثبت، ورود و خروج كالا شفاف شود. متاسفانه به خاطر غفلت و سهل انگاری و بی توجهی، عده ای از سامانه ثبت سفارش سوءِاستفاده كردند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری اشاره كرد: اگر می خواهیم در جامعه فساد اخلاقی و تجاوز به نوامیس مردم صورت نگیرد، باید در زمینه ارتباطات، اخلاق و نحوه مراودات آنچنان فرهنگ سازی نماییم كه زن و یا مردی به خود اجازه ندهد كه مرتكب مسائل خلاف اخلاق شود. متاسفانه فرهنگ منحط غربی بر برخی جوامع اسلامی حاكم شده است.
دادستان كل كشور با اشاره به اینكه پیشگیری به معنای واقعی، یك مسئولیت و وظیفه فراقوه ای است اشاره كرد: آغازین دستگاهِ مسئول پیشگیری، وزارت اطلاعات است و باید با ابزاری كه در اختیار دارد مانع وقوع جرمِ اختلاس، پولشویی، دزدی و رشوه در ادارات شود. قوه قضاییه ابزار اطلاعاتی در اختیار ندارد؛ بدین سبب مكرر گفته ایم كه پیشگیری یك مسئولیت فراقوه ای است و همه دستگاه ها باید به میدان بیایند.
برگزاری جلسه با بانك مركزی برای رفع مشكلات شناسایی اموال در موسسات پولی و اعتباری
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله موسسات پولی و اعتباری اشاره نمود و اظهار داشت: موسسات پولی و اعتباری بلای جان قوه قضاییه، دستگاه های اجرایی و تقنینی و بانك ها شده بودند كه تا حدودی این مشكل حل و فصل شده است؛ اما همچنان مشكلاتی در بحث شناسایی اموال و باز درمورد اموالی كه توقیف و ضبط شده اند، وجود دارد و گاهی بانك ها در این زمینه همكاری نمی كنند كه مقرر است جلسه ای در این مورد با بانك مركزی برگزار گردد.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری خطاب به حاضرین در جلسه اظهار داشت: اگر در بعضی موضوعات گره هایی می بینید آنرا انعكاس دهید. در مورد مشكلاتی كه در اثر فعالیت شركت های كاغذی به وجود آمده است و یا مسئله ثبت شركت ها و سوءِاستفاده از كارت های بازرگانی اگر نیاز به قانون و یا اصلاح قانون وجود دارد این موارد را پیشنهاد دهید.
دادستان كل كشور اضافه كرد: مقام معظم رهبری با تشكیل شورای عالی اقتصاد زمینه ای را فراهم كردند كه در یك ماه اخیر اقدامات خوبی انجام شده و هم اكنون چند سوژه مهم در دستور كار شورا قرار دارد.
وی درانتها خطاب به حاضرین جلسه اظهار داشت: چنانچه برای سروسامان دادن به مسائل اقتصادی پیشنهادی دارید آنرا انعكاس دهید. بعنوان مثال در بحث چك های تضمینی و سوءِاستفاده از آن بلافاصله جلسه ای گذاشته شد و بانك مركزی روی این سوژه كار كرد و خوشبختانه تصمیمات خوبی در این زمینه ستاندن شد.

1397/09/17
15:10:11
5.0 / 5
5149
تگهای خبر: اتهام , اسلامی , پرونده , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت