گزارش علم عدل به نقل از مهر؛

كمتر از ۵۰ قاضی بازنشسته، استثنا شدند

كمتر از ۵۰ قاضی بازنشسته، استثنا شدند به گزارش علم عدل تعداد قضاتی كه بازنشسته شده و دوباره مشغول به كار شدند، بسیار كم و كمتر از ۵۰ نفر است، گزارش مهر روند اجرای این استثنا شدن در قوه قضائیه را بررسی نموده است.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه- مهدیه محمدی: سه شنبه ششم شهریور ماه بود كه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی قانون منع به كارگیری بازنشستگان تصویب گردید، قانونی كه بعد از طی روند قانونی نهایتا ۲۱ شهریور از جانب شورای نگهبان هم تایید شد. سه روز بعد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز شنبه (۲۴ شهریور ۹۷) در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، اصلاح قانون ممنوعیت به كارگیری بازنشستگان را برای اجرا ابلاغ نمود و رئیس جمهوری هم در اجرای اصل یكصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه ۲۷ شهریور این قانون را برای اجرا به سازمان اداری و استخدامی كشور ابلاغ نمود.قانون منع به كارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی با اینكه قانون خوبی است اما از همان ابتدای مطرح شدن، ابهاماتی را به همراه داشت، یكی از این ابهامات و اختلافاتی كه به وجود آمد، زمان اجرای این قانون بود كه در نهایت قاضی ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی كل كشور در گفتگو با خبرنگار مهر به این ابهامات پاسخ داد و اظهار داشت: ۳۱شهریور این قانون در روزنامه رسمی درج شده و طبق قانون ۱۵ روز بعد یعنی ۱۵مهر قابلیت اجرا دارد. اما این قانون یك فرجه دو ماهه را تعیین كرده است كه با این احتساب ۱۵ آذر قابل اجرا خواهد بود.وی اضافه كرد: اختلافاتی بین مسئولان اجرایی و ما در ارتباط با زمان ابلاغ قانون وجود داشت به صورتی كه آنها معتقدند ملاك تاریخ ۲۶شهریور یعنی زمان ابلاغ به سازمان استخدامی، است. در اینجا تفسیر به نفع ذی نفع است و ازاین رو ۱۵ آذر ماه آخرین روزی است كه بازنشستگان جهت ترك پست خود فرصت دارند.رئیس سازمان بازرسی كل كشور با تاكید براینكه باید حرمت بازنشستگان حفظ شود، اظهار داشت: این ترك خدمت نباید طوری باشد كه زحمت بازنشستگان نادیده گرفته شود، هم اكنون قانون وضعیت ترك پست را تعیین كرده است و باید مشمولان تا تاریخ مذكور ترك پست كنند با این وجود نهادها و سازمان های مختلف باید تشكر و تقدیر از بازنشستگان را هم لحاظ كنند تا بعد اخلاقی مبحث هم لحاظ شود.
بازی با عنوان بازنشستگی/ راهكار اقای معاون وزیر! از زمان مطرح شدن اجرای این قانون، برخی افراد مشمول به فكر دور زدن قانون افتادند، آن طور كه قاضی زاده هاشمی، یكی از نمایندگان مجلس اعلام نمود: یكی از این شیوه ها مربوط به افراد دو صندوقه بود به صورتی كه برخی ها هم در صندوق تامین اجتماعی و هم یكی از صندوق های كشوری بودند. تمامی این موارد قابل شناسایی است و از بیمه و مالیات قابل پیگیری و استعلام خواهد بود.وی اظهار داشت: امیدوارم این قانون در اجرای خاص خود قرار گیرد. متاسفانه خیلی ها به دنبال دور زدن و فرار از اجرای قانون هستند. برای مثال یكی از اقدامات افزایش درصد جانبازی بود كه درخواست كردیم كمیسیون پزشكی چندماهی فعالیت خویش را به تعویق بیاندازد. یكی دیگر از شیوه ها این بود كه به علت تفاوت سن بازنشستگی در هر نهاد، برخی كه اعضای هیئت علمی بودند برای ارتقاء خود از دانشیاری به مراتب بالاتر اقدام نمودند. یا افرادی دو صندوقه بودند و حق و حقوق های بازنشستگی خویش را بر می گردانند تا سنوات خویش را خارج كنند. یا به دنبال خارج كردن دوره آموزشی از سنوات خود هستند. اما دستگاه های نظارتی بطور قطع بر اجرای این قانون دقت خواهند كرد و مجلس هم نظارت دقیق خواهد داشت. تمامی این موارد قابل بررسی و پیگیری است. یك استعلام گرفته می گردد و كل سنواتی كه حقوق دریافت كرده و برای او مالیات دریافت كرده و بیمه پرداخت شده عرضه می گردد.این نماینده مجلس خاطرنشان كرد: یكی از معاونین وزرا ۶۰۰ میلیون تومان به صندوق تامین اجتماعی برای پاك كردن سوابق پرداخت های تامین اجتماعی داده است. ارتقا و سنوات برای مناصب دیگرش پرداخت كرده است.اگر چه برخی ها به دنبال دور زدن قانون بوده و هستند اما این قانون به صورت مشخص مشمولین و كسانی كه استثنا هستند را اعلام نموده است: در ماده واحده اصلاح قانون ممنوعیت بكارگیری از بازنشستگان آمده است: ماده واحده قانون ممنوعیت بكارگیری بازنشستگان مصوب ۲۰ اردیبهشت سال ۹۵ به این شرح است: تبصره ۱- بكارگیری بازنشستگان، در سمت های مذكور در بندهای (الف)، (ب) و (ج) ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات كشوری مصوب هشتم مهر سال ۱۳۸۶و همینطور بكارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم كل قوا مجاز است.بكارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یك درصد (۱درصد) از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذكور مجاز است.جانبازان بالای ۵۰ درصد (۵۰درصد)، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.قضاتی كه مشمول اذن رهبری هستند، مستثنی می شوند یكی دیگر ازمناصبی كه میتواند در این قانون مستثنی شود، منصب قضاوت است. دكتر ذبیح الله خدائیان معاون حقوقی قوه قضائیه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد ابهامات مطرح شده در ارتباط با اجرای قانون منع به كارگیری بازنشستگان در قوه قضائیه و اینكه آیا قضات هم مشمول این قانون می شوند؟ می گوید: فردی كه بازنشسته شده باشد اما مجدد به كار برگشته باشد، مشمول این قانون است.وی اضافه كرد: اما امكان دارد كسی به سن بازنشستگی رسیده باشد ولی هنوز بازنشسته نشده باشد كه مشمول این قانون نمی گردد.
معاون حقوقی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال كه گفته می گردد قضاتی كه اذن رهبری دارند، مشمول این قانون نمی شوند، مگر همه قضات با واسطه منصوب رهبری نیستند؟ اظهار داشت: اذن رهبری در هر جایی كه مطرح باشد چه در قوه قضائیه و چه در دولت، مافوق قانون است، بنا بر این نمی توانیم بگوییم وقتی این قانون آمده است اذن دیگر مفهوم ندارد.خدائیان خاطرنشان كرد: قاضی كه اذن رهبری داشته باشد به این مفهوم است كه بازنشسته شده باشد اما با اذن مطروحه از جانب رهبری، مجدد به كار گرفته شده و بازگشته باشد كه در این صورت است كه مشمول قانون نمی گردد.معاون حقوقی قوه قضائیه تصریح كرد: كسی كه به سن بازنشستگی رسیده باشد اما هنوز كار می كند، مشمول این قانون نیست و این مورد در خود دولت هم مطرح است.قضات بازنشسته ای كه استثنا شدند، ۵۰ نفر هم نمی شوند حجت الاسلام علیرضا امینی، معاون منابع انسانی قوه قضائیه هم در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تعداد قضات بازنشسته ای كه استثنا هستند، اظهار داشت: در جایی كه مانیاز داریم به قاضی می توانیم از آن اذن بهره برده و قاضی را در آن پست نگه داریم، تعدادشان بسیار كم است و این فقط مربوط به كار قضایی است.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا درخواست برای اذن به صورت موردی مطرح می شود؟ اظهار داشت: دوباره درخواست نمی گردد و به صورت موردی مطرح نمی گردد ما اگر احساس نیاز نماییم به رئیس قوه قضائیه مطرح می نماییم و ایشان طبق آن اجازه كلی كه ایشان دارند، با آن قاضی دوباره قرار داد می بندیم.امینی افزود: تعداد این افراد بسیار كم است و به ۵۰ نفر هم نمی رسند و حدود ۳۰ نفر شاید باشند. این افراد با اذنی كه وجود دارد باردیگر به كار باز می گردند.معاون رئیس قوه قضائیه در پاسخ به این سوال كه ورود قضات به حرفه وكالت مربوط به بازنشستگی می شود؟ اظهار داشت: قاضی اجبارا بازنشسته نمی شوند و كسانی كه می خواهند می توانند بمانند. كسانی كه می روند به خواست خود به دنبال وكالت یا كار علمی می روند.امینی در پاسخ به این سوال كه شنیده شده است چون رهبری همه این افرادی كه مشمول استثنای اجرای قانون می شوند را نمی شناسند، این افراد استثنا نمی شوند؟ اظهار داشت: این مربوط به پست های كلان است و مربوط به قضاتی كه در مورد آنها اذن مطرح است، نمی گردد. در مورد قضاتی كه بازنشسته می شوند و ما به خدماتشان نیاز داریم، آن اذن به قوت خود باقی است.تهیه فهرست مشمولان قانون در بازرسی كل كشوربر اساس اعلام قبلی رئیس سازمان بازرسی كل كشور، فردا ۱۵آذر تاریخ اجرای رسمی قانون منع به كارگیری است و از فردا به بعد نهادها نبایند هیچ پرداختی به بازنشستگان داشته باشند و در صورت ادامه روند پرداخت ها مقرر است قوه قضائیه با نهاد متخلف برخورد كند.خبرنگار مهر، كسب اطلاع كرده است كه سازمان بازرسی كل كشور فهرستی از مدیران و افراد بازنشسته تهیه كرده و به ذی حسابان خود تحویل داده است.

1397/09/15
13:25:09
5.0 / 5
5579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت