معاون رئیس قوه قضائیه:

رأی و تدبیر قضایی محدود به دانش قضایی نمی گردد

رأی و تدبیر قضایی محدود به دانش قضایی نمی گردد علم عدل: معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: رأی و تدبیر قضایی تكیه بر مجموعه ای از آگاهی ها دارد كه صرفاً محدود به دانش قضایی نمی گردد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا امینی در مراسم تحلیف كارآموزان قضایی استان تهران با قدردانی از تلاش همكاران معاونت منابع انسانی در تأمین كادر قضایی دستگاه قضا اظهار داشت: در سال های اخیر بخشی از قضات با تجربه ما بازنشسته و از دستگاه قضا خارج شده اند و ما از حضور و تجربه این عزیزان محروم شدیم و در مقابل، بالغ بر 5 هزار نفر وارد دستگاه قضا شده اند.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه خطاب به كارآموزان اشاره كرد: انتظار از شما "خوب تصمیم گرفتن و تصمیم خوب گرفتن" است و شرط موفقیت شما در كار پیش رو این است كه دانش حقوقی و قضایی خودرا توسعه دهید؛ شما در طول دوران تحصیل و دوران آموزشی بخشی از این دانش را به دست آورده اید اما نباید به آنچه آموخته اید بسنده كنید. بخشی از این دانش در تجربه همكاران قضایی ما نهفته است كه باید از آن بهره مند شوید. در واقع بخش مهم دانش قضا، آن چیزی است كه در دادگستری بعنوان آراء قضایی جریان دارد.
این مقام عالی قضایی افزود: دانشی كه برای كار قضایی لازم است فقط دانش حقوقی و قضایی نیست و برای تحلیل یك مسئله صرفاً به دانش حقوقی بسنده نمی گردد و به دانسته های دیگری هم نیازمندیم. رأی و تدبیر قضایی تكیه بر مجموعه ای از آگاهی ها دارد كه صرفاً محدود به دانش قضایی نمی گردد.
امینی درباب مهارت های لازم برای كار قضایی اظهار داشت: كار قضایی با مجموعه ای از ارتباطات انسانی عجین است و ارتباط خوب، صحیح، مؤثر در گرو آن است كه از مهارت ارتباطی برخوردار باشیم. بخشی از مسائل پیش روی شما مشكلاتی است كه خارج از متن برای شما پیش می آید و شما باید نسبت به نحوه حل آن وقوف داشته باشید.
این مقام عالی قضایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورتِ سلامت و عزت نفس در كار قضایی خطاب به كارآموزان اظهار داشت: لغزشگاه ها برای قاضی از نظر تعداد و عمق بیشتر است. منصب قضا امانتی دست شماست و شیطان می خواهد شما در این امانت خیانت كنید. جایی كه قدرت و توان تصمیم گیری وجود دارد شیطان هم قسم خورده و در كمین است. ما باید دائم مراقب باشیم و به یكدیگر هم تذكر دهیم. این معنا باید دغدغه شب و روز ما باشد.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه درانتها اظهار داشت: سلامت و عزت در گرو یك زندگی آگاهانه و هدفمند است. یك انسان خوب و سالم، آگاهانه و هدفدار زندگی می كند. درك درست از زندگی و داشتن هدف متعالی به انسان ارزش می دهد. وقتی برای خودمان ارزش قائل باشیم عزت داریم. كسی كه عزیز است امانت دار هم هست.

1397/08/28
13:31:41
5.0 / 5
5119
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت