بازخوانی پرونده یك محكوم غیرعمد؛

بادی كه به بند كشید، عائله مندی شیرازی در انتظار خیرین

بادی كه به بند كشید، عائله مندی شیرازی در انتظار خیرین علم عدل: ساخت دیوارچینی یك خانه روستایی از جانب آقایعقوب او را با وجود وضعیت بد معیشتی روانه حبس كرد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، دوم مهر ماه سال ۹۳ بود كه آقا یعقوب بدون دریافت مجوز قانونی در زمینی در روستایی از توابع شهرستان شیراز در كسوت كارگر به خاطر امرار معاش در راه اندازی ساختمانی مشغول به كار می گردد. ساختمان راه اندازی شده و بعد از تحویل پروژه، به علت ارتباط خویشاوندی كارفرما با صاحب ملك، مسئولیت دیوار چینی باغچه مجاور خانه هم به عهده اقا یعقوب گذاشته می گردد. در این عملیات كه انجام آن به صورت روزمزدی تعیین می گردد كارگری كه در قامت استادكاری ظاهر شده پس از تحویل زودتر از موعد آنرا تحویل داده و راهی روستای محل سكونت خود می گردد.
او تجربه سال ها كار ساختمانی داشته اما در عملیات دیوارچینی به طول ۱۱ متر و ارتفاع سه متر بدون اجرای شناژ، مورد تعهد شده را انجام داده و از آنجایی كه این اقدام در شرایطی از سال رخ می دهد كه به علت فضای محیطی آن منطقه بادهای نسبتا شدیدی در طول سال می وزد، در شرایطی كه آسمان اخیرا تیره شده بود، دیوار چیده شده به واسطه وزش بادی با شدت ۵۴ كیلومتر بر ساعت بر روی فرزند مالك خانه آوار می گردد. صدمه وارده بر ناحیه سر و كمر به قدری بود كه به محض برگشتن دیوار بر روی فرد گرفتار در دم جان باخته و همین داغ سبب می گردد تا اهالی این خانه بدون فاصله در شرایطی كه رخت عزا بر تن داشتند بر ضد آقا یعقوب اقامه دعوی كنند. در جریان آمدن و رفتن ها در نهایت دادگاه مقصر واقعه را به علت نقض مفاد ملی ساختمان از جانب مجری عملیات دیوارچینی به ۳۰ درصد دیه كامل یك مرد مسلمان محكوم می كند. در این فرآیند قضایی مالك خانه به علت عدم جواز راه اندازی بنا از مراجع صدور پروانه و همینطور عدم استفاده از خدمات مهندس ناظر در انتخاب ضخامت دیوار ۲۰ سانتی متری بجای ۳۵ سانتی متری خود تا ۷۰ درصد در وقوع حادثه مقصر شناخته می شود. طبق تحقیقات به عمل آمده از جانب ستاد دیه این كارگر ۴۵ ساله كه سرپرستی یك خانواده ۴ نفره را هم برعهده دارد امروز باآنكه از زیر بار دیه كامل به شكلی رهایی یافته اما در تامین همین مبلغ درمانده و با وجود حمایت های صورت گرفته این بدهی تا حدودی تقلیل داشته اما بابت الباقی ۴۵ میلیون تومانی از اردیبهشت ماه امسال همچنان در حبس است. نیكوكارانی كه تمایل دارند در جریان آزادی این بدهكارِ غیربزهكار مشاركت كنند، می توانند با روابط عمومی ستاد دیه كشور به شماره ۱۵ ــ ۸۸۹۱۶۰۱۲ تماس حاصل نمایند.

1397/08/05
14:47:13
5.0 / 5
5352
تگهای خبر: آزادی , حبس , خدمات , دادگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت