باقری درمنی در هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش:

نمی دانم بدهی میلیاردی چیست، چوب اشتباهاتم را خورده ام

نمی دانم بدهی میلیاردی چیست، چوب اشتباهاتم را خورده ام علم عدل: در هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات باقری درمنی، بعد از استماع سخنان نماینده دادستان درباره افساد فی الارض، متهم به دفاع از خود پرداخت.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، در ابتدای هفتمین جلسه محاكمه حمید باقری درمنی متهم فساد اقتصادی، نماینده دادستان با اجازه قاضی صلواتی پشت تریبون قرار گرفت و در باب مطرح بودن افترا افساد فی الارض در این پرونده اظهار نمود: از منظر فقهی محاربه قسمی از افساد فی الارض است و احكام محاربه در قسم افساد فی الارض در كتب فقهی به رشته تحریر درآمده است.
وی به ماده ۲۸۶قانون مجازات اسلامی سال ۹۲ اشاره و خاطرنشان كرد: تخصیص ماده مذكور در سال ۹۲به معنای عدم جرم انگاری افساد فی الارض قبل از این سال نیست و در قوانینی همچون قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون مجازات تشدید مرتكبین ارتشا و اختلاس مصوب ۶۸ و قانون جرایم نیروهای مسلح و... به این مورد اشاره شده است.
نماینده دادستان تصریح كرد: وجه شبه تمام موارد در بحث افساد فی الارض تولید اختلال و ناامنی در سطح گسترده در جامعه است و عنوان افساد فی الارض با ركن ركین اختلال در سطح گسترده ارتباط تنگاتنگی دارد؛ ازاین رو قانون سال ۹۲نه تنها در مقام تاسیس یك عنوان مجرمانه جدید نیست، بلكه تلاش كرده كه به اختلاف های موجود در این مورد آخر دهد.
نماینده دادستان تهران در ادامه به تناقضات موجود در دفاعیات متهم در جلسات گذشته اشاره و خاطرنشان كرد: متهم در دفاعیات خود مدعی شده كه فقط دو شركت را می شناسد در حالیكه بنا به اظهارات یكی از متهمان پرونده، باقری درمنی مدیریت هر شش شركت را به صورت واقعی و البته در باطن به لحاظ ممنوع المعامله بودن داشته است.
وی همینطور با اشاره به مطرح شدن بحث وجود شرط داوری در قرارداد فی درخلال متهم و شركت نفت جی اضافه كرد: صرف وجود شرط داوری باعث زوال وصف كیفری نمی گردد و هیچ مقرره حقوقی دال بر این مورد وجود ندارد.
نماینده دادستان خاطرنشان كرد: متهم در دفاعیات خود مدعی شده كه مبالغ دریافتی توسط شركت نفت جی به حساب شركت واریز نشده است كه از او درخواست داریم در این جلسه عنوان كند كه مستند این اظهارات چیست.
نماینده دادستان: متهم به حواشی می پردازد
نماینده دادستان همینطور به ادعای دیگر متهم در خصوص حقوقی بودن این پرونده و اینكه هیچگونه جعلی از جانب وی محقق نشده، اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به اسناد و مدارك مستند، جعل اسناد به متهم و شركای وی منتسب است و اگر متهم ادعای دیگری دارد باید ادعای خویش را مستندا عرضه كند.
وی به طرح ادعای صرف وعدم ارائه ادله قانونی از جانب متهم اشاره نمود و اظهار داشت: از بدیهیات دانش حقوق این است كه بین ادعا و دلیل تفاوت وجود دارد و صرف ادعا امكان اثبات اظهارات را ندارد و متهم به جای پرداختن به حواشی به طرح دلیل و اثبات ادعاهای خود بپردازد.
نماینده دادستان تصریح كرد: صرف وجود یك متن مكتوب قراردادی دلیل براین امر نمی گردد كه اختلاف بین طرفین را فاقد وصف كیفری دانست.
وی در ادامه به یكی دیگر از تناقضات متهم در جلسات قبلی اشاره نمود و اضافه كرد: متهم یك جا عنوان كرده در زمان انعقاد قرارداد نصیری و جزایری ایران نبودند. بعداً گفته است كه جزایری در بحث ترهین پالایشگاه دخالت داشته است كه لازم است در مورد این تضادها توضیح دهد.
وی همینطور به اعتراض متهم در مورد میزان ارزش گذاری پالایشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون با عنایت به ادله موجود در پرونده ارزش پالایشگاه همان است كه در كیفرخواست آمده و پالایشگاهی كه فاقد خوراك است ارزش آن فقط ارزش بنا و زمین موجود است و اگر متهم ادعای دیگری باید با ادله اثبات كنید.
وی به یكی دیگری از تناقضات متهم در دفاعیات اشاره نمود و اظهار داشت: متهم عنوان كرده كه بدهی باقی مانده وی ۵۲ میلیارد تومان است، درحالی كه در صورت جلسه ۲۵اذر ۹۳در شعبه سوم بازپرسی متهم تایید و اقرار كرده كه ۱۶۰میلیارد تومان بدهی دارد و تعهد كرده كه این مبلغ را پرداخت كند.
وی همینطور به یكی دیگر از ادعاهای متهم در خصوص عدم دخالت در جعل اسناد اشاره و خاطرنشان كرد در برگه ۲۵۳كیفرخواست، رئیس بانك ملی شعبه بهار بیان كرده كه باقری درمنی در جریان دریافت ضمانتهای فاقد اعتبار بوده است.
نماینده دادستان تصریح كرد: دفاعیات متهم در جلسات قبلی بیشتر در قالب حواشی بوده و دفاعیات عرضه شده از جانب متهم از نظر مدعی العموم مستند نبوده است.
متهم: چوب اشتباهاتم را خوردم
در ادامه هفتمین جلسه رسیدگی به دادگاه اتهامات حمید باقری درمنی، متهم بعد از كسب اجازه در دادگاه در جایگاه حضور یافت و به دفاع از خود پرداخت.
وی در ابتدای دفاعیات خود با انتقاد از كارشناسی های انجام شده در این پرونده اظهار داشت: در ارتباط با ارزشیابی پالایشگاه بوشهر سؤال اینجاست كه چرا كارشناس را از تهران به بوشهر منتقل كردند. كاملا آشكار است كه پالایشگاه بدون در نظر گرفتن این كه تولیدی است و در مناطق ویژه قرار دارد، قیمت گذاری شده است. در این چهار سال بالغ بر ۱۰۰ درخواست كارشناسی به بازجو دادم اما كسی توجهی نكرد.
باقری درمنی اضافه كرد: بتن ریزی محل را متری ۵۵ هزار تومان برآورد كردند، آیا كارشناسی باید به این شكل باشد؟ ۸۵ هزار تن مخازن بالغ بر ۱۹ میلیارد كارشناسی شده است، این در شرایطی است كه شركت نفت جی ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار دلار در ماه سود از قِبل پالایشگاه می بردند و اگر این اتفاق انجام نشده مقصر من نیستم.
وی افزود: بابت ۱۶۰ میلیارد تومان بدهی یك پالایشگاه و املاك متعددی را خودشان كارشناسی كردند، علاوه بر اینها ملك وردآورد و كن من هم در دست آنهاست كه با احتساب این املاك، بدهی من تسویه می گردد و بقیه املاك من را باید پس بدهند.
باقری درمنی به صدور ضمانت نامه های بانكی در فرآیند معاملات در رابطه با قراردادهای نفتی اشاره و خاطرنشان كرد: من هیچ دخالتی در صدور ضمانت نامه ها نداشته و اطلاعی هم از این مورد ندارم. شخص نصیری مراوداتی با شركت شكوه آبیدر داشته و من ریالی از این شركت نگرفته ام. تا الان هم در این چهار سال مستندات زیادی در این رابطه خواستم كه به من ندادند.
قاضی در این لحظه خطاب به متهم اظهار داشت: در ارتباط با خروج بعضی از متهمان توضیح دهید. چرا آقای (م) از كشور خارج شد كه متهم در پاسخ گفت در ارتباط با نصیری باید بگویم كه این شخص پیش از فرار ۵۴ واحد در ولنجك خرید كه پس از فرار مشخص شد ۲۴ واحد بیشتر نیست. با این وجود ۸۷ میلیارد تومان به آقای شرافتمند دادم كه املاك خود و نصیری را آزاد كنم اما پول را دادم و املاك آزاد نشد و حتی زندانی هم شدم.
قاضی صلواتی با اشاره به صدور ۳۶ فقره ضمانت نامه غیرمعتبر و همینطور ۲۶ ضمانت نامه به ارزش ۲۸ میلیارد تومان توضیحاتی را از متهم خواست و خطاب به متهم گفت یك فقره از ۱۰ فقره ضمانت نامه بانكی در یكی از مجتمع های قضایی در ضمانت متهمی قرار گرفته است. در این رابطه توضیح دهید كه باقری درمنی پاسخ داد این ضمانت نامه برای آقای شیری بوده است. من چه كاره بودم كه بخواهم بگویم و دستور بدهم كه این اتفاق بیفتد. چه نفعی می برم؟
قاضی بار دیگر در مورد فرار (ج. م) به تركیه از متهم توضیح خواست كه باقری درمنی گفت اتفاقا من از ابتدا مخالف فرار از مجموعه بودم و اگر قرار بر فرار بود، خودم فرار می كردم. نمی دانم بدهی میلیاردی كه صدا و سیما از آن می گوید چیست، فقط می دانم اشتباه بزرگی كرده ام و چوب آن را هم خورده ام.
نماینده دادستان تهران در واكنش به برخی دفاعیات متهم با طرح این مورد كه سهم هر ایرانی از یارانه ماهی ۴۵ هزار تومان است و این در شرایطی است كه به قول خود متهم یك میلیارد تومان برایش پول خرد است مبنای درآمد میلیاردی متهم چیست، خطاب به متهم اظهار داشت: آقای باقری توضیح دهید.
متهم در واكنش به این صحبت نماینده مدعی العموم اظهار داشت: اگر درآمد داشتم كه برای ۴۰ میلیارد تومان در زندان نبودم و هر طور شده وثیقه جور می كردم فرزند من وقتی به زندان آمدم ۱۴ ساله بود و الان ۱۸ ساله شده است چهار سال از بهترین روزهای عمرم را در زندان سپری كردم اینكه می گویید یك میلیارد تومان برای من پول خرد است درست نیست اگر اینطور بود سند اجاره می كردم و بیرون می آمدم. می گویند ابر بدهكار، چطور است كه برای ۴۰ میلیارد در زندان مانده ام و هیچ كس نیست برای من سند جور كند.
باقری درمنی به فعالیت های اقتصادی خود در گذشته اشاره و خاطرنشان كرد: در دهه هفتاد و هشتاد واحدهای تولیدی كوچك با سرمایه های ۲۰۰، ۳۰۰ میلیونی داشتم بسیار زحمت كشیدم به صورتی كه از ۲۴ ساعت در روز ۲۰ ساعت كار می كردم. آقای نصیری ۱۰۰ میلیارد تومان اموال به نامش است چطور است كه من شدم شریك این آدم اما خودم چیزی ندارم.
وی افزود: موقعی كه شخصی در زندان است افسر نگهبان مربوطه همه نامه ها را تایید نمی كند بنده هم نامه تعهدآوری در این دوران ننوشتم و اموالی هم كه می گویید مربوط به بنده است مربوط به سال ۸۹ و ۹۰ نیست و برای پیش از آن است. زمانی كه من ریالی بدهی هم به بانك نداشتم. املاكی در دهه ۸۰ خریدم كه اگر آنها نبود باید گدایی می كردم.
رئیس دادگاه: چطور فهرست اموالتان را فراموش كرده اید؟
قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: شما اموالی را به نام دیگران زدید، این اموال به نام چه كسانی است؟ كه متهم در پاسخ اظهار داشت: دقیقا همه افراد را یادم نمی آید، به آقای مسلمی، محمد فخاری تبار و كیانوش افشین كسانی هستند كه اموالی به نام آنها شد اما بعدها حتی جواب تلفن بنده را به من ندادند. من ممنوع المعامله بودم كه اموال را به نام اینها زدم كه نماینده دادستان در واكنش به این سخنان متهم گفتم در عجبم كه اموال را به چه كسانی منتقل كردید مگر می گردد فهرست اموال غیرمنقول را یادتان نباشد؟
نماینده دادستان توضیح داد: شما اموال را به نام آقایان محمد و عباس فاری تبار محمد باقری مجید سیدبخت، فرزاد سیدبخت، جواد باقری و میزانی زدید كه متهم در واكنش به سخنان نماینده دادستان اظهار داشت: این افراد حتی جواب تلفن من را هم نمی دهند كه قاضی صلواتی در پاسخ به متهم اظهار داشت: شما اسامی را كامل بگویید آنها جواب تلفن بازجو را می دهند.
قاضی در ادامه خطاب به متهم اظهار داشت: آقای حمید باقری درمنی برادرتان مجید باقری درمنی كه مدیرعامل یكی از شركت های شما بود كجا فرار كرده است. چرا متواری شده است كه متهم در پاسخ اظهار داشت: من هم از این شخص دلخورم و اطلاعی از اینكه كجاست ندارم.
قاضی صلواتی در ادامه همینطور به میزان بدهی مالیاتی متهم اشاره و خاطرنشان كرد: حسب اعلام سازمان امور مالیاتی شما ۷۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارید چرا می گویید بدهی ندارم كه متهم گفت از این مورد بی خبرم.ادامه این جلسه لهراسبی نماینده بانك ملی در واكنش به اظهارات متهم اظهار داشت: میزان مطالبه ما بالغ بر هزار میلیارد تومان است. پس چرا آقای باقری می گویند تسویه شده و مطالبه ای برای ما وجود ندارد.باقری درمنی در واكنش به سخنان بانك ملی اظهار داشت: در سال ۸۵ با ذخیره ارزی بانك ملی از آلمان ماشین آلاتی وارد كردیم اما متاسفانه بانك دستگاه ها و ماشین ها را به ما نداد و سربرگ كالا را هم در اختیار گرفت.وی خطاب به نماینده بانك ملی اظهار داشت: شما به پول تان رسیدید رای شعبه ۳۸ دادگاه در این مورد مشخص است چرا پس از چند سال شكایت كیفری و ادعای طب می كنید؟باقری درمنی در ادامه با اشاره به سوابق اختصاصی خود اظهار داشت: ۱۴۶ فروشگاه داشتم. نمایندگی یكی از برندهای لوازم خانگی خارجی را در اختیار داشتم علاوه بر این ۱۵۶ برگ سبز با ارزش بسیار بالایی در اختیار داشتم و برای همه اینها زحمت كشیدم.قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: آیا اموالی كه به نام دیگران كردید را به نام تان بازمیگردانید كه متهم در پاسخ اظهار داشت: واقعا نمی دانم.در ادامه این جلسه لهراسبی نماینده بانك ملی در واكنش به اظهارات متهم اظهار داشت: میزان مطالبه ما بالغ بر هزار میلیارد تومان است. پس چرا آقای باقری می گویند تسویه شده و مطالبه ای برای ما وجود ندارد.باقری درمنی در واكنش به سخنان بانك ملی اظهار داشت: در سال ۸۵ با ذخیره ارزی بانك ملی از آلمان ماشین آلاتی وارد كردیم اما متاسفانه بانك دستگاه ها و ماشین ها را به ما نداد و سربرگ كالا را هم در اختیار گرفت.وی خطاب به نماینده بانك ملی اظهار داشت: شما به پول تان رسیدید رای شعبه ۳۸ دادگاه در این مورد مشخص است چرا پس از چند سال شكایت كیفری و ادعای طب می كنید؟باقری درمنی در ادامه با اشاره به سوابق اختصاصی خود اظهار داشت: ۱۴۶ فروشگاه داشتم. نمایندگی یكی از برندهای لوازم خانگی خارجی را در اختیار داشتم علاوه بر این ۱۵۶ برگ سبز با ارزش بسیار بالایی در اختیار داشتم و برای همه اینها زحمت كشیدم.قاضی خطاب به متهم اظهار داشت: آیا اموالی كه به نام دیگران كردید را به نام تان بازمیگردانید كه متهم در پاسخ اظهار داشت: واقعا نمی دانم.
جلسه بعدی حسب اعلام قاضی صلواتی فردا برگزار می گردد.

1397/06/13
16:35:06
5.0 / 5
5517
تگهای خبر: اتهام , اسلامی , اسناد , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت