دادستان تهران در پاسخ به مهر مطرح كرد؛

بررسی پرونده مرتبط بابانك مركزی، وزارت علوم اسامی بازداشتیهارابدهد

بررسی پرونده مرتبط بابانك مركزی، وزارت علوم اسامی بازداشتیهارابدهد علم عدل: دادستان تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی اظهار داشت: وزارت علوم تابحال درخواست رسمی در ارتباط با دانشجویان نداشته و اسامی آنها را هم اعلام نكرده است.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، عباس جعفری دولت آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احكام صادره برای برخی دانشجویان در ارتباط با حوادث دی سال ۹۶ اظهار داشت: سوال سختی كردید اما مجبور هستم پاسخ بدهم. شركت در آشوب و اغتشاش جرم است و این به قشر خاصی هم ربط ندارد.دولت آبادی با اشاره به اینكه حوادث دی ماه تظاهرات نبود، آشوب بود، اظهار داشت: اخیراً بعضی از طرفداران اینها هم گفته اند كه اصلاً شركت در این تظاهرات جرم نیست. چه كسی این حرف را زده؟ قانون می گوید شركت در آشوب و اغتشاش و دعوت به آشوب و اغتشاش جرم است و مجازات بسیار سنگینی هم دارد. ازاین رو دوستانی كه ادعا دارند شركت در تظاهرات جرم نیست، این حرف خویش را اصلاح كنند.حوادث دی آشوب بوددادستان تهران خاطرنشان كرد: اولاً حوادث دی سال ۹۶ تظاهرات نبود بلكه آشوب و اغتشاش بود. پس اینكه یك كسی بیاید و بگوید من دانشجو هستم و در تظاهرات شركت میكنم نمی گردد. تظاهرات قانونی نیاز به مجوز دارد. اینها مجوز نداشتند بلكه ریخته اند در خیابان و آتش زده اند و شعارهای ساختارهای شكنانه داده اند و پلیس آنها را دستگیر كرده است.وی تصریح كرد: نكته دوم این است كه برخی مدعی هستند تعداد این افراد ۱۱ نفر و برخی هم ادعا دارند ۶ نفر است. ما تا كنون ۵ نفرشان را شناسایی كردیم كه برایشان حكم صادر گردیده است كه اینها فرصت اعتراض دارند. به جای اینكه بروند و اعتراض كنند، فضاسازی می كنند. پیشنهاد ما این است كه این افراد به محكومیت خود اعتراض كنند و در مرحله تجدیدنظر اگر دادگاه احساس كند اینها واقعاًقصد مجرمانه نداشتند، می تواند كمك نماید اما به نظر من به جای فضاسازی های مختلف و به جای اینكه بگویند اصلاً شركت در تظاهرات جرم نیست كه این حرف را رد و تاكید می كنم شركت در آشوب و دعوت به آن جرم است، بروند به محكومیت خود اعتراض كنند.وزارت علوم اسامی را به ما اعلام نكرده استدادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینكه آیا وزارت علوم درخواستی در ارتباط با این دانشجویان به دادستانی داشته است؟ اظهار داشت: وزارت علوم تا این لحظه به ما رسماً اسامی را نداده است و پس از پیگیری های تلفنی، نام چند نفر را دادند. این تعدادی كه ما شناسایی كردیم، احكام شان صادر شده و سفارش می نماییم به احكام خود اعتراض كنند و دادگاه های تجدیدنظر به این نكات توجه خواهند كرد.دولت آبادی درباره میزان محكومیت های حبس صادره هم اظهار داشت: احكام صادره متفاوت و از یك تا پنج سال حبس است. البته بعضی از اینها چند فقره افترا دارند وتا هشت سال حبس هم گرفته اند؛ ازاین رو اشد محكومیت كه پنج سال است، اجرا می گردد.

وی ادامه داد: بعضی از این دانشجویان مربوط به جریان های سیاسی هستند؛ نه جریان های سیاسی داخل نظام بلكه امكان دارد از گروه های خاصی باشند و اگر احكام شان شدید بوده به همین لحاظ است. ازاین رو نمی گردد برای همه یك حكم واحد صادر كرد.

دادستان تهران اظهار داشت: پیشنهاد ما این است كه ابتدا وزارت علوم اسامی اینها را به ما بدهد تا پرونده شان را ببینیم. اگر واقعاً نهادهای امنیتی و پلیس به ما گزارش بدهند كه اینها آن طور كه در گزارشات اولیه آمده، نبوده اند حتما محاكمه آنها توجه می كند.اعلام تخلف برای بانك مركزی از جانب مجلس

دولت آبادی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر، در خصوص اینكه اخیراً احمد توكلی بعنوان مسئول دیده بان شفافیت اعلام نموده برای آقای سیف و حدود ۱۰ نفر از مدیران بانكی و مسئولان اقتصادی پرونده تشكیل و جرم انگاری شده است اظهار نمود: ما سخنگوی ایشان نیستیم كه بدانیم ۱۰ نفر است یا خیر. مجلس یك پرونده ای در اجرای ماده ۲۰۴ آیین نامه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بحث موسسات به دادستانی فرستاده و در آنجا اعلام نموده كه بانك مركزی نظارت مستوفی نكرده است. این پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع شده و تحقیقات مبسوطی صورت گرفته ولی هنوز اتخاذ تصمیم نشده است.1397/04/11
22:33:52
5.0 / 5
5795
تگهای خبر: اغتشاش , بازداشت , پرونده , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت