معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه:

دستگاه قضایی هرجا كه حقی تضییع شود باید ورود كند

دستگاه قضایی هرجا كه حقی تضییع شود باید ورود كند علم عدل: قزوین- معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: هرجا كاری باعث تجمیع مشكلی و پایمال شدن حقی از مردم و برهم زدن آرامش عمومی شود دستگاه قضایی می تواند با حكم ثانویه وارد شده و احقاق حق كند.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، نخستین همایش نقش دستگاه قضایی و رسانه ها در احقاق حقوق جامعه، روز یكشنبه با حضور حجت الاسلام صادقی، معاون رئیس قوه قضائیه، پروفسور ساروخانی استاد علوم رسانه و جامعه شناس، حشمتی معاون حقوق عامه دادستان كل كشور، ایت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، زاهدی استاندار، رئیس كل دادگستری و دادستان استان، روسای دادگستری، دادستانها، قضات و فعالان رسانه در دادگستری قزوین برگزار گردید. حت الاسلام صادقی در این همایش اظهار داشت: شهید بهشتی بنیانگزار دستگاه قضایی نوین بود و امروز باید تلاش نماییم تا دیدگاههای این شهید در دستگاه قضا پیاده شود. وی افزود: گسترش عدل و آزادی های مشروع در قانونس اساسی آمده است اما برای اجرای آن فقط دستگاه قضایی وظیفه ندارد بلكه همه دستگاهها و رسانه ها می بایست كمك كنند تا این كار اساسی عملیاتی شود.
معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه خاطرنشان كرد: دیوان عدالت از تضییع حقوق مردم توسط دولت جلوگیری می كند اما هنوز راه درازی در پیش داریم تا برای احقاق همه حقوق عموم مردم اقدام اساسی شود. وی بیان كرد: در آئین دادرسی جدید وظایفی در حوزه احقاق حقوق عامه پیش بینی شده و با تولید معاونت می توان امیدوار بود تا دستگاه قضایی در این حوزه بهتر عمل شود. حجت الاسلام صادقی یادآورشد: شاید اصل كار دادستانی با جرم سروكار داشته باشد و به نظر برسد تا بر قوانین جرم انگاری صورت نگرفته باشد از نظر ذاتی دادستان نتواند در اموری ورود كند اما در باب اضطرار این كار امكان دارد. معاون فرهنگی رئیس قوه قضاییه اظهارداشت: گاهی در بعضی امور مانند محیط زیست كه حقی از مردم ضایع می گردد دادستانی می تواند ورد كندوبرای نمونه ورود دادستان قزوین درموضوع عوارضی كه بسیار استقبال هم شد از موضوعاتی بود كه توانست از ضایع شدن حقوق عامه مردم جلوگیری كند. وی افزود: هرجا حس گردد كاری می تواند باعث تجمیع مشكلی و یا پایمال شدن حقی از مردم شود و آرامش عمومی را بر هم بزند می توان با حكم ثانویه وارد شد و نسبت به احیاء حقی اقدام نمود. صادقی اظهار داشت: به نظر می آید در مسائل حقوقی خلاء قانونی داریم و گاهی كوتاهی مدیریتی كه جرم هم نیست باعث تضییع حقی می گردد كه نارضایتی عمومی را بدنبال دارد و در این موارد نیازمند قانون گذاری هستیم.
نهضت كاهش عناوین مجرمانه در كشور راه اندازی شود وی افزود: متاسفانه با تعدد عناوین مجرمانه به یك نهضت كاهش جرائم نیازمندیم تا زمینه حبس زدایی هم مهیا شود. معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه بیان كرد: گاهی اوقات كوتاهی هایی صورت می گیرد كه می تواند نارضایتی تولید كند بنابراین در این موارد هم دادستانی می تواند ورود كرده و از حق مردم دفاع كند. وی افزود: همان گونه كه در سایر امور مدعی العموم داریم در امور حقوقی هم به مدعی العموم نیازمندیم تا كارها به نتیجه برسد.

1397/04/04
13:35:47
5.0 / 5
5316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت