سخنگوی قوه قضائیه خبر داد:

بررسی مشكلات حوضه زاینده رود، پرونده دانه درشت ها بررسی می گردد

بررسی مشكلات حوضه زاینده رود، پرونده دانه درشت ها بررسی می گردد علم عدل: اصفهان - سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: تمایل داشتم برخی موضوعات در زمینه زاینده رود را از زبان مسئولان و مردم بشنویم و بررسی نماییم چه اقدام عاجلی می توان با همكاری مردم و مسئولان انجام داد.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، غلامحسین محسنی اژه ای پیش از ظهر یك شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات اصفهان با تبریك ایام مبارك ماه رجب المرجب و فرا رسیدن سال نو، تصریح كرد: این نشست با دیگر جلسات متفاوت می باشد چون كه به سوال اصحاب رسانه اختصاص دارد اما برای نشست امروز دو انگیزه دیگر هم دنبال می كنم.
وی اضافه كرد: نمایشگاه دستاوردهای زندانیان از جانب بنیاد تعاون تشكیل شده كه ساخته دست مددجویان با همكاری این بنیاد است كه خواستم از نزدیك شاهد این تولیدات كه در رشد اقتصادی كشور هم موثر است، قرار گیرم.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح كرد: در ارتباط با مبحث آب در كل كشور هم مسایلی داریم و با عنایت به خشكسالی، برخی استان ها همچون استان اصفهان چندین سال است، با خشكسالی طولانی مواجه شده است.
وی ادامه داد: اقداماتی كه باید در دهه های گذشته در ارتباط با زاینده رود انجام می شد به اتمام نرسیده و یا به درستی انجام نشده است و در زمینه مدیریت مصرف آب و جداسازی آب شرب، كشاورزی و صنعت، مجموعه اقدامات لازم انجام نشده است.
اژه ای با اشاره به اینكه بر این اساس تعدادی از مردم استان اصفهان با مشكل رو به رو شده اند، اظهار داشت: اهل این استان هستم و از مشكلات اطلاع دارم و با این وجود تمایل داشتم برخی موضوعات را از زبان مسئولان و مردم بشنویم و بررسی نماییم چه اقدام عاجلی می توان با همكاری مردم و مسئولان انجام داد.
مشكلات مردم با زبان نمادین یا رسا به گوش مسئولان برسد
محسنی با تاكید بر اینكه سه اقدام در این زمینه توسط مردم در حال انجام می باشد، اظهار داشت: مشكل اصلی مردم با زبان رسا یا اقدامات نمادین تبیین شود و درد آنها به گوش مسئولان و دیگر افراد جامعه برسد.
وی افزود: مطلب سوم اینكه این افراد تلاش دارند تا كسی از این اعتراض و اقدامات آنها كه در جهت مطالبات برحق است سوء استفاده نكند.
سخنگوی قوه قضائیه با تصریح بر این نكته كه نباید اجازه دهیم تا سوءاستفاده افراد فرصت طلب مطالبات برحق مردم را تضییع كند، بیان داشت: ما هم باید كمك نماییم تا سریع تر مشكل در حد امكان رفع گردد و بر این اساس با سفر به اصفهان تلاش داریم اقدامات عاجل را بررسی نماییم.
وی با اشاره به اینكه بنیاد تعاون اقدامی نیك را در سال های اخیر شتاب بخشیده است، اظهار داشت: این بنیاد كمك می نماید تا افرادی كه به هر علت به زندان می روند در زندان بیكار نبوده و نیروی جوانی آنها هدر نشود چراكه بیكاری در زندان خود باعث فساد است.
محسنی اژه ای مشكل مضاعف را از دست دادن نان آور برای خانواده های زندانیان برشمرد و تصریح كرد: بنیاد تعاون با تدبیر، حركت جهادگونه، ابتكار و نوآوری در زندان و خار ج از زندان مددجویان را به كار، اشتغال و حرفه آموزی و حتی كارهای معنوی مشغول كرده است.
لزوم ورود بخش خصوصی به اشتغال زایی برای زندانیان
وی ادامه داد: از سویی این اقدام باعث حرفه آموزی و امكان اشتغال بعد از خروج زندانیان از زندان می گردد كه در رفع بیكاری كه باعث خیلی از فسادها است، كمك كننده خواهد بود.
سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان كرد: به صورت كلی ما علاقمند هستیم كه زندانی نداشته باشیم اما به هرحال تا تحقق این آرزو، باید زندانی بیكار نباشد و بنیاد تعاون و سازمان زندان ها با حركت جهادگونه كار را ادامه دهند.
وی با اشاره به اینكه كمك بخش خصوصی در این ارتباط ضروری می باشد، اظهار داشت: برخی افراد به هر علت الزاما باید در زندان باشند كه می توان با كمك بخش خصوصی به اشتغال آنها كمك كرد.
محسنی اژه ای با اشاره به اینكه برخی افراد لازم نیست حتما در زندان نگهداری شوند، اظهار داشت: بر این اساس توسط بخش خصوصی می توان ساختمانی ساخت و با نظارت سازمان زندان ها این نیروها را تا این مكان برای اشتغال همراهی كرد.
وی با اشاره به اینكه حتی برخی افراد دارای جرائم كوچك می توانند آزادتر باشند و در فضای آزاد فعالیت كنند، اظهار داشت: در این زمینه اعتقاد داریم نباید اجازه دهیم افرادی كه فریب خورده و یا در اثر تنگ دستی و فقر به جرائم رو می آورند، چندین سال در زندان بوده و بعد از زندان هم با مشكلاتی مانند جایگاه در جامعه، شغل و درآمد روبرو شوند.
فعالیت شركت های لیزینگی یكی از دغدغه های مهم دستگاه قضا
سخنگوی قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر اینكه قضاوت كار بسیار سختی است، بیان داشت: در منابع دینی و مذهبی بر مسئله قضا تاكید بسیار شده است چراكه شناخت حق خیلی سخت و مهم است و بر این اساس ورود در كار قضا نه بر مبنای اشتغال به یك كار بلكه بر مبنای وظیفه باید صورت گیرد.
وی یكی از مشكلات مهم مردم را شركت های لیزینگی برشمرد و اظهار داشت: در این راستا كوتاهی عمومی در ارتباط با اعتماد به این شركت ها هم وجود دارد اما قوه قضائیه بنا بر وظیفه خود اقدام به تعقیب، زندانی كردن و گاه اعمال جزاهای بسیار سنگین خواهد نمود اما این امر پول مردم را بازنمی گرداند.
محسنی اژه ای اظهار داشت: در واقع در اولین مرحله مال باخته بودجه خویش را می خواهد اما پولی در دسترس نیست، بر این اساس توقع مردم درست است اما قوه قضائیه كاری در این ارتباط نمی تواند انجام دهد و ممكن است این امر باعث نارضایتی هایی شود.
وی اضافه كرد: در این موارد با استفاده از بانك مركزی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی برای پیگیری و تعقیب بودجه ها اقدام می نماییم اما به نتیجه نمی رسیم.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح كرد: دلیل عمده پرونده هایی كه شكات كثیر دارد و به نتیجه نرسیده، این است كه این شركت ها در اصل از پول مردم سود داده و تمام منابع مالی را به اتمام رسانده اند.
قوه قضاییه برای انجام تكالیف خود به ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد
وی با اشاره به اینكه قوه قضائیه بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان برای انجام تكالیف محول شده توسط دولت و برنامه ششم توسعه نیاز دارد، تصریح كرد: با كمال تعجب دولت تنها هشت هزار میلیارد تومان به مجلس پیشنهاد داد و با رایزنی هایی با مجلس محترم تنها هشتصد میلیون تومان به آن افزوده شد كه تا سقف مورد نیاز قوه قضائیه فاصله بسیار دارد.
محسنی اژه ای با اشاره به اینكه در چند سال قبل چند اولویت در دستور كار داشتیم كه برخی هنوز در اولویت سال های آینده هم هست، اظهار داشت: با عنایت به اینكه سال اقتصاد مقاومتی را در پیش رو داشتیم، قوه قضائیه هر اقدامی برای تولید، اشتغال بیشتر، تامین امنیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی و فعالیت های سالم اقتصادی را در اولویت فعالیت های خود قرار داده است.
وی مبارزه با قاچاق را از دیگر اولویت های بسیار مهم قوه قضائیه برشمرد و بیان داشت: هر نوع قاچاق به تولید داخلی ما ضربه می زند و بیكار شدن تولیدكننده تبعات بسیاری را به همراه دارد.
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینكه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز رئیس جمهور است، خاطرنشان كرد: در این راستا این ستاد سیاست گذاری، صدمه شناسی و حساب كشی از دستگاه ها را برعهده دارد.
وی اضافه كرد: البته قوه قضائیه هم در مواردی از قاچاق وظیفه ذاتی دارد و بر این اساس مبارزه با قاچاق را از اولویت های خود هم قرار داده است.
برخورد قوه قضاییه با دانه درشت های متخلف
محسنی اژه ای از اولویت های مهم قوه قضائیه را ورود مدعی العموم به حقوق عامه برشمرد و تصریح كرد: بر این اساس دادستان های كشور نسبت به احیای حقوق عامه تلاش می كنند و اجازه نمی دهند افرادی حقوق مردم را پایمال كنند، البته هر دادستان نمی تواند خود حقوق عامه یا عملكرد مورد نیاز را تشخیص دهد و بر این اساس در حال تدوین دستورالعملی در این ارتباط هستیم.
وی از دیگر اولویت های مهم قوه قضائیه را مبارزه همه جانبه با مفاسد بخصوص در دستگاه های حكومتی مانند قوه قضائیه برشمرد، تصریح كرد: اختلاس، ارتشاء، اختلال در نظام اقتصادی و غیره از مهم ترین این موارد است كه از حبس های طولانی مدت تا اعدام را به دنبال دارد.
سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان كرد: برخلاف برخی صحبت ها درباره عدم برخورد با دانه درشت های متخلف در سال های اخیر، اغلب افرادی كه این سال ها پرونده آنها مورد رسیدگی قرار گرفت و برخی هنوز در دست بررسی می باشد مانند برادر رئیس جمهور، برادر معاون اول رئیس جمهور، بقایی، مشایی، بابك زنجانی و غیره از دانه درشت ها هستند.
محسنی اژه ای با اشاره به اینكه یك هزار و ۱۲۳ هكتار از منابع طبیعی كه به ناحق یا غیرقانونی تصرف شده بود در سال ۹۶ رفع تصرف شد، اظهار داشت: اصفهان دارای پرونده های با چندین هزار شاكی است و متخلف دستگیر شده اما اموالی به میزان شكایت شكات وجود ندارد.

1397/01/03
12:15:24
5.0 / 5
5359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت