اژه ای در فراكسیون نمایندگان ولایی:

اطلاعات مدیران دوتابعیتی به قوه قضائیه داده نمی گردد

اطلاعات مدیران دوتابعیتی به قوه قضائیه داده نمی گردد علم عدل: معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: در مورد مدیران دوتابعیتی با دادستان و وزارت اطلاعات صحبت كردم، اما اطلاعات لازم به ما داده نشد؛ یا ندارند و یا نمی خواهند بدهند.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه ظهر امروز در جلسه مجمع عمومی فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس حضور یافت.
در ابتدای جلسه نمایندگان عضو فراكسیون سئوالات خویش را به شرح زیر مطرح كردند:
هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه: بر مبنای پیش بینی ها صادرات گازی در سال آینده نخواهیم داشت كه منشاء آن قرار داد كرسنت بود، قرار داد ایران با عمان و پاكستان به خاطر كرسنت متوقف گردید، نتیجه بررسی پرونده كرسنت را به صورت شفاف بیان كنید.
كریمی قدوسی نماینده مشهد: در مورد بررسی پرونده دوتابعیتی ها در این خصوص كمیسیون امنیت ملی تحقیق و تفحص انجام داده است، تا الان اسامی را به رسانه ها نداده ایم، اما فهرست اسامی مدیران دو تابعیتی به شما و دادستان كل عرضه شد، دوتابعیتی بودن مسئولان باید جرم انگاری شود.
سیدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر: شما اقرار كردید كه در مرخصی زندانیان پارتی بازی می گردد با این مورد برخورد كنید. برخورد با قضات متخلف اطلاع رسانی شود.

احمد امیرآبادی نماینده قم: یك تحقیق و تفحص در مجلس داشتیم كه ۳۰۰ میلیون هزینه شده اما یك بازجو برای آن قرار منع تعقیب صادر كرده است.

در ادامه جلسه معاون اول قوه قضائیه در ابتدا پیرامون بررسی پرونده متهمین حادثه خیابان پاسداران اظهار داشت: حادثه خیابان پاسداران اقدام ضدامنیتی بود. افراد مختلف در خیابان دستگیر شدند كه باید اقدامات آنها بررسی شود. بعضی از پرونده ها خارج از نوبت بررسی می گردد. تلاش می گردد بر مبنای قانون و انصاف این پرونده ها بررسی شود. ۲۰ قاضی برای بررسی پرونده های این حادثه تعیین شده اند. نهایت تلاش می گردد كه بی جهت به كسی ظلم نشود وبه فردی كه جرم انجام داده است هم ارفاق نشود.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد بررسی پرونده موسسات مالی و اعتباری هم اظهارداشت: تلاش داریم با كمك دولت و مجلس مشكلات مردم حل شود رسما اعلام كردیم به هیچ وجه چنین مجوزهایی برای تاسیس موسسات جدید صادر نشود. نزدیك ۴میلیون نفر با مشكلات ناشی از این موسسات دست و پنجه نرم می كنند، سران قوا اذنی از مقام معظم رهبری گرفتند تا مشكل حل شود.
وی ادامه داد: از نظر تعداد سپرده گذاران، مشكل ۹۸ درصد سپرده گذاران حل شده است.
معاون اول قوه قضائیه در مورد بررسی پرونده كرسنت هم اظهار داشت: كرسنت دو مرحله دارد یك مرحله بحث قضایی پرونده بود كه حكم قضایی قطعی صادر شد و چند نفر حبس شدند و حكم انفصال از خدمت هم صادر شد، اما مصوبه شورای امنیت ملی داشت كه این احكام به دلایلی فعلا اعمال نشود.
اژه ای در مورد مدیران دوتابعیتی هم اظهار داشت: در مورد مدیران دوتابعیتی بعد از عرضه گزارش آقای كریمی قدوسی، با دادستان و وزارت اطلاعات صحبت كردم اما اطلاعات لازم به ما داده نشد یا ندارند و یا نمی خواهند بدهند.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی مدیران افراد دوتابعیتی را بعنوان مشاور به كار می گیرند؛ آقای سیف هم آقای دری اصفهانی را بعنوان مشاور به كار گرفته بود اما دسترسی های این فرد به برخی اطلاعات بیشتر از معاونین و مدیران بانك مركزی بود.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه كرد: معاونت حقوقی قوه قضاییه روی طرح مجلس در مورد ممنوعیت به كارگیری مدیران دوتابعیتی كار می كند.

در ادامه جلسه جواد كریمی قدوسی نماینده مشهد اظهار داشت: وزارت اطلاعات به ما گزارش داده است كه دولت طی دو سال قبل قصد داشته ۲۱۰ نفر از مدیران را كه هم اكنون هم دارای جایگاه هستند، ارتقای مسئولیت دهد كه وزارت اطلاعات مخالفت كرده است.

در ادامه معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینكه برخی پارتی بازی ها در مرخصی زندانیان وجود دارد ولی نادر است، اظهار داشت: قوه قضاییه معتقد می باشد باید در مورد تخلفات قوه قضاییه برخورد شدید صورت گیرد، چون مردم نباید اعتمادشان را از دست بدهند اولا تخلفات در قوه قضاییه در این حد كه در جامعه گفته می شود، نیست. ثانیا برخی تخلفات را دیگران انجام می دهند اما به اسم قوه قضاییه نوشته می گردد.
اژه ای در مورد عدم پخش علنی دادگاه ها هم عنوان كرد: طبق اصل ۱۶۵ قانون اساسی باید دادگاه ها به صورت علنی برگزار شود؛ در یك مقطع زمانی برای پخش دادگاه علنی منعی وجود نداشت. مجلس قانونی آورد كه تا حكم قطعی نشود اجازه پخش وجود ندارد. این در شرایطی است كه به نظر بنده پخش دادگاه علنی بازدارنده به نفع قوه قضاییه و مردم است و ما موافق هستیم، اما طبق قانون ما حق نداریم.
وی ادامه داد: من حامی طرح مجلس برای پخش علنی دادگاه ها بودم این طرح بعد از ایراد شورای نگهبان به مجمع رفت و من در كمیته مجمع از این طرح حمایت كردم و تصویب گردید و هم اكنون به صحن مجلس ارسال شده است.
سخنگوی قوه قضائیه در مورد روند بررسی پرونده های تحقیق و تفحص در قوه قضائیه اظهار داشت: در خیلی از موارد برای تحقیق و تفحص ها رای صادر گردیده است، در قانون پرونده هایی كه باید خارج از نوبت رسیدگی شود زیاد است.

1396/12/16
18:28:49
5.0 / 5
5249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت