دادستان كل كشور:

تشخیص دادن جاسوس بر عهده قوه قضائیه است

تشخیص دادن جاسوس بر عهده قوه قضائیه است علم عدل: گرگان- دادستان كل كشور اظهار داشت: طبق قانون ۲۹ آیین دادرسی، تشخیص دادن جاسوس بر عهده قوه قضائیه است و بقیه ضابط قوه قضاییه شناخته می شوند.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، محمدجعفر منتظری، بامداد چهارشنبه، در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مركز استان گلستان كه در سالن اجتماعات دادگستری گرگان برگزار شد، ضمن تقدیر از حجت الاسلام مصطفی حقی اظهار نمود: تغییر و تحول در مدیریت لازم است و نیروی جدید آثار بهتر با برنامه های جدیدتر خواهد داشت.
وی تجربه گذشتگان را پرارزش دانست و اظهار داشت: سید حسینی (دادستان جدید گرگان) باید تجربیات گذشته را مد نظر قرار دهد و كارهایی كه نیمه تمام است را به اتمام برساند.
منتظری همكاری و هم افزایی با دستگاه های اجرایی و امنیتی را از وظایف دادستان ها بر شمرد و اظهار داشت: دادستان قاضی ایستاده است و باید در جمع مدیران، مسئولان و مردم حضور یابد.
وی با تاكید بر این كه باید به مردم خدمت كرده و فرصت خدمت را پرارزش بشماریم، خاطرنشان كرد: طبق كلام امام علی(ع) باید منت مردم را بكشیم تا خدمتگزار آن ها باشیم و خدمت صادقانه و مخلصانه و بدون چشم داشت انجام دهیم.
وی اظهار داشت: اگر با این انگیزه وارد شویم به ارباب رجوع تكریم واقعی كرده و كم كاری نمی نماییم.
منتظری با بیان این كه كار قضایی كاری جانكاه است اما هرچه سخت تر باشد اجر آن بیشتر است، اظهار نمود: مبنای كار در جمهوری اسلامی قرآن و معارف اسلامی است و نباید برخورد ما با مردم ناپسند باشد.
حقوق متهم باید حفظ شود
وی با اشاره به این كه حقوق متهم باید حفظ شود وگرنه تخلف انتظامی و قابل تعقیب است، افزود: در چارچوب قانون به جرم متهم رسیدگی می شود، ولی باید حرمت و شان وی حفظ شود حتی اگر كسی كه استحقاق اعدام را دارد باید تا پای چوبه دار كرامت وی حفظ شود.
دادستان كل كشور با تاكید بر این كه مسولان اجرایی وظیفه خدمات اجرایی دارند اما حفاظت از جان و مال مردم وظیفه ماست، اظهار داشت: شرط تصدی قاضی عدالت است و اگر عادل نباشد ظلم در حق مردم است.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در تحقق عدالت در جامعه گله مند بودند، بنابراین باوجود پیشرفت در سایر قسمت ها باید در جهت عدالت بیشتر حركت نماییم.
وی با بیان این كه مخاطب رهبری، دستگاه قضایی است، اظهار داشت: بخشی از این مشكلات بخاطر این است كه دستگاه قضا ابزارهای لازم را ندارد.
مجلس و مسئولان به نیازهای قوه قضائیه توجه كنند
منتظری خاطرنشان كرد: اگر مجلس و مسئولان به نیازهای دستگاه قضا توجه نمایند می توان بخش عمده مشكلات را برطرف كرد.
وی با تاكید بر این كه امنیت در كشور حرف اول را می زند، تامین امنیت را مهمترین وظیفه دادستان ها عنوان نمود و ادامه داد: امنیت كشور به شدت مورد هدف دشمن قرار گرفته و اگر یكی از دستگاه های امنیتی از وظایف خود كوتاهی كند به امنیت مردم آسیب می زنند.
دادستان كل كشور اظهار داشت: اگر پیشرفت را می خواهیم در سایه عدالت اتفاق می افتد.
وی با اشاره به این كه دشمن با همه توان و تلاش به میدان آمده تا امنیت را مخدوش كند، اظهار داشت: اتاق فكری با حضور كارشناسان امنیتی صهیونیستی و آمریكایی ضد امنیت ما برنامه ریزی شده است.
هوشیارانه در برابر دشمن ایستاده ایم
وی با بیان این كه هوشیارانه در برابر دشمن ایستاده ایم، اضافه كرد: اهمیت امنیت كشور به گونه ای است كه همه مسئولان به دشمنان اجازه نخواهند داد تا خدشه ای به آن وارد كنند.
منتظری با تاكید بر این كه در برابر دشمنان داخلی و خارجی كوتاه نخواهیم آمد و هماهنگ با برنامه های آنها ما هم تاكتیك های خویش را تقویت خواهیم كرد، ادامه داد: در حوادث دی ماه دادستان های ما در كنار هم قرار گرفتند و در حادثه اخیر خیابان پاسداران هم می دانیم ریشه در كجا دارد ولی ما فعلا در مورد آن چیزی نمی گوییم زیرا نیاز به بررسی دارد.
وی با بیان این كه حوادث خیابان پاسداران بسیار حقیرتر از آن بود كه چهره انقلاب را مخدوش كند، اظهار داشت: دادستان ها باید حقوق عامه را حفظ كنند زیرا بعضی از حقوق برای دادستان ها تعریف شده تا به دنبال آن باشد.
وی از دادستان ها خواست در زمینه وظیفه خود به جد پای كار بایستند و شب و روز در خدمت مردم باشند.
آمار تجاوز به حقوق عمومی در گلستان بالا است
منتظری آمار تجاوز به حقوق عمومی را در استان گلستان بالا دانست و افزود: عرصه جنگل، دریا و منابع طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد.
دادستان كل كشور خطاب به استاندار گلستان اظهار داشت: مدیران حوزه های مربوط به حفظ حقوق عامه را مكلف به انجام وظیفه كنید.
وی افزود: نباید تعرض به منابع طبیعی صورت گیرد، شهرداری چرا باید اجازه ساخت و ساز غیرقانونی دهد.
منتظری در ادامه به نفوذ دشمن در كشور اشاره نمود و با تاكید بر این كه باید نفوذ را جدی گرفت، اظهار داشت: یكی از اهداف نفوذ دشمن جلوگیری از اجرای اقتصادی مقاومتی است و هر جا در كالای قاچاق، ارز و موسسه های بانكی دچار مشكل هستیم همه به عوامل نفوذی بر می گردد.
پروژه نفوذ دنبال آسیب زدن به مسائل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است
وی همچون مقاصد نفوذ را در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دانست و اظهار داشت: می گویند تشخیص جاسوس به عهده وزارت اطلاعات است اما این دقیق و كامل نیست.
وی با بیان این كه وزارت اطلاعات در این زمینه وظایف تعریف شده دارد، اظهار داشت: جاسوسی به باعث قانون جرم است و وظیفه مجازات بر عهده قوه قضاییه است و بسیج، نیروی انتظامی و دیگران ضابط قوه قضاییه هستند.
دادستان كل كشور اظهار نمود: این كه جرم چه باشد، بر عهده ماست، چه كسی گفته تشخیص جاسوس به عهده وزارت اطلاعات است؟ پیگیری، تعقیب و مجازات بر عهده وزارت اطلاعات است.
وی خاطرنشان كرد: طبق قانون ۲۹ آیین دادرسی، آن ها ضابطان عام هستند و تشخیص جاسوس بر عهده قوه قضاییه و بقیه ضابط قوه قضاییه هستند.
وی تصریح كرد: اگر فردی بعنوان جاسوس محاكمه شد نباید بگویند این در حوزه اختیارات قوه قضاییه نیست.

1396/12/09
14:25:28
5.0 / 5
5307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت