ماجرای برآشفته شدن امام از برخورد بازجویان با زندانیان ضدانقلاب، ناگفته هایی از فرمان ۸ ماده ای امام

ماجرای برآشفته شدن امام از برخورد بازجویان با زندانیان ضدانقلاب، ناگفته هایی از فرمان ۸ ماده ای امام علم عدل ماجرای برآشفته شدن امام از برخورد بازجویان با زندانیان ضدانقلاب، ناگفته هایی از فرمان ۸ ماده ای امامسی و پنجم سال قبل امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران فرمانی را صادر كردند كه بعدها به«منشور كرامت انسان» لقب گرفت كه خطاب آن «قوه قضاییه و ارگان های اجرایی» و مبحث آن صیانت از «حقوق مردم» بود. به بهانه سالروز صدور فرمان به سراغ حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری رفتیم تا نظرات و خاطرات وی را از دوره صدور این فرمان جویا شویم:
شما در زمان صدور فرمان 8ماده ای حضرت امام در چه مسئولیت و جایگاهی قرار داشتید؟ آیا خاطره ای از قضایای آن دوران كه منجر به صدور فرمان 8ماده ای شد دارید؟
بی تردید فرمان هشت ماده ای امام كه عناوین مختلفی نظیر منشور قضایی، منشور عدالت و منشور حقوق شهروندی و... به آن دادند از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.
من در سال61 هنگامی كه این پیام صادر شد نماینده مجلس شورای اسلامی بودم. در دور اول مجلس، بعد از صدور این پیام فضایی را در جامعه شاهد بودیم كه بسیار امیدبخش بود و باعث شد. سال 61 زمانی است كه ما هنوز فاصله چندانی با پیروزی انقلاب نداشتیم و هنوز بقایا و وابستگان رژیم گذشته در بعضی ادارات و دستگاه های دولتی جامعه حضور داشتند و این مساله بهانه ای بود برای بعضی از نیروهای انقلابی كه معتقد به شدّت و حدّت در برخورد با آنها بودند. بنابراین در فرآیند بازگرداندن اموال نامشروع و اموال طاغوتی ها، تندروی های زیادی در پاره ای از شهرستانها، استانها و بعضی از محاكم و دادگاه ها صورت می گرفت كه باعث مصادره بعضی از اموالی می شد كه برحق نبود. مشكل بسیار مهمی كه در آن ایام فضای كلی جامعه را در برگرفته بود و به شكلی فضای ناامنی و رعب و وحشت را به وجود آورده بود اقدامات تروریستی گروهك هایی بود كه به ظاهر به دنبال دموكراسی خواهی بودند اما در عمل یا وابسته به خارج بودند یا به دنبال اهداف قدرت طلبانه خود و تمامی حریم های امنیتی و حقوقی كشور را در هم شكسته بودند.
مجاهدین خلق(منافقین) تا اوایل دهه شصت كه فعالیت های سیاسی و تبلیغاتی داشتند آزاد بودند و روزنامه، تریبون و تشكیلات حزبی داشتند اما از زمانی آن سازمان وارد فاز نظامی شد و علیه نظام و انقلاب دست به اسلحه برد. همچون فعالیت های آنها می توان به انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، ترور ائمه جمعه و شهادت افراد عادی كوچه و بازار اشاره كرد كه تا 17هزار نفر قربانی ترورهای بی رحمانه این گروه تروریستی قرار گرفتند.
حفظ نظام از جانب امام راحل و به تبع آن مسئولان كشور بعنوان هدفی والا و مقدس در نظر گرفته شده است و همین هدف همواره توجیهی برای اعمال برخی رفتارها و محدودیت های گوناگون شده است. با عنایت به فرمان هشت ماده ای امام كه در اوج جنگ و شرایط خاص داخلی كشور صادر شده، مسئولان بخش های مختلف را به چه نكته ای در این خصوص رهنمون می كنند؟
باید دید كه نظام چیست و حفظ آن به چه اموری بستگی دارد؟ منظور از حفظ نظام، حفظ محتوای آن است. اگر به بهانه حفظ نظام عده ای همان ارزش ها را پایمال كنند و حقوق مردم را نادیده گیرند امام با صراحت این مورد را رد كردند و قانون اساسی هم با صراحت چنین موضوعی را رد می كند و اشعار می دارد كه هیچكس نمی تواند به بهانه حفظ نظام، آزادی های مشروع مردم را مخدوش كند.
هیچكس حق ندارد به بهانه حفظ نظام تندی و خودسری كند و به بهانه انقلابی گری هركاری دلش خواست انجام دهد. اتفاقا این فرمان امام در برابر همین آدم های تند انقلابی نما بود كسانی كه با توجیه این كه منافقین در برابر نظام اسلحه كشیدند
اینكه به نام حفظ نظام، چك سفید امضایی به یك دستگاه، وزارت خانه یا نهاد دهند كه هرجا لازم دانستید شنود بگذارید چنین عملی را نه قانون و شرع، نه فرمان هشت ماده ای امام اجازه نداده است. با كمال تاسف شاهدیم به تدریج به بهانه حفظ نظام و امنیت و امثالهم، قبح اعمالی مانند شنود گذاشتن، استراق سمع كه در قانون اساسی به شدت منع شده است و در قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی و جرایم كامپیوتری جرم انگاری و برای آنها مجازات تعیین شده، ریخته شده است. متاسفانه این اعمال كاملا عادی شدند. من كراراً می بینم درجلسه ای وزیر، مسوول عالی رتبه قضایی، نمایندگان مجلس یا مقامات نشسته اند و به دور و بر خود نگاه می كنند آهسته یا درگوشی صحبت می كنند و می ترسند كه آنجا شنود شود؛ مطمئنا این رویه خلاف موازین شرع و فرمان هشت ماده ای حضرت امام است.
من خاطره ای مهم را در این باره نقل می كنم: در سال 63 و 64 كه ماموریتی از جانب شورای عالی قضایی به من داده شد تا گزارشی از وضع برخورد بازجویان و زندانبانان با زندانیان گروهكی تهیه كنم عمده زندانیان از كسانی بودند كه عضو گروهك های ضد انقلاب بودند و مرتكب جرم شده و خطرناك بودند.
در عین حال گزارشی به امام رسیده بود كه سوءرفتار و بدرفتاری هایی با آنها صورت می گیرد من هم پیروی این موضوع، گزارش های مهمی به صورت مستند تهیه و به مسئولین نظام دادم. این گزارش ها منجر به تحولات اساسی در ساختار زندان ها و تاسیس سازمان زندان ها و مسائلی دیگر شد. از این رو وقتی من این گزارش ها را خدمت حضرت امام عرضه كردم ایشان بسیار متاثر و برآشفته شدند و دستوراتی برای حل قضایا دادند و همانطور كه بارها تاكید نمودند حتی در فرمان هشت ماده ای هم آوردند كه میزان حال فعلی افراد است. اینكه فردی در رژیم گذشته در یك جشن شركت كرده یا عملی دیگر، باید دید كه امروز اصلاح شده است یا خیر؟ اگر توبه كرده و آزادیش ضرری برای مردم ندارد و می خواهد زندگی عادی خویش را داشته باشد شما هم از گذشته وی بگذرید. امام فرمودند: «اگر می بینید دختران و پسرانی كه فریب گروهك ها را خوردند و الان متنبه شدند و به واقعیت پلید این گروهك ها پی بردند آنها آزاد كنید» بنابراین ایشان هیات عفو و بخشودگی را تشكیل دادند كه 4 نفر عضو داشت. فكر می كنم چهار پنجم زندانیانی كه چنین وضعی داشتند در آن 4 سالی كه بنده در سازمان زندان ها بودم به كمك شورای عالی قضایی و هیات عفو و بخشودگی، در فهرست بخشودگی قرار گرفتند و آزاد شدند.
یكی از مسئولان وقت كه فرد دلسوزی بود و اعتقاد داشت كه باید یكسری سخت گیری های نسبت به این افراد اعمال شود برای توجیه اقدامات، خدمت حضرت رفته بود، من از كسی شنیدم كه امام بعد از شنیدن حرف های وی گفتند: «اگر جمهوری اسلامی ایران بدست آنها ساقط شود بهتر از این است كه چهره اسلام با این نوع كارهای سخت و خشن لكه دار شود»
لذا تندروی ها و برخوردهای فله ای با اشخاص و افترا وارد كردن های بی اساس، با پیام 8 ماده ای امام سازگاری ندارد.
دستگاه قضایی باید نظارت های درونی خویش را افزایش دهد.
با توجه به گسترش فضاهای مجازی و شبكه های اجتماعی كه بخشی از حریم خصوصی مردم محسوب می شوند و از جانب دیگر، ضرورت جلوگیری نظام از توطئه ها علیه خود، آیا راه پیشگیری، محدودیت و كنترل است یا روش های دیگری هم وجود دارد؟
اصل پاسداری از نظام، و به خصوص امنیت كشور و امنیت روانی مردم، وظیفه ذاتی قوه قضاییه و نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی است. خوشبختانه در كشور ما در پرتوی مجموعه اقداماتی كه صورت گرفته است چه اقدامات نرم افزاری در تولید قوانین مربوط و چه اقدامات سخت افزاری در وجود نهادهای مختلف، بخصوص به علت فداكاری مردم و پشتیبانی آنها از نظام در دوران دفاع مقدس كه نقش اول را در پیروزی ما در جنگ ایفا كرد و چه بعد از آن، ما امروز در شرایط مطلوبی از لحاظ امنیت در منطقه ناامن خاورمیانه قرار داریم و این نكته همواره وجود داشته است كه ما همیشه در معرض دشمنی دشمانمان بوده ایم و امروز هم هستیم.
البته باید مراقبت شود كه این موضوعات باعث تندروی و تعدی از حقوق و قانون و شرع نشود. امروز در دنیا روش های پیشرفته ای برای اقدامات پیشگیرانه وجود دارد. باید با شیوه های جدید علمی و با تاكید بر مساعدت و همكاری مردم و جلب اعتماد آنها، بنیان های امنیتی خویش را تقویت كنیم و بلافاصله در هر موضوعی به سراغ راه حل آخر كه برخورد حذفی و بگیروببند و محدود كردن است نباشیم.
29216

1396/09/26
23:32:48
5.0 / 5
5529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت