واكنش آملی لاریجانی به سخنان احمدی نژاد:

قوه قضاییه ای با این استقلال در دنیا پیدا نمی كنید

قوه قضاییه ای با این استقلال در دنیا پیدا نمی كنید رییس قوه قضاییه نسبت به برخی سخنان در رابطه با عدم نظارت بر زندان ها و تعداد پرونده ها واكنش نشان داد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش قانون اساسی و آرمان های انقلاب اسلامی كه به منظور سالروز تصویب قانون اساسی برگزار گردید با اشاره به اینكه آرمان های انقلاب اسلامی در واقع آرمان اسلام است، اظهار داشت: همان گونه كه بنیانگذار كبیر جمهوری اسلامی، پیش از انقلاب مكررا اشاره كردند، اصل نظام، اسلام و طریقه انبیاء الهی خصوصاً حضرت محمد (ص) است.

وی با اشاره به اینكه جهان بینی اسلامی، بنیان حركت انقلابی مردم ما بود و همین مطلب در مقدمه قانون اساسی انعكاس یافته است، خاطرنشان كرد: مقصود از این حركت انقلابی این است كه انسان با ارزش های والای الهی رشد یابد و استعدادهایش شكوفا شود كه اینها در مقدمه قانون اساسی، منصوص است و در واقع انعكاس دهنده حركت انقلابی مردم ما است.

رییس قوه قضاییه اضافه كرد: نظام جمهوری اسلامی برخاسته از این قانون اساسی، یك نظام یكتایی است. گرچه قوانین اساسی در هر جای دنیا نوشته و به رای عمومی گذاشته می شود، طبیعتاً یك نظام سیاسی را تشكیل می دهد اما نظام جمهوری اسلامی یك نظام یكتای سیاسی است. در هیچ نظام سیاسی دیگری، مولفه های این نظام را پیدا نمی كنید. مردم سالاری دینی فقط در این قانون اساسی تبلور پیدا كرده است.

آملی لاریجانی اظهار داشت: در نظام های لیبرال غربی بنیان ها كاملا با بنیان نظام جمهوری اسلامی متفاوت است. از این جهت هر چه در تبیین نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش كنیم جا دارد. محتوای نظام ما، محتوای اسلام و سند و میثاق قانون اساسی ما، انعكاس دهنده نظام ارزشی اسلامی است.

رییس دستگاه قضا با اشاره به اینكه نظام لیبرالی غربی مدعی بود كه لیبرالیسم آخر تاریخ است، اظهار داشت: تمام نظام های دنیا وقتی به عقلانیت می رسند به نظام لیبرال دموكراسی منتهی می گردد. نظام جمهوری اسلامی یك چالش اساسی مقابل این طرز تفكر بود؛ بنیان نظام جمهوری اسلامی، بر مبنای نگاه توحیدی است.

آملی لاریجانی خاطرنشان كرد: بند یك اصل دوم قانون اساسی، كافی است تا شاكله این قانون را تا آخر بدانیم. در قانون اساسی ما، اساس تبیین و حضور مردم به رای گذاشته شده و مسئولیت ها، مستقیم یا غیرمستقیم بر اساس رای مردم است و اینجا فرق نظام جمهوری اسلامی با نظام های لیبرال دموكراسی مشخص می گردد.

وی اظهار نمود: نظام های غربی بر مبنای نگاه مدرنیته هستند؛ در نگاه مدرنیته، اصل بر فردگرایی لیبرالی و نسبی بودن ارزش ها است؛ اصل بر این است كه ارزش ها را خود انسان ها خلق می كنند در حالی كه بنا بر نظام اسلامی كه تبلورش در قانون اساسی است؛ اساس تفكر ما، جهان بینی الهی است.

رییس قوه قضاییه افزود: لیبرال ها همه منكر خدا نیستند اما معتقدند، خدا، نقش اساسی در فكر انسان نداشته است در حالی كه در نظام اسلامی ما، توحید اصل است و نگاه توحیدی، نگاه ما به عالم و آدم را تحت تاثیر قرار می دهد.

آملی لاریجانی اضافه كرد: نظام ارزشی جمهوری اسلامی، یك نظام الهی است. چطور می گردد بگوییم، ارزش ها از دانش ها و واقعیات جدا هستند؟ تز جدایی دانش و ارزش، در مغرب زمین بسیار مورد حمایت قرار گرفت و یكی از اركان همین مدرنیته است.

رییس قوه قضاییه اظهار داشت: سكولاریسم در نظام جمهوری اسلامی معنا ندارد. در عالم واقع در دوران های مختلف، عده ای آمدند و حتی مسئولیت در این كشور داشتند و از سكولاریسم به نحوی دفاع می كردند و ترویج می دادند و برای مدعیان روشنفكری مجال عجیب و غریب داده بودند تا سكولاریسم را در بستر دانشگاه ها و مطبوعات ترویج كنند در حالی كه این با قانون اساسی ما سازوكار نیست و سكولاریسم نفی شده است.

آملی لاریجانی اضافه كرد: در همین نظام جمهوری اسلامی، برخی مسئولان طور دیگر عمل كردند. در بند اول اصل سوم قانون اساسی آمده كه دولت جمهوری اسلامی باید همه امكانات خویش را برای این امور كه ۱۶ بند است، بكار بگیرد. بند اول، تولید محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر مبنای ایمان و تقوا و... است. یك عده ای از بزرگواران گفتند ما نمی توانیم مردم را به زور به بهشت ببریم. یك عده ای گفتند حالا دو نخ موی خانمی بیرون باشد، چه اشكال دارد؟ اصلا واقعا بحث بر سر اینهاست؟ بحث بر سر این است كه مسئول جمهوری اسلامی، چقدر به همین بند التزام دارد؟ آیا تمام امكانات را برای ترویج فضایل اخلاقی بكار بسته است؟ آیا با كلیه مظاهر تباهی و فساد مقابله شده است؟

اصول قانون اساسی ما دقیق نوشته شده است

وی خاطرنشان كرد: مقصود من این است كه اصول قانون اساسی ما هم دقیق نوشته شده و هم انعكاس دهنده خوبی برای آرمان های انقلاب اسلامی است و هم وظیفه سنگینی را بر دوش مسئولان برای حركت به سمت اهداف متعالی انقلاب اسلامی قرار داده است. در مقام عمل طبیعی است هر نظامی با چالش مواجه می باشد و همیشه نمی تواند آنچه می خواهد در بستر واقعیت متبلور كند.

رییس دستگاه قضا ادامه داد: در مقام ارزیابی آنچه واقع شده، باید منصفانه عمل كرد. نظام جمهوری اسلامی كه این چنین در مقام شاكله ترسیم شده، در مقام عینیت یافتن طبیعی است با مشكلاتی مواجه می گردد اما سیر تكاملی خویش را داشته است. از ابتدای انقلاب، منافقین مقابل نظام ایستادند، اطرافیان امام را چگونه تخریب می كردند، با شهید بهشتی چه كردند، روزنامه ای از اینها نبود كه تهمت آمریكایی بودن را نزنند. این بساط منافقین بود و بعد هم جریان بنی صدر و بعد هم تحریم های گسترده و جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی و تا به امروز دشمنی دشمنان جمهوری اسلامی، كمتر نشده است. در اوایل انقلاب می گفتند دو ماه بیشتر جمهوری اسلامی دوام ندارد و انحاء هجمه ها و كودتاها را داشتند اما این نظام به بركت خون شهدا و یمن حضور مردم در صحنه ادامه یافت و امروز جمهوری اسلامی در نقطه ای پر اقتدار در منطقه ایستاده است.

امروز جمهوری اسلامی، تاوان ایستادگی خویش را می دهد

رییس قوه قضاییه خاطرنشان كرد: امروز جمهوری اسلامی، تاوان ایستادگی خویش را می دهد. اگر جمهوری اسلامی هم مانند دولت های مرتجع منطقه مقابل آمریكا و اذنابش كرنش می كرد، امروز وضع این چنین نبود اما هزینه در انداختن طرحی نو در فلسفه های سیاسی دنیا، همین است.

آملی لاریجانی اظهار نمود: برخی جامعه شناسان غربی مروج این فكر بودند كه سكولاریسم همه دنیا را می گیرد و فكر دینی دیگر جایی در دنیا ندارد اما امروز اذعان می كنند كه فكر دینی احیا شده است؛ چه كسی جز جمهوری اسلامی در دنیا، بانی این حرف بود.

رییس قوه قضاییه بیان كرد: آنهایی كه از بیرون نگاه می كنند، می فهمند جمهوری اسلامی و امام امت چه غوغایی در دنیا در انداخت. آیا جمهوری اسلامی نبود كه احیاكننده این تفكر در دنیا بود؟ به جز جمهوری اسلامی جایی بود كه این حركت را تولید كند؟

عده ای در كشور می خواهند برای خود كاسبی راه بیندازند

وی اظهار داشت: در ابعاد نظامی، فرهنگی، علمی و سیاسی، پیش روندگی فرزندان خویش را ببینید و حالا عده ای در حال تخریب جمهوری اسلامی هستند. در درون كشور هم عده ای سیاه نمایی می كنند و این همه واقعیت را نمی بینند. نفس بقای نظام اسلامی با این همه فشار و تحریم، یك معجزه است كه ناشی از بصیرت ملت ماست اما برخی سیاه نمایی می كنند و دنبال قطع امیدها هستند و عده ای می خواهند برای خود كاسبی راه بیندازند و بگویند ما منجی هستیم. چرا می خواهید به خاطر یك كار سخیف، روی ارزش های انقلاب یك خط سیاه بكشید؟ این بالاترین خیانتی است كه عده ای انجام می دهند.

رییس دستگاه قضا با اشاره به قوه قضاییه بعنوان یك ركن نظام اسلامی افزود: به حسب شرع و قانون اساسی، قوه قضاییه مسئولیت های سنگینی بر دوش دارد و قانون اساسی فراتر از حل و فصل خصومات، نظارت هایی را هم بر عهده دستگاه قضا قرار داده است.

وی اظهار داشت: قوه قضاییه در چارچوب نظام اسلامی یك ركن بسیار مهم و اثرگذار است. تخریب این ركن نظام چه معنایی دارد؟ شما هجمه ها را می بینید؛ همان گونه كه رهبر معظم انقلاب اسلامی مكرر فرمودند كه شما هر وقت قاطعانه بایستید، هجمه ها بیشتر می گردد. ایشان در جلسه ای فرمودند كه این هجمه ها كه می بینید، ثمره ایستادگی شماست. دشمن بیرونی كار خویش را می كند و خواهد نمود و نمونه آن در بحث های حقوق بشری است در حالی كه جمهوری اسلامی در همین حقوق بشر مورد ادعای اینها، از تمام منطقه پیشروتر است. در بحرین مردم برای داشتن حق رای می جنگند و در عربستان سعودی شما وضع را می بینید.

آقایی در طول چند دقیقه صحبت، ۵۰ حرف خلاف علیه قوه قضاییه زد

وی اضافه كرد: در درون كشور هم متاسفانه كسانی آب به آسیاب دشمن می ریزند و دروغ های عجیب و غریب می گویند كه انسان متاسف می گردد. یك آقایی در طول چند دقیقه صحبت كردن، شاید ۵۰ حرف خلاف واقع علیه قوه قضاییه و مسئولان دستگاه زد. آخر چرا؟ متاسفانه توجه هم نمی كنند كه این خیانت به جمهوری اسلامی و آرمان های شهدا و مردم است. انسان ادعای مردمی بودن بكند واین طور از پشت به نظام جمهوری اسلامی خنجر بزند.

آملی لاریجانی خاطرنشان كرد: آمده اند و استنكار می كنند كه سازمان زندان ها زیرمجموعه قوه قضاییه باشد در حالی كه اینها از لوازم كار دستگاه قضایی است. می گویند در فلان كشورها زیر نظر دولت است، خب در آنجا نظاماتشان فرق می كند و زیر نظر وزارت دادگستری است.

رییس قوه قضاییه اضافه كرد: در هیچ جای دنیا، قوه قضاییه ای با این استقلال پیدا نخواهید كرد. حالا ما اصلا سر چه چیزی بحث می كنیم. یك نظامی تشكیل شده و قانون اساسی دارد. می گویند الحاق سازمان زندان ها مغایر قانون اساسی است و می گویند اول انقلاب یه مصوبه ای خلاف انجام شده و همین طور مانده است و می گویند اصلا به زندان ها سر نمی زنند. اولاً شورای انقلاب به لحاظ استحكام، گاهی مصوباتش از مصوبات مجلس هم بالاتر بود چون به تجویز و امضای امام راحل بود. شورای نگهبان آن وقت كه ما بحث می كردیم، درباره قوانین مصوب مجلس و پیش از انقلاب نظر می داد اما مصوبات شورای انقلاب را فقهای شورای نگهبان هم نمی توانند لغو كنند و نمی توانند بگویند خلاف شرع است چون موید به نظر امام راحل بود.

الحاق سازمان زندان ها به قوه قضاییه ربطی به مصوبه شورای انقلاب ندارد

آملی لاریجانی اظهار داشت: اصلا الحاق سازمان زندان ها به قوه قضاییه ربطی به مصوبه شورای انقلاب ندارد زیر سازمان زندان ها مصوبه سال ۱۳۶۴ است. حالا یك آقایی بلند می گردد و می گوید مغایر قانون اساسی است. خیلی خب، نظر شماست اما این را بعنوان یكی از خطاهای جمهوری اسلامی عنوان می كنند. واقعاً عجیب است.

وی ادامه داد: می گویند به زندان ها نظارت نمی شود. این چه دروغی است آخر؟ من خودم در دادسرا، زندان، سازمان ثبت و پزشكی قانونی حضور یافتم. معاون اول و دادستان كل حضور بهم رساندند و روسای كل به صورت منظم بر دادسراها و زندان ها نظارت می كنند و یك معاون نظارت برای روسای كل تعبیه كردیم كه كارش فقط نظارت كردن است. در تهران یكبار بدون هیچ اطلاع قبلی، به یكی از شعبات دادگاه رفتم. دفتر حضور و غیاب را گرفتم و دیدم برخی نیستند. پرسیدم گفتند كه در زیارت عاشورا هستند و گفتم زیارت عاشورا مستحب اما خدمت به مردم واجب است و می توانند در منزل خود زیارت عاشورا بخوانند.

رییس قوه قضاییه اضافه كرد: مسئولان قوه قضاییه همه زحمت می كشند. اما چه دروغ هایی كه علیه آنها نمی گویند. عده ای بال بال می زنند برای دفاع از همراهانشان و نظام را زیر سئوال می برند. یك بنده خدایی گفته بود ۱۷ میلیون پرونده در قوه قضاییه وجود دارد و سریع ضرب در دو كرده و گفته بود ۳۴ میلیون گرفتار داریم و قوه قضاییه توی سر آنها می زند. این چه ادبیاتی است؟ آن هم كسی كه سال ها مسئولیت داشته است. در بدو ورود بنده امكان گرفتن آمار وجود نداشت و سیستم cms تكمیل نشده بود؛ ضمن اینكه آمار پرونده ها ۱۵ میلیون است و بارها گفتیم این به معنای ۱۵ میلیون نزاع و شكایت نیست.

این سیاه نمایی ها علیه قوه قضاییه غلط است

آملی لاریجانی اظهار داشت: مگر دستگاه قضایی توی سر مردم می زند؟ به دستگاه قضایی رجوع می كنند و دستگاه قضا هم حكم می كند. این سیاه نمایی ها علیه قوه قضاییه غلط است. ما نمی گوییم اشكال نداریم و اساساً برای مرتفع ساختن آن تلاش می كنیم. بالاترین مسئله ای كه در یك سازمان باید به آن توجه كرد، ارتقای منابع انسانی است. منابع انسانی قوه قضاییه به لحاظ كمی و كیفی ارتقا قابل توجهی پیدا كرده است. در سال ۸۸ حدود هفت هزار قاضی داشتیم و متاسفانه عده ای هم اصرار می كردند همین مقدار كافی است. با تلاش و تدقیق و تحقیقات، نیاز دستگاه قضا سنجیده شد و با تلاش های اجرایی مستمر با همین آقایانی كه الان علیه سیاه نمایی می كنند، جنگیدم تا اجازه استخدام قاضی بدهند. تا اینكه به رهبر انقلاب نامه نوشتیم و ایشان به مسئولان منعكس كرد و فرمودند استدلال های نامه فلانی منطقی است.

وی اضافه كرد: امروز بیش از ۱۱ هزار قاضی در قوه قضاییه مشغول بكار است. این كم كاری است؟ گاهی برای جذب قاضی ۴۰ هزار نفر ثبت نام می كند و بعد از گزینش های مختلف علمی و اخلاقی و روان شناختی، ۲۵۰ نفر جذب می گردد. این طور نیست كه دست هر كسی كه از خیابان رد می گردد را بگیریم و بعنوان قاضی مشغول شود. رییس قوه قضاییه اظهار داشت: با این حال هنوز فكر می كنیم تعداد قضات كم است و دلیل آن هم تعداد پرونده های ورودی به محاكم است. قاضی باید با ارباب رجوع با تكریم رفتار كند. یك بار به من گزارش دادند كه فلان قاضی با مردم و وكلا بد رفتار می كند و چند بار تذكر داده شد و نهایتاً انفصال دادیم.
 

1396/09/12
00:00:40
5.0 / 5
5673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت