برگزاری اولین نشست ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی

برگزاری اولین نشست ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی به گزارش علم عدل، دادستان کل کشور بر همکاری و هماهنگی تمام دستگاه ها در انجام وظایف خطیر قانونی و ایجاد فضای رقابتی سالم برای تمام نامزدها و فراهم کردن بستر کاملا مناسب برای شرکت حداکثری مردم در انتخابات تاکید نمود.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، اولین نشست ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور با حضور اعضا و به ریاست حجت الاسلام والمسلمین موحدی آزاد، دادستان کل کشور برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دادستان کل کشور ضمن درود به روح امام خمینی (ره) و شهیدان بخصوص شهدای خدمت اظهار داشت: روز ۱۴ خرداد مقام معظم رهبری در حرم حضرت امام (ره) فرمودند که «حماسه انتخابات مکمل حماسه بدرقه شهیدان است» مردم در طول تاریخ انقلاب حتی پیش از جنگ، امام (ره) و انقلاب را با جان و فرزندانشان همراهی و در کنار نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی از نظام دفاع کردند.

وی افزود: آرامشی که امروز در کشور وجود دارد به سبب آگاهی مردم به مشکلات است؛ نمونه آن حضور گسترده مردم در تشییع پیکر پاک شهید سلیمانی، راهپیمایی های ۲۲ بهمن و روز قدس است. هر سال درصد قابل توجهی حضور مردم افزایش می یابد. نمونه بارز و برجسته دیگر حضور مردم در مراسم خاکسپاری رئیس جمهور شهید خدمت و همراهان ایشان بود. این موارد سرمایه بزرگی است که مردم خلق می کنند.

رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور اظهار داشت: مردم در انتخابات مجلس با وجود بمباران تبلیغاتی دشمن حضور پیدا کردند.

موحدی آزاد خطاب به مسؤلان اجرایی و برگزاری انتخابات و نامزدهایی که صلاحیت آنها احراز می شود و نامزدهایی که صلاحیت آنها تایید نمی گردد، اظهار داشت: نخستین تاکید حفظ وحدت ملی، هم بستگی اجتماعی و مسائل کشور و نظام است. دومین تاکید احترام به ارزش های انقلاب اسلامی، قانون اساسی، مقام ولایت فقیه و احیا و تقویت گفتمان امامان انقلاب است. سومین تاکید همکاری و هماهنگی تمام دستگاه ها در انجام وظایف خطیر قانونی و ایجاد فضای رقابتی سالم برای تمام نامزدها و فراهم کردن بستر کاملا مناسب برای شرکت حداکثری مردم در انتخابات است.

وی در توضیح چهارمین تاکید اظهار داشت: تمرکز بر قانون مندی و اجرای صحیح قانون توسط مسؤلان و نامزدها در تمام امور و فرآیندهای برگزاری انتخابات باید مورد توجه همگان قرار گیرد. تاکید پنجم استفاده نکردن از امکانات و رسانه های بیگانه و معاند است؛ چونکه همکاری با آنها اساسا جرم شمرده می شود. ششمین تاکید دامن نزدن به حساسیت های قومی و مذهبی، پرهیز از دوقطبی سازی جامعه و پرهیز از چالش آفرینی و تحریک آفرینی است.

دادستان کل کشور اضافه کرد: هفتمین تاکید پرهیز از تطهیر گروه ها و احزاب غیرقانونی و ضدانقلاب برای گرفتن رای و هشتمین تاکید پرهیز از تخریب اشخاص حقیقی و حقوقی نامزدها و همینطور نامزدها نسبت به یکدیگر توسط خودشان یا هواداران آنها است. نهمین تاکید پرهیز از دادن وعده های خارج از توان و اختیارات قوه مجریه و دهمین تاکید پرهیز از دعوت به تجمعات خیابانی، راهپیمایی بدون مجوز و انتشار اخبار غیرواقعی و کذب توسط نامزدها و هواداران آنها است.

رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور افزود: یازدهمین تاکید هماهنگی دستگاههای قضایی، امنیتی و انتظامی در پیشگیری و برخورد سریع و قاطع با جرایم احتمالی مخل نظم و امنیت عمومی است. دوازدهمین تاکید بر عدم افشاگری های غیرمستند و اثبات نشده، که در فضای عمومی جامعه تأثیر می گذارد و واکنش مردمی را به دنبال دارد، است؛ باید در این موارد با هماهنگی یکدیگر تصمیم گیری و برخورد نماییم.

موحدی آزاد اظهار داشت: سیزدهمین تاکید توجه مسئولین و متولیان فرهنگی و صاحبان تریبون شامل ائمه جمعه و جماعات و برخی چهره های رسانه ای، سیاسی و وابسته به نهادها و ضرورت تأمین انسجام ملی است؛ باید پیوسته در اظهارنظرها و استفاده از تریبون ها و رسانه ها مسائل انسجام ملی را در نظر داشته باشیم.

وی افزود: سوءاستفاده نکردن از مقام و موقعیت له یا ضد نامزدها تاکید چهاردهم است. پانزدهمین تاکید رصد و پایش فضای مجازی توسط نهادهای مسئول با هدف پیشگیری و بازدارندگی از تبلیغات محرک معاندین است.

رئیس ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور با تشکر و تقدیر از مسؤلان دولتی که در غیاب رئیس جمهور امور کشور را انجام می دهند، اظهار داشت: با تدابیر و سفارش های مقام معظم رهبری اختلال در امور کشور به وجود نیامده و امور جاری کشور به روال عادی در حال انجام می باشد و مراسم های فشرده، سنگین و ملی پس از این حادثه با تدبیر برگزار گردید. به لطف خدا و تلاش و مراقبت مسؤلان امنیتی، نظامی و انتظامی هیچ حادثه ای رخ نداد.

موحدی آزاد ضمن تشکر از وزارت کشور بیان نمود: بمحض وقوع این حادثه وزارت کشور فورا مقدمات ثبت نام داوطلبان را فراهم نمود و فهرست ثبت نام داوطلبان را به شورای نگهبان عرضه کرد و بعد از بررسی در موعد قانونی افراد دارای صلاحیت را اعلام می کنند. با بیان اسامی احتمال دارد برخی توقعاتی داشته باشند و ناراحت شوند، ولی مطمئنیم که مردم با آگاهی هایی که دارند آرامش را حفظ می کنند و نامزدها باید تسلیم تصمیمات مراجع قانونی باشند و قانون باید فصل الخطاب تمامی ما قرار گیرد.

دادستان کل کشور ضمن سفارش به سازمان بازرسی کل کشور اظهار نمود: نظارت ها را تشدید و ارتباط را با دولتمردان و بخش های مختلف قوه مجریه افزایش دهد تا دولت جدید زمام امور را در دست گیرد.

در ادامه این جلسه علی اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و دبیر ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور اظهار داشت: ایام بسیار سختی بر ملت ایران گذشت چون که فورا بعد از انتخابات پرشکوه مجلس شاهد حادثه اندوهناک شهادت رئیس جمهور بودیم که منجر به برگزاری جلسات فوق العاده برای انتخاب رئیس جمهور آینده کشور شده است.

وی افزود: مقرر شده است که چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری مورخ ۸ تیرماه در سرتاسر کشور اجرا شود. شورای نگهبان در مرحله بررسی تایید صلاحیت داوطلبان ثبت نامی است و بمحض این که تایید صلاحیت ها انجام و فهرست اسامی قطعی نامزدها در ۲۳ خردادماه به وزارت کشور اعلام گردد به مدت ۱۵ روز نامزدها می توانند از فرصت تبلیغات قانونی بهره گیرند و ۷ تیرماه پایان روز فعالیتهای تبلیغاتی انتخابات است.

دبیر ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور بیان نمود: دبیرخانه و مجموعه ستاد جلوگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی هم با عنایت به تجارب قبلی پیش نویسی را آماده کرده است. در راس این پیش نویس با نصب العین قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری، که در سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بیان نمودند نامزدها نباید بحث تخریب چهره ها را در دستورکار خود قرار دهند و اجازه ندهیم که با زیر سوال بردن دستاوردهای نظام دشمنان از این فضا سوءاستفاده کنند. به همین دلیل پیشبینی های لازم در چند حوزه صورت گرفته است که بعد از طرح و تصویب، ابلاغ خواهند شد.

وی افزود: پیشبینی های لازم در رابطه با پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی از مقام و موقعیت افراد برای له یا ضد نامزدها و همینطور سوءاستفاده احتمالی نامزدها از اموال عمومی و بیت المال، بحث توجیه و ارشاد نامزدها و ستادهای آنها برای جلوگیری از تخلفات انتخاباتی با هدف اجرای عدالت انتخاباتی و ایجاد فرصت های برابر برای نامزدها شده است.

جهانگیر اظهار داشت: همینطور برای دستگاههای مختلف وظایفی در نظر گرفته شده است؛ بعنوان مثال سازمان بازرسی کل کشور باید سوءاستفاده های احتمالی دستگاه ها را رصد کند و بموقع تذکرات لازم را بدهد و اگر رفتار غیرقانونی ادامه پیدا کرد، برخورد قانونی کند.

همچنین دادستان ها موظف شده اند که با بهره گیری از امکانات امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی شایعات در رابطه با انتخابات در فضای حقیقی و مجازی را رصد کنند و برابر موازین قانونی وظیفه برخورد با عامل یا عاملین را در دستورکار قرار دهند تا فضای پاکی برای رقابتی توام با اخلاق برای تمام نامزدها فراهم گردد و مردم در فضای کاملا امن و با سلامت کامل به وظیفه خود عمل کنند.

در ادامه دستگاههای مختلف در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری نقطه نظراتی را عرضه کردند.

منبع:

1403/03/21
10:48:31
5.0 / 5
125
تگهای خبر: ابلاغ , اسلامی , ثبت , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت