غریب آبادی:

در قضیه طوفان الاقصی ادعاها در مورد حقوق بشر رنگ باخته است

در قضیه طوفان الاقصی ادعاها در مورد حقوق بشر رنگ باخته است به گزارش علم عدل، معاون امور بین الملل قوه قضاییه اظهار داشت: در قضیه طوفان الاقصی ادعاها در مورد حقوق بشر رنگ باخته است.به گزارش علم عدل به نقل از معاونت امور بین الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضائیه درباره ی حمله رژیم صهیونیستی به بیمارستان الشفا غزه، اظهار داشت: آن چه که امروز در نوار غزه شاهدیم، یک نمایشگاهی است مملو از انواع و اقسام جنایات. البته رژیم صهیونیستی در طول بیش از ۷۵ سال موجودیت جعلی خود تمامی جنایت ها را مرتکب شده، ولی در دور اخیر این جنایات، شاهد انواع جرایمی که در قالب صلاحیت حقوق کیفری بین المللی قرار می گیرند، در همان روزهای اولیه هستیم.
غریب آبادی با تأکید بر این که کسی از رژیم صهیونیستی انتظار رعایت حقوق بشر ندارد، اضافه کرد: اما اگر یک رژیم یاغی، جنایتکار، کودک کش و آپارتاید به نام رژیم صهیونیستی اسرائیل پیدا شود، وظیفه سازمان های بین المللی و کشورهایی که مدعی حقوق بشرند، بسیار سنگین است، چون ادعای منادی حقوق بشر بودن دارند.
وی افزود: حمله به یک بیمارستان غیرنظامی به بهانه این که تبدیل به یک پایگاه نظامی شده، جنایت فجیعی است. قبل از این هم به همین بهانه به بیمارستان المعمدانی حمله کردند و بیش از ۱۰۰۰ نفر از مردم بی گناه را به شهادت رساندند و هیچ کس هم این رژیم را پاسخگو نکرد! اما نکته مهم این است که اینروزها ادعاها در مورد حقوق بشر دیگر رنگ باخته است و سازمان های بین المللی دیگر هیچ اثر و خاصیتی ندارند.
دبیر ستاد حقوق بشر اشاره کرد: معاهدات حقوق بشری مختلفی به وجود آمده اند؛ آیا توانستند جلوی این تجاوزات و جنایات را بگیرند؟ می بینیم که هیچ کارآمدی نداشتند. الان در آستانه هفتاد و پنجمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر هستیم. در شرایطی که به هیچ وجه این ابزارها و سازوکارهای بین المللی موفق نبودند جلوی جنایات رژیم اشغالگر را بگیرند، آیا باید جشن گرفت و به وجود چنین سازمان ها و معاهداتی افتخار کرد؟
وی در ادامه اظهار داشت: طنز تلخ و البته مساله مضحک این است که رژیم صهیونیستی عضو برخی از معاهدات حقوق بشری است؛ عضویت نمادین و پرستیژی به چه دردی می خورد؟ الان نیاز به اقدام از طرف کشورها و سازمان های بین المللی داریم. نزدیک به ۴۰ روز از این جنایات گسترده می گذرد؛ شورای حقوق بشر هنوز یک جلسه اضطراری تشکیل نداده است، در صورتیکه رسیدگی به این جنایات هم در صلاحیت شورای امنیت و هم شورای حقوق بشر است. گزارشگر ویژه حقوق بشر و کمیسیون تحقیق مستقل در مورد جنایات رژیم صهیونیستی داریم. کمیسیون تحقیق اعلام نموده هر طرفی اگر شکایتی و مستنداتی دارد، برای این کمیسیون بفرستد، ولی هیچ مأموریتی از طرف شورای حقوق بشر هنوز معین نشده است.
غریب آبادی همین طور اظهار داشت: از این پس نباید اهمیتی برای ادعاهای کشورها و سازمان های حقوق بشری قائل شویم، البته این مساله برای ما مکشوف بود، ولی در این دور از جنایات بیش از پیش تضادها و تناقض های خودرا آشکار کردند.
وی با اشاره به غیرقابل احصا بودن جنایات رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: بیش از ۳۰۰۰ عملیات تروریستی رژیم اشغالگر انجام داده؛ بیش از ۳۵۰۰ عملیات کشتار انجام داده؛ بیش از ۷ میلیون فلسطینی آواره شدند؛ بیش از صدهزار نفر پیش از عملیات طوفان الاقصی طی بیش از ۷۵ سال شهید شدند؛ فقط در ۴۰ روز گذشته نزدیک به ۱۲۰۰۰ نفر شهید شدند که جنایت بسیار گسترده ای است، صدها هزار نفر در هفت دهه گذشته مصدوم و مجروح شدند که اگر بخواهیم این جنایات را ثبت نماییم، فقط تیتر آنها چندین جلد کتاب می شود.
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه بیان کرد: برخی اقدامات را سازمان های بین المللی انجام دادند که باز حاکی از بی خاصیت بودن این سازوکارها است. در طول ۷۵ سال بیش از ۵۱۲ قطعنامه در مجمع عمومی، شورای امنیت و شورای حقوق بشر مقابل این رژیم اشغالگر صادر شده که هیچکدام اجرا نشده و ۵۵ قطعنامه را در شورای امنیت فقط آمریکا وتو کرد. ما فقط با پدیده رژیم صهیونیستی مواجه نیستیم؛ اگر فقط این رژیم بود نیروهای مقاومت برای نابودی این رژیم آپارتاید و کودک کش کافی بودند. برخی کشورها حامی این رژیم هستند مثل آمریکا و برخی کشورهای غربی. الان در طوفان الاقصی آمار بسیار وحشتناکی از تخریب زیرساخت ها، حمله به اماکن آموزشی، مذهبی و درمانی، همین طور ساختمان های مسکونی منتشر می شود. از آن طرف، آمریکا بجای جلوگیری از این جنایات و کشتار، خودش به یک طرف تجاوز تبدیل گشته و انواع حمایت های مالی، نظامی، اطلاعاتی و دیپلماتیک را از رژیم صهیونیستی انجام می دهد.
وی اشاره کرد: رژیم صهیونیستی در جنایات خود تنها نیست؛ ما تعدادی از کشورهای غربی و آمریکا را بطورکامل مقصر می دانیم در جنایاتی که رژیم صهیونیستی مقابل مردم مظلوم و بی گناه غزه انجام می دهند.
غریب آبادی درباب اقدامات در حوزه بین المللی و در داخل جمهوری اسلامی ایران در توقف این جنایات، اظهار داشت: این جنایات دیر یا زود تمام خواهد شد؛ اما نکته بسیار مهم کار حقوقی و قضائی مقابل جنایات این رژیم آپارتاید است؛ همان طوری که مقام معظم رهبری فرمودند رژیم صهیونیستی باید محاکمه شود، محاکمه کار حقوق و قضائی است. تعدادی از وکلا و حقوقدانان حتی از کشورهای اروپایی حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفر بصورت خودجوش اقداماتی را مقابل رژیم صهیونیستی به ابتکار خود انجام داده اند و سراغ محاکم رفتند. علت این چیست؟ بدین سبب که وسعت این جنایات به قدری عظیم است که افکار عمومی شاهدند که حتی از سازمان های بین المللی هم کاری برنمی آید و خودشان دست به کار شدند. ما نیز با بهره گیری از ظرفیت نهادها و جامعه وکلا در داخل برای پیگیری جنایات رژیم صهیونیستی با کمک کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه و تعدادی از حقوقدانان و اساتید حقوقی چندین نشست تخصصی را برگزار کردیم و شبکه ای از مدافعان و حامیان فلسطین را تشکیل می دهیم.
وی افزود: کشورهایی که اصل صلاحیت جهانی را پذیرفته آن نیز مقابل رژیم صهیونیستی می توانند طرح دعوا کنند. دیوان کیفری بین المللی هم صالح به رسیدگی به ۴ جرم یعنی جنایت جنگی، جنایت مقابل بشریت، نسل زدایی و جرم تجاوز است. دولت فلسطین عضو این دیوان هست و دادستان دیوان از سال ۲۰۲۱ تحقیقات را مقابل رژیم اشغالگر شروع کرد. اینجا دولت ها می توانند شکایت خودرا طرح کنند و دولت فلسطین هم این کار را انجام داد، ولی متأسفانه شاهد کم تحرکی دادستان دیوان هستیم. درحال که در قضیه اوکراین با یک تیمی رفتند و گزارشی تهیه کردند. مستندسازی در حال انجام می باشد. رسانه ها نیز پر است از مستندات. پس کار حقوقی در حال انجام می باشد. ما برای نخستین بار در دادستانی تهران نیز پرونده ای مقابل جنایات رژیم صهیونیستی در غزه باز کردیم.


منبع:

1402/08/28
12:02:23
5.0 / 5
78
تگهای خبر: اسلامی , پرونده , ثبت , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت