دادستان كل كشور:

هدف اصلی دستگاه قضایی احقاق حق است

هدف اصلی دستگاه قضایی احقاق حق است به گزارش علم عدل، دادستان کل کشور در جمع قضات دادسرای دیوانعالی، هدف اصلی دستگاه قضایی را اجرای عدالت و احقاق حق عنوان نمود.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا و به نقل از قوه قضاییه، دومین نشست هم اندیشی حجت الاسلام والمسلمین موحدی با قضات دادسرای دیوانعالی کشور برگزار شد.

در این نشست که با حضور معاونان و مدیران کل دادستانی کل کشور برگزار شد مبحث اتقان آراء قضایی به صورت تخصصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست دوساعته، دادستان کل کشور ضمن تبریک هفته وحدت اتقان آراء را امری بسیار مهم برای دستگاه قضایی دانست و اظهار داشت: در مورد اتقان آراء قضایی یک دستورالعمل از جانب رئیس محترم قوه قضاییه در دیماه سال ۱۳۹۹ ابلاغ گردیده که خوشبختانه در این رابطه اقدامات خوبی صورت پذیرفته و البته که لازم است قضات محترم در زمان صدور رای به این دستورالعمل توجه ویژه ای داشته باشند.

وی اظهار داشت: اتقان آراء یک تضمین بر اصل بی طرفی است. وجه تمایز یک دستور اداری با یک دستور قضایی در همین اتقان آراء و استدلال ذکر شده در آن است.

موحدی با اشاره به اینکه در قانون اساسی صراحتا به مبحث اتقان آراء اشاره شده است اظهار داشت: مستدل بودن، موجه بودن، مدلل بودن و ذکر جهات رای از خصوصیت های اصلی یک رای متقن است.

دادستان کل کشور اظهار نمود: هدف اصلی دستگاه قضایی اجرای عدالت و احقاق حق است و نباید با یک رای غیر متقن اجرای عدالت گرفتار خدشه شود.

وی اضافه کرد: همه انسان ها روح عدالتخواهی داشته و در ذات خویش اجرای عدالت را امری پسندیده و مطلوب می دانند. یقیناً در مورد پروش این ذات عدالتخواهی در وهله اول قضات هستند که باید این روحیه را رشد و پرورش دهند. بهترین ابزار برای این کار هم صدور آراء قضایی متقن است.

موحدی افزود: یک رای قاضی می تواند روح عدالتخواهی را در جامعه زنده کرده و رشد دهد یا با یک رای غیر متقن مانع رشد این روح عدالتجویی و عدالتخواهی شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون قانونی در رابطه با اتقان آراء قضایی نداریم اظهار داشت: در نشست های تخصصی میتوان به صورت جدی در رابطه با این موضوعات به صورت علمی کار کرده و نتایج به دست آمده را در چارچوب جزوه، کتاب، مقاله و... به بخش های مختلف عرضه و پیشنهاد نمود؛ چونکه شما قضات شریف هستید که در متن دعاوی و پرونده ها حضور دارید و بنابراین تجربه شما یک تجربه بسیار پرارزش برای دستگاه قضایی است.

دادستان کل کشور در قسمت پایانی سخنان خود بر اهمیت به روزسانی و ارتقاء علم و دانش همکاران تاکید کرده و اظهار داشت: معتقدیم برگزاری نشست های علمی همچون جلسه امروز در بهبود عملکرد و وظایف نقش چشم گیری دارد.

موحدی با تکیه بر لزوم استمرار برگزاری نشست های علمی اضافه کرد: ما در هر پست و جایگاه و دارای هر میزان تجربه هم که باشیم تا وقتی که علوم خویش را به روز نگه نداریم در انجام وظایف و تکالیف خود گرفتار سختی خواهیم شد، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که در دادستانی کل برگزاری نشست های علمی به یک روال و امر دائمی تبدیل گشته و معاونین و قضات محترم ضمن کسب جدید ترین علوم در به اشتراک گذاری تجربیات خود مشارکت فعالی داشته باشند.

در این نشست دادیاران دادسرای دیوانعالی کشور به صورت تخصصی به بررسی مبحث اتقان آراء قضایی پرداخته و جوانب مختلف این مساله را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

همچنین به پیشنهاد دادستان کل کشور مبحث نشست بعدی هم بررسی ابعاد دیگر مبحث اتقان آراء تعیین شد.
1402/07/09
08:38:14
5.0 / 5
286
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , دادستان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت