مهر روایت می كند؛

در سطح شهر چه خبر است؟

در سطح شهر چه خبر است؟ علم عدل: در صورتیکه اغلب مغازه ها و فروشگاه های سطح شهر فعال می باشند و بطور طبیعی فعالیت می نمایند، تعدادی از کسبه به سبب ارعاب داعش گونه عناصر آشوب طلب، کرکره مغازه خودرا نیمه باز کرده اند.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ از روز گذشته باتوجه به فراخوان گسترده دشمن برای ایجاد ناامنی، آشوب و ضربه به معیشت مردم با توسل به «اعتصاب اجباری»، رسانه های معاند هم صدا با تعدادی از عناصر داخلی خود، خیز بزرگی برای «اعتصاب نمایی» در بعضی از شهرهای کشور و بطور خاص تهران و بازار بزرگ تهران کرده اند. خبرگزاری مهر روز گذشته طی گزارشی تحت عنوان «پشت پرده تعطیلی تعدادی از مغازه ها در بازار بزرگ تهران» روایت میدانی خبرنگار خود از وضعیت بافت تجاری و مرکزی شهر تهران را منتشر نمود و امروز نیز خبرنگار مهر برای روایت وضعیت محدوده مرکزی شهر و بازار بزرگ تهران به این محدوده رفت و آنچه می خوانید شرح این روایت است. فعالیت طبیعی کسبه و تردد عادی شهروندان در معابر و راسته های تجاری نکته قابل تأمل این است که خلاف ادعاهای رسانه های معاند، اغلب مغازه ها و فروشگاه ها در سطح شهر فعال می باشند و تردد شهروندان به نحو عادی در معابر و راسته های تجاری در حال انجام می باشد.
چه خبر از مرکز شهر در محدوده مرکز شهر، هم چون خیابان ناصرخسرو، خیابان خیام، خیابان ۱۵ خرداد، خیابان فردوسی، خیابان ملت، خیابان لاله زار و معابر منتهی به بازار نیز تردد عادی شهروندان و فعالیت طبیعی کسبه درحال انجام است؛ اما با این تفاوت که در محدوده بازار بزرگ تهران کرکره تعدادی از فروشگاه ها و مغازه ها نیمه باز است. علت کرکره های نیمه باز در سطح شهر یکی از کسبه در مورد علت نیمه باز بودن کرکره مغازه خود در خیابان خیام به خبرنگار مهر اظهار داشت: روز گذشته چند نفر آمدند اینجا و کلی تهدید کردند که اگر این چند روز کار کنی، مغازه ات را شبانه آتش می زنیم و دستت به هیچ جا بند نخواهد بود.
وی اظهار داشت: من اینجا مستأجر هستم و تمامی اجناس موجود در مغازه را بصورت چکی تهیه کردم، بنا بر این اگر کوچک ترین اتفاقی رخ دهد، نمی توانم به فعالیت خود ادامه دهم. از طرفی با توجه به این که سر ماه باید اجاره مالک را پرداخت کنم، کرکره را نیمه باز گذاشتم تا اگر آن افراد باردیگر آمدند، فوراً مغازه را ببندم یا این که ادعا کنم درحال بستن بودم. ترس از آتش زدن اموال به سبب مصاحبه نکته قابل تأمل این است که زمانی که خواستیم از صحبت های این کاسب فیلم بگیریم، با مخالفت او مواجه شدیم و زمانی که علت مخالفت وی را جویا شدیم، ادعا نمود در صورت پخش چهره وی از طرف اغتشاشگران شناسایی خواهد شد و مغازه اش به آتش کشیده می شود. در محدوده سبزه میدان، تردد عادی شهروندان و فعالیت عادی کسبه با تامین امنیت مأموران انتظامی درحال جریان بود و اکثریت فروشگاه ها و مغازه ها فعال و باز بودند؛ اما در بازار کفاش ها و داخل بازار بزرگ تهران همچنان تعدادی از مغازه ها و فروشگاه ها تعطیل و یا نیمه تعطیل بودند. دلگرمی کسبه به حضور مأموران انتظامی برای از سرگیری فعالیت خود یکی از فروشنده ها در بازار بزرگ تهران و در پاسخ به این ادعا که آیا پلیس مانع فعالیت کسبه می شود، اظهار داشت: پلیس مانع فعالیت ما نمی شود؛ بلکه از امروز که پلیس حضور خوب و قابل توجهی دارد، کسبه به وجود امنیت دلگرم شدند و فعالیت خودرا از سر گرفتند. وی در مورد علت تعطیلی یا نیمه تعطیلی تعدادی از مغازه ها به خبرنگار مهر اظهار داشت: کاسب جماعت دغدغه ای جز کسب حلال ندارد و این که گفته می شود که مغازه ها به سبب اعتصاب و اینگونه حرف ها بسته اند، درست نیست؛ بلکه کاسبان ترس دارند که مورد حمله افراد ناشناس قرار گیرند و بنا بر این مغازه خودرا یا بسته اند و یا نیمه تعطیل کرده اند. ماجرای افرادی که در بازار تهران در انتظارند موضوع قابل توجه، حضور پراکنده برخی اشخاص در داخل معابر بازار بزرگ تهران بود که انگار منتظر کس یا چیزی هستند. یکی از این اشخاص در گفتگو با خبرنگار مهر خودرا کاسب معرفی نمود و اظهار داشت: من داخل بازار مغازه دارم اما باز کردن مغازه تا آن زمان که از امنیت موجود مطمئن نشوم، ریسک است؛ چونکه روز گذشته عده ای به اینجا آمدند و ما را تهدید کردند که خودتان و مغازه تان را باهم آتش می زنیم.
وی اظهار داشت: من و خیلی از کسبه داخل بازار درحال پرسه زدن هستیم و تا وقتی که از شرایط امنیت اطمینان حاصل کردیم، مغازه خودرا باز نماییم. چرا یک کاسب باید برای رزق حلال خود بترسد در همین حین، یکی از عابران که خانم مسنی بود، متوجه صحبت های ما شد و خطاب به آن کاسب اظهار داشت: از چه چیزی می ترسید، من از شهرستان همراه دخترم به اینجا آمده ام که خرید کنم، مگر کل این افرادی که تهدید می کنند، چند نفر هستند؟ خود مردم حسابشان را می رسند. چرا یک کاسب باید برای رزق حلال خود بترسد؟ تعریف لغت نامه دهخدا از معنای اعتصاب در لغت نامه دهخدا، اعتصاب «صبر گزیدن و خوشنود شدن بچیزی» تعریف شده است که همین مورد بر ارادی بودن آن و خشنودی از انجام آن دلالت دارد؛ حال آن که مشاهدات میدانی خبرنگار مهر از بسته بودن تعداد کمی از مغازه ها و فروشگاه ها در سطح شهر حاکی از این است که علت تعطیل و یا نیمه تعطیل بودن اغلب این دست از مغازه ها و فروشگاه ها نه اعتصاب، بلکه ناشی از ارعاب داعش گونه برخی عناصر آشوب طلب و اغتشاش گر است و پیش بینی می شود که با استمرار تامین امنیت لازم از طرف حافظان امنیت، آن تعداد کمی از مغازه ها که به سبب ترس از توحش اغتشاش گران مغازه خودرا تعطیل و یا نیمه تعطیل کرده اند، فعالیت خودرا از سر بگیرند.


منبع:

1401/08/26
12:16:54
5.0 / 5
119
تگهای خبر: اغتشاش , بازار , پلیس , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت