القاصی خبر داد:

وجود ۸ میلیون پرونده مختومه شده در بایگانی راکد دادگستری استان تهران

وجود ۸ میلیون پرونده مختومه شده در بایگانی راکد دادگستری استان تهران به گزارش علم عدل، رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: دادگستری استان تهران بزرگترین حوزه قضایی کشور است که صلاحیت های متعدد و مختلف از بُعد محلی، ملی، کشوری با اثرگزاری بالای در اجرای سیاست های تحولی قوه قضاییه دارد.


به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا و به نقل از رسانه و ارتباطات دادگستری کل استان تهران؛ علی القاصی در دومین نشست فصلی شورای مدیران قضایی دادگستری استان تهران که با حضور حجت الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه در سالن ولایت دادگستری برگزار شد، ضمن اشاره به اثرگذاری اقدامات دادگستری استان تهران در سطح کشور گزارشی از وضعیت دادگستری استان را عرضه کرد و اظهار داشت: مجموعه دادگستری استان تهران بزرگترین حوزه قضایی کشور است که با دارا بودن صلاحیت های متعدد و مختلف از بُعد محلی، ملی، کشوری از اثرگزاری بالایی در اجرای سیاست های تحولی قوه قضاییه و دوام و قوام نظام حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران دارد.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۹۲۰ قاضی در استان تهران مشغول خدمت هستند، اظهار داشت: هم اکنون برپایه میزان پرونده های وارده و موجود درسطح استان تهران ضروریست تا تعداد ۵۹۷ نفر قاضی در مجموعه دادگستری استان تهران اضافه شوند.
رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: علیرغم مأموریت های مختلف قضایی، وضعیت دادگستری کل استان تهران با سایر استانهای کشور در مورد پرونده های وارده متفاوت می باشد که نیازمند توجه ویژه در رفع بعضی از کمبودها و مشکلات و اختصاص منابع و تجهیزات برای رفع نقصها می باشیم.
برنامه ریزی برای پالایش و بایگانی راکد ۸ میلیون پرونده مختومه شده در استان تهران
وی ادامه داد: هم اکنون ۸ میلیون پرونده که رسیدگی شده اند و مختومه گردیده در بایگانی راکد داریم که در مورد پالایش و بایگانی استاندارد آن برنامه ریزی شده است و باید اقدامات لازم صورت پذیرد.
القاصی اظهار نمود: دغدغه معیشت که مورد توجه و پیگیری ریاست قوه قضاییه و معاون اول محترم قوه قضاییه می باشد و با برگزاری جلسات مکرر به صورت جد پیگیر این مورد می باشند هم در سطح استان تهران یکی از اشکالات قابل توجه همکاران محترم قضایی و اداری می باشد و هم اکنون ساخت ۱۶۸ واحد سازمانی شروع شده است که تا کنون ساخت این منازل سازمانی به اتمام نرسیده استبرای مساعدت مسؤلان محترم قوه قضاییه در این حوزه هم تقاضا شده است.
دراختیار قرارگرفتن بموقع اعتبارات یاری گر مدیریت در رفع مشکلات است
القاصی مهر ضمن اشاره به این که در اختیار قرار گرفتن بموقع اعتبارات می تواند در رفع برخی مشکلات یاری گر مدیریت استان باشد اظهار داشت: وضعیت فضای فیزیکی در خیلی از مجتمع های قضایی و همچون ستاد دادگستری استان تهران نیازمند آن است که بهسازی یا تعیین ساختمان جدید باید در دستور کار قرار گیرد و زیرساخت های در رابطه با فناوری و تجهیزات سیستمی باید بروز آوری و ساماندهی گردد تا ضمن رفع برخی اشکالات حال حاضر در آینده هم گرفتار مشکلات بزرگتری نباشیم.
رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به مبحث اطاله دادرسی، بیان نمود: سن بعضی از پرونده های موجود در دادگستری استان در ارتباط با ۱۵ سال قبل است که گلایه به حق مردم نسبت به اطاله در مدت زمان رسیدگی و تصمیم گیری در این پرونده های قضایی را شاهد می باشیم و در برنامه های عملیاتی و در اجرای سند تحول قضایی برای تعیین تکلیف این بخش از پرونده ها، و سرعت بخشی در رسیدگی ها از نظر زمانی می باشد.
کاهش ۵۰ درصدی موجودی پرونده های قضایی با اجرای برنامه های عملیاتی ابلاغ شده
القاصی تصریح کرد: با اجرای برنامه های عملیاتی ابلاغ گردیده، تا آخر سال شاهد تعیین تکلیف و مختومه شدن ۵۰ درصد از موجودی پرونده های قضایی در مجموعه استان تهران خواهیم بود.
وی ضمن اشاره به جذب کارآموزان قضایی و نیروهای اداری در دادگستری استان تهران، اظهار داشت: اقدامات لازم در ارتباط با جذب نیروهای جدید صورت گرفته و برای کاهش فشار کاری در شعب نیازمند افزایش و بکارگیری نیروی انسانی کارمند در بخش های قضایی و اداری هستیم.
تلاش فراگیر در جهت تحقق و اجرای سند تحول و تعالی قوه قضاییه و سیاست های تاکیدی رئیس قوه قضاییه
رئیس کل دادگستری استان تهران بیان نمود: تمام تلاشهای مجموعه قضایی استان تهران اینست تا سند تحول و تعالی قوه قضاییه و سیاست های تاکیدی رئیس قوه قضاییه محقق و عملی شود.
رئیس کل دادگستری استان تهران حضور معاون اول قوه قضاییه در شورای برنامه ریزی مدیران دادگستری استان تهران را فرصت بسیار ارزشمندی دانست که تمامی همکاران استان تهران می توانند از تدابیر، سیاستها و برنامه هایی که در سطح کلان برای قوه قضاییه دنبال می شود آگاه شوند و بر طبق این رهنمودها به اجرای اقدامات عملی در جهت دستیابی به اهداف بپردازند.
علی القاصی: حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصدق را فردی دلسوز و فرهیخته و از شخصیت های ممتاز حوزه و دانشگاه برشمرد که با عقلانیت و تدابیر پرارزش در حوزه های مختلف تعالی در قوه قضاییه را دلسوزانه و مشفقانه سیاست گذاری و پیگیری می نماید.
وی اظهار داشت: مصمم هستیم تا برنامه هایی که در سطح کلان برای دستگاه قضایی دیده شده است بعنوان یک برنامه عملی اجرایی و پیاده سازی نموده و اطمینان داریم مسؤلان عالی قوه قضاییه همچون ریاست قوه قضاییه و معاون اول ایشان در کنار حسن رفتار و کرامتی که برای مجموعه همکاران و دستگاه قضایی دارند، آینده ای بسیار روشن را در راه تعالی رقم خواهند زد.
در نشست فصلی دادگستری کل استان تهران میزان پیشرفت برنامه های عملیاتی و سند تحول و تعالی قوه قضاییه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حاضرین نقطه نظرات خویش را در حضور رئیس کل دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب تهران بیان نمودند.
در انتها این نشست از روسا و دادستان های حوزه های قضایی و قضات و کارمندان شعب سراسر استان که در تحقق اهداف پیشبینی شده در سند تحول قوه قضاییه و برنامه عملیاتی دادگستری استان تهران پیش از این ابلاغ گردیده بود نقش موثری داشتند، تقدیر گردید.
1401/06/18
23:16:42
5.0 / 5
241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت