دادستان زنجان خبرداد؛

تشکیل پرونده قضایی برای مسؤلان خاطی دامپزشکی و جهادکشاورزی زنجان

تشکیل پرونده قضایی برای مسؤلان خاطی دامپزشکی و جهادکشاورزی زنجان به گزارش علم عدل دادستان زنجان اظهار داشت: پرونده قضایی برای مسؤلان خاطی در دامپزشکی، جهادکشاورزی و صمت استان زنجان تشکیل شد.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین محسن کرمی در ادامه بازدید از مراکز تولیدی و در بازدید از شرکت تعاونی کشتارگاه صنعتی طیور زنجان تصریح کرد: سلامت و معیشت مردم نباید به کوتاهی مسؤلان گره بخورد بنابراین دستور معدوم کردن حجم قابل توجهی از محصولات تاریخ مصرف گذشته موجود در کشتارگاه طیور زنجان صادر شد.
وی اضافه کرد: اتفاقاتی که در این مجموعه مشاهده می شود برای تولید و توزیع قابل قبول نیست، حجم زیادی از جوجه، مرغ و بوقلمون و حتی محصولات قطعه بندی شده در این مکان دپو شده که تاریخ مصرف مقادیر قابل توجهی از این اقلام گذشته، یا یک روز مانده و یا درحال انقضا است، این در شرایطی است که در مواقعی از سالجاری که در بازار حتی به یک عدد یا چند عدد مرغ هم نیاز بود، حجم قابل توجهی مرغ، جوجه و بوقلون در این محل دپو احتکار شده است. این مسئول افزود: این در شراطی است که این شرکت از نهاده های دامی یارانه ای و ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره برده اند و هم اکنون هم مرغ ها را نگه داشتند تا احیاناً اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، به قیمت سوداگرانه بفروشند. دادستان زنجان با اشاره به اینکه مبحث دوم که قابل تأمل است، وضعیت نامناسب بهداشتی نگه داری مرغ، جوجه و بوقلمون است، خاطرنشان کرد: وجود حیوانات موذی و لاشه حیوانات موذی در محل نگه داری محصولات فاسد در محیط مشترک با محصولات سالم و انتشار بوی تعفن در سردخانه مشکل جدی است و این امور اساسا ناشی از کوتاهی مسؤلان دامپزشکی استان نشأت می گیرد. وی متذکر شد: امروز این سوال مطرح است که چرا به صورت تخصصی تر نسبت به بازرسی این مجموعه اقدام نشده و اگر بازرسان دامپزشکی بازدیدی هم داشتند، بیشتر نمایشی بوده است. در ادامه ضمن اشاره به این که نمونه بارز در این حوزه در ارتباط با یک روز پیش از این بازدید است که ۱۰ دستگاه کامیون بوقلمون ذبح شده اما هیچ گونه تاییدیه قرنطینه بهداشتی از مبدا حمل در این خصوص وجود ندارد، تصریح کرد: هم اکنون هم یک ساعت است این تاییدیه بهداشتی را مطالبه کرده ایم که این تاییدیه را به ما بدهند ولی خبری نسیت، چه بسا همه محموله های مذکور بیمار و غیرقابل مصرف بوده باشد.
کرمی اظهار داشت: این یعنی تخلف و ترک فعل. سلامت و معیشت مردم نباید به کوتاهی مسؤلان گره بخورد. مجموعه جهادکشاورزی هم در این خصوص اهمال کرده است. برای همه این طیور یارانه مصرف شده، پس چرا باید ذبح، عرضه و توزیع طوری تنظیم نشود تا در این مجموعه حجم قابل توجهی از طیور ذبح شده و آن هم در زمان هایی که مردم احتیاج به مرغ و جوجه داشتند، در این سردخانه احتکار شده و بخشی از این کوتاهی ها هم در زمان خود بر عهده سازمان صمت بوده است. وی خاطرنشان کرد: آنچه امروز در سامانه انبار ثبت شده با موجودی این سردخانه تطبیق ندارد و حجم محصول آماده در اینجا به لحاظ دپو و مسائل بهداشتی و این که سرمایه مردم اینجا احتکار شده، قابل قبول نیست. برای کسانی که ترک فعل کرده اند و هم با مدیران دولتی که نسبت به این مورد کوتاهی داشتند، برخورد قانونی خواهد شد، حتی اگر منجر به عزل از سمت و یا بازداشت آنها شود و خواهید دید که دستگاه قضایی با این گونه مسائل تعارف ندارد و کاملاً جدی است. دادستان زنجان با اشاره به اینکه علاوه بر مسائل و مشکلاتی که در این مجموعه اطلاع یافتیم، مبحث به کارگیری غیرقانونی کارگران شهروندان بیگانه که فاقد کارت بهداشتی بودند، است که مبادرت به ذبح و بسته بندی طیور می کردند، اظهار داشت: این یک تهدید برای سلامت مردم بوده و این امر هم در حالی اتفاق افتاده که نماینده دامپزشکی حضور داشته است و یک ماه هم کار کرده اند اما این اقدامات گزارش نشده است. وی ادامه داد: این امر جز ترک فعل چه معنایی دارد. اینچنین مسائلی در چنین شرایط کشور می تواند بعنوان اختلال در نظام اقتصادی باشد و مردم نمی توانند از یک طرف مشکلات اقتصادی و از سویی کوتاهی مسؤلان را ببینند. این مقام قضایی تصریح کرد: همین هم اکنون باید همه طیور تاریخ مصرف گذشته معدوم و خسارات برآورد و انبارها هم پلمب شود. در مورد خسارت ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیصی هم باید مکلف به جبران شده و برای اقدامات دیگر که تهدید ضد بهداشت عمومی تلقی می شود، پرونده تشکیل و بدواً افراد متخلف برای بازجویی به مقر پلیس منتقل شوند. کرمی افزود: در ضمن اگر این اقدامات به صورت مصداقی در واحدهای دیگر مشاهده و مشخص شود که همین مشکلات در سایر مجموعه اتفاق افتاده، معلوم می شود قصدی وجود دارد و آن وقت برخوردها متفاوت تر خواهد شد.


منبع:

1400/10/21
00:01:27
5.0 / 5
51
تگهای خبر: بازار , بازداشت , پرونده , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت