رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

کمبود قطعات عامل اصلی عدم عرضه ده ها هزار خودرو به بازار نیست

کمبود قطعات عامل اصلی عدم عرضه ده ها هزار خودرو به بازار نیست به گزارش علم عدل رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: کمبود قطعات وارداتی نمی تواند عامل اصلی عدم عرضه چند ده هزار خودرو به بازار باشد.به گزارش علم عدل به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت و برخی از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با ذبیح الله خداییان رئیس این سازمان دیدار کردند.

خداییان در این دیدار بعد از شنیدن اظهارات وزیر و مدیران وزارت صمت، مدیریت جهادی را نیاز اساسی کشور در دوران تحریم اعلام و خاطرنشان کرد: در این دوران که کشور با تحریم های ظالمانه مواجه می باشد، احتیاج به مدیران جهادی امری ضروریست تا در چنین مواقعی مانع از توقف امور شوند.

وی ضمن اشاره به این مطلب که کمبود قطعات وارداتی نمی تواند عامل اصلی عدم عرضه چند ده هزار خودرو به بازار باشد، اظهار نمود: این که به لحاظ کمبود عرضه، قیمت خودرو افزوده شده و یک دفعه توقفگاه ها تخلیه می شود مبین این امر است که صرفاً عامل کمبود قطعه در عدم عرضه خودرو تأثیر ندارد، بلکه عوامل دیگری هم دخیل است.

خداییان با اشاره به اینکه وظیفه تنظیم بازار به وزارت صمت واگذار شده است، خواهان ورود جدی این وزارت خانه به صنایع خودروسازی شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت خودرو های تولید داخل و افزایش میزان تولیدات، اظهار نمود: با عنایت به این که در جهت پشتیبانی از تولید داخلی، ورود خودرو های خارجی به داخل کشور ممنوع شده، خودروسازان داخلی بازار انحصاری کشور را در اختیار دارند و بدلیل کمبود تولید و نیاز مردم، مبادرت به پیش فروش خودرو کرده و مردم را ماه ها در انتظار دریافت خودرو نگه می دارند.

وی ادامه داد: توقع از صنایع خودروسازی داخلی این است که ضمن ارتقای کیفیت محصولات خود، نسبت به افزایش تولید اقدام نمایند؛ اما مع الاسف شاهد چنین رویه و نگاهی نیستیم.

خداییان با طرح این سوال که چرا با وجود این که هر ساله قیمت خودرو ها افزوده می شود خودروسازها اعلام می دارند که زیان ده هستند، اضافه کرد: این در شرایطی است که خودروسازهای سایر کشورها با چنین پدیده ای مواجه نمی باشند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه هنر مدیران این است که هزینه های جانبی که بر قیمت خودرو ها اضافه می شوند حذف شد، در این رابطه به مبحث تعارض منافع دو صنایع خودروسازی اشاره و اظهار نمود: بعضی از شرکتهای قطعه سازی، سهامدار صنایع خودروسازی بوده و از تصمیم گیران صنعت خودرو هستند با این وجود از یک طرف در قیمت گذاری قطعات موثرند و از طرفی قطعه فروش هم هستند، بنابراین باید نسبت به شفافیت امور و شناسایی ذینفع واحد در چنین فعالیتهایی اقدام گردد تا از هرگونه سو استفاده جلوگیری به عمل آید.

خداییان بر لزوم تسریع در ایجاد و تکمیل سامانه جامع تجارت تصریح کرد و اضافه کرد: با این سامانه و شفافیت در انجام امور، از مفاسدی که در امر تجارت وجود دارد، جلوگیری می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: بازرسان سازمان بازرسی با ورود به موضوع، نسبت به شناسایی موانعی که در ایجاد سامانه جامع تجارت موثر هستند، اقدام و با دستگاه هایی که همکاری لازم را ندارند، برخورد قانونی به عمل آورند.

همچنین وزیر صمت در این دیدار گزارشی از اقدامات انجام شده در دوره مدیریت خویش را شرح داد و ضمن اشاره به کوشش برای ساماندهی صنایع خودروسازی و افزایش تولیدات به سبب تأمین نیاز بازار، آماده نبودن برخی از خودرو ها برای فروش را ناشی از افزایش تقاضا برای بعضی از قطعات خودرو خصوصا قطعات الکترونیکی در بازار جهانی و همینطور تحریم های اعمال شده بر کشور دانست.

منبع:

1400/10/20
13:05:46
5.0 / 5
54
تگهای خبر: بازار , دستگاه , شركت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت