توسعه رییس سازمان زندان ها:

استفاده ازسامانه های الکترونیک

استفاده ازسامانه های الکترونیک به گزارش علم عدل رییس سازمان زندان ها اظهار داشت: برای نهادینه سازی مدیریت علمی در زندان ها نیازمند برقراری تعامل مستمر و ایجاد پل ارتباطی بین سازمان زندان ها و مراکز علمی و دانش بنیان هستیم.به گزارش علم عدل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور غلامعلی محمدی در نشست مشترک با اعضای هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) و نمایندگان معاونت راهبردی قوه قضاییه اظهار داشت: با اهمیت ترین فلسفه مجازات در کشور ما بحث اصلاح و تربیت زندانی است و در این پروسه به دنبال نهادینه سازی مدیریت علمی و به کارگیری علم زندانبانی هستیم.

وی با اعلان اینکه یکی از خطیرترین عرصه حاکمیتی نظام زندانبانی است، اشاره کرد: زندان باید در کنار تامین امنیت اجتماعی و اجرای مجازات حبس، به دنبال اصلاح و تربیت زندانی و بازگردان وی به حیاط طیبه باشد مضاف بر این که برمبنای اصل فردی بودن مجازات مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان و اجرای برنامه های مختلف برای کاهش لطمه های زندان نیز قسمتی از ماموریت های ما در زندانبانی اسلامی است.

محمدی با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری درباب تبدیل زندان ها به آموزشگاه نیکی ها اظهار داشت: تمرکز بر اجرای برنامه های تربیتی و سالم سازی روح و روان زندانی برمبنای همین دیدگاه اجرا می شود ومنتهای آرزوی ما این است که زندانبان مصداق آیه کریمه" و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا" شود.

محمدی اضافه کرد: اعتقاد داریم که زندان ها باید برمبنای دانایی و عقلانیت اداره شود بدین جهت همه نهادهای علمی و دانش بنیان کشور را برای تبیین مبانی علمی و تولید علم و دانش دراین زمینه دعوت می نماییم.

وی افزود: امروز به کمک رشد دانش و علوم مختلف در اداره زندان ها نیز می بایست از تکنولوژی های جدید استفاده نمائیم بدین جهت توسعه سامانه های الکترونیک برای ارائه خدمات قضایی و زندانبانی در دستور کار است.

محمدی پابندهای الکترونیک را یکی از ابزارهای سامانه های الکترونیک عنوان نمود و اظهار داشت: پابندها باید توسعه یابد. این پابندها علاوه بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها و کاهش لطمه های زندان، منجر به این می شود که رابطه عاطفی زندانی با خانواده قطع نشده و حضور وی در خانواده بمنظور صیانت از حریم خانواده ادامه یابد.

رئیس سازمان زندان ها به ملاقات الکترونیکی زندانی با خانواده نیز اشاره نمود و اظهار داشت: توسعه و تقویت این نوع ملاقات ها می تواند در کاهش هزینه های تردد خانواده ها به زندان خصوصاً برای زندانیانی که به هر علت در موطن خود نیستند کمک شایانی نماید.

این مقام قضایی دادرسی الکترونیک را هم از موارد خوب در سامانه های الکترونیک عنوان نمود و اظهار داشت: برگزاری جلسات زندانی با دادگاه بصورت دوجانبه و حتی سه جانبه با حضور همزمان شاکی از ظرفیت های این شبکه است.

رئیس زندان های کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اشتغال زندانیان بهترین بسترفرآیند اصلاح و تربیت است. در کنار اشتغال مولد که برمبنای آن برخی از زندانیان در داخل و خارج از زندان مشغول کار و کسب درآمد هستند موضوع اشتغال نشسته را هم داریم و این یک ظرفیت مهم برای از بین بردن بیکاری در زندان هاست چونکه اعتقاد داریم با اهمیت ترین لطمه در زندان ها بیکاری زندانیان است.

وی به موضوع نیروی کار زندانیان و تجربیات موفق در بکارگیری زندانیان در پروژه های مهم شهری و خدماتی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: از نهادهای عمومی در کشور دعوت می نماییم که از نیروی کار زندانیان در زمینه های مختلف همچون خدماتی و کشاورزی استفاده کنند.

در ادامه این جلسه مباحثی درباب زمینه توسعه همکاریهای متقابل، همچون در زمینه های مختلف فنی، علوم تربیتی، روان درمانی، بهداشت و درمان و همین طور پشتیبانی از پایان نامه های علمی و طرح های پژوهشی و... مطرح و حاضرین به ابراز نظر و تحلیل مطالب پرداختند.

در اختتام قرار شد تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور و دانشگاه جامع امام حسین(ع) تهیه و تدوین شود.

منبع:

1400/09/29
18:51:04
5.0 / 5
214
تگهای خبر: اسلامی , تكنولوژی , حبس , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت