محسنی اژه ای:

باید برای سفیر بسط ید ایجاد کرد

باید برای سفیر بسط ید ایجاد کرد رئیس عدلیه ضمن اشاره به کارکرد شورایعالی ایرانی ها خاطرنشان کرد: ضروریست اقدامات و کارکردها و اختیارات شورایعالی ایرانی ها برای مسؤلان بخش های مختلف کشور تبیین شود.


به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای عصر امروز دوشنبه (۲۲ آذر) طی سخنانی در گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه ضمن اشاره به لزوم ایجاد فضای تعامل و همفکری در جهت نیل به سعادت و تعالی اظهار نمود: برای رسیدن به نقطه مطلوب و متعالی باید در جهت تاکید بر مشترکات اهتمام ورزید و توجه داشت که وجود تمایزات در جهت حرکت در راه کمال است اما این هم افزایی در امور است که موجبات پیشرفت را فراهم می آورد.
رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: توجه و تاکید بر تمایزات، تفاوت ها و اختلافات، جامعه و کشور را از حصول توسعه و پیشرفت واقعی بازمی دارد و متقابلا تاکید و اهتمام بر اشتراکات و هم افزایی نیروها و عوامل و بخش ها، کشور را در راه تعالی و رشد قرار می دهد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه به تبیین شاخصه ها و خصایص مقام «سفیر» در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت: سفیر جمهوری اسلامی ایران باید نماد تمامی خصوصیت ها و خصایص جمهوری اسلامی باشد و تقویت این سفیر منوط به تفویض اختیار عمل اجرایی به او در حوزه مأموریت کاری اش است و در این راستا باید از هر اقدامی که به تضعیف سفیر می انجامد پرهیز کرد.
رئیس عدلیه در ادامه تبیین سیاست ها و راهبردهای کشور برای سفیر را در حوزه مأموریت کاری او از ملزومات اجتناب ناپذیر دانست و اظهار داشت: اهمیت دارد در مقام اجرای سیاست ها دست سفیر را باز گذاشت و برای او بسط ید ایجاد کرد تا بتواند سیاست های کشور را به نحو مطلوب در حوزه ماموریتی خود عملیاتی کند.
محسنی اژه ای ضمن اشاره به تاثیرپذریری مسائل سیاسی و قضایی از یکدیگر اظهار داشت: موضوعات و مقوله های سیاسی، قضایی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی به مثابه یک حلقه به هم پیوسته و غیرقابل تفکیک هستند و این مقوله ها بر یکدیگر تأثیر می گذارند و از یکدیگر تأثیر می پذیرند؛ در همین راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور خارجی باید تمام جوانب و ابعاد مقوله های این حلقه به هم پیوسته را در مقام اجرای سیاست ها مدنظر قرار دهد.
رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به اهمیت در جریان امور قرار دادن سفرا توسط مسئولین در حوزه ماموریتی شان اظهار داشت: در دوره تصدی وزارت اطلاعات در جریان برنامه های کاری خود تاکید داشتم که نسبت به در جریان امور قرار دادن سفرا پیرامون مسائل حوزه کاری شان اهتمام صورت گیرد.
رئیس عدلیه در ادامه با تبیین مقوله دیپلماسی قضایی و لزوم کاربردی کردن آن عنوان کرد: توسعه مقوله دیپلماسی قضایی مزایای قابل توجهی دارد و از وقوع خیلی از مسائل و صدمه ها پیشگیری می کند.
محسنی اژه ای در همین راستا اضافه کرد: برای نمونه وقتی تبعه یک کشور خارجی در داخل کشور تحت تعقیب قرار می گیرد و احیانا بازداشت می شود، درصورتیکه سازوکار ضابطه مندی برقرار باشد که بمحض تحت تعقیب قرار گرفتن و بازداشت آن تبعه خارجی، وزارت خارجه ما و سفیر ما در کشور آن تبعه و همینطور سفیر کشور تبعه یاد شده نسبت به مبحث و ادله ناظر بر آن آگاهی پیدا کنند، طبعا از وقوع خیلی از مسائل و صدمه ها پیشگیری می شود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه تا کنون به نحو مطلوبی از ظرفیت های دیپلماسی قضایی استفاده نشده است اظهار داشت: حوزه قضایی ظرفیت های قابل توجهی برای کاربرد در عرصه دیپلماسی دارد که ضروریست به این مقوله بیشتر از پیش توجه گردد.
محسنی اژه ای در ادامه ضمن اشاره به مبحث ایرانی ها مقیم خارج از کشور اظهار داشت: در خارج از کشور ایرانی ها زیادی هستند که به وطن خود تعلق خاطر داشته و تمایل دارند که به وطن خود بازگشته و در اینجا سرمایه گذاری کنند و یا مراودات خویش را با زادگاهشان افزایش دهند؛ این امر بسیار سودمند و فاقد ضرر است و حتی آن دسته از افرادی که در خارج از کشور هستند و احیانا دارای مشکلاتی هم می باشند، اعتقاد ما این است که مشکلات شان به لحاظ سیاسی، حقوقی و قضایی غیرقابل حل نیست.
رئیس عدلیه ضمن اشاره به کارکرد شورایعالی ایرانی ها خاطرنشان کرد: ضروریست اقدامات و کارکردها و اختیارات شورایعالی ایرانی ها تبیین شود.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: باید تبیین شود که سیاست ها و راهبردهای شورایعالی ایرانی ها در دهه فعلی دارای چه شاخصه ها و مشخصاتی است و این سیاست ها و راهبردها چه تفاوت هایی با دهه های قبل پیدا کرده است.
محسنی اژه ای ضمن اشاره به لزوم توسعه ارتباطات با همه کشورها که قائل به احترام متقابل نسبت به جمهوری اسلامی ایران هستند بخصوص همسایگان اظهار داشت: باید تعاملات و روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ما با همسایگان گسترش یابد و مسائل ما با همسایگان با عنایت به اقتضائات موجود، احصاء شود.
رئیس عدلیه ضمن اشاره به نقش مسائل حقوقی و قضایی در توسعه روابط با سایر کشورها بخصوص همسایگان اظهار داشت: قوه قضاییه برای تشکیل کمیته مشترکی با وزارت امور خارجه جهت احصاء مسائل حقوقی و قضایی با سایر کشورها و بخصوص کشورهای همسایه در همه ابعاد و زمینه ها آمادگی دارد و میتوان با افتتاح این کمیته، بخش های فرعی آنرا هم فعال کرد.
محسنی اژه ای ضمن اشاره به نقش موضوعات حقوقی و قضایی در توسعه ارتباطات کشورها اظهار داشت: در جریان جلسه امروز شورایعالی قوه قضاییه من به معاونت راهبردی و مالی قوه قضاییه نسبت به تقویت ساختار و تشکیلات معاون امور بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر تاکیداتی داشتم چون که اعتقاد ما این است مسائلی که امروز در حوزه های مختلف بخصوص حوزه حقوق بشر با آنها مواجه هستیم مسائل قابل توجه و نیازمند تمرکز ویژه ای هستند.
رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: قوه قضاییه و وزارت امور خارجه با هم افزایی امکانات و اختیارات یکدیگر می توانند در جهت جلب منفعت و مصلحت برای کشور و دفع شر از کشور اقدام نمایند.
محسنی اژه ای با تاکید مجدد بر تشکیل کارگروه مشترک میان قوه قضاییه و وزارت امور خارجه و همینطور تقویت کارکرد شورایعالی ایرانی ها اظهار داشت: خیلی از مسائل حقوقی و قضایی مبتلابه پیرامون اتباع ایرانی مقیم کشورهای خارجی و همینطور شهروندان بیگانه در کشور ما بخصوص در حوزه محکومیت های قضایی با تشکیل کارگروه مشترک دستگاه قضایی و وزارت امور خارجه قابل حل است.
رئیس عدلیه همینطور از اقدام در دست اجرای دستگاه قضایی برای تشکیل سامانه ای جهت تعیین تکلیف وضعیت حقوقی و قضایی ایرانی ها خارج از کشور اطلاع داد.
رئیس قوه قضاییه در انتها ضمن اشاره به اقدامات قوه قضاییه در جهت پیگیری پرونده ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: در جهت پیشبرد پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، چه در داخل کشور و چه در خارج اقدامات حقوقی و قضایی ویژه ای ترتیب داده شده و نسبت به شناسایی و تشکیل پرونده برای عاملین و مسببین این جنایت اقدام شده است؛ همینطور در این راستا تعاملات خوبی با کشور عراق داشته ایم.
همچنین در این جلسه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و برخی از سفرای ایران در کشورهای همسایه به عرضه نقطه نظرات خود در حوزه های مسئولیتی شان پرداختند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این گردهمایی ضمن اشاره به اهتمام حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به مبحث ایرانی ها خارج از کشور اظهار داشت: زمانی که من به نیویورک سفر کرده بودم حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در تماسی به من تصریح کرد که در جلسه با ایرانی ها خارج از کشور به آنها اطمینان بدهید که ما در قوه قضاییه برای رفع مشکلات شان مصمم هستیم و آنها برای رفت و آمد خود به ایران هیچگونه نگرانی نداشته باشند و با فراغ بال به مسائل خانوادگی و شخصی شان در کشور اصلی خود بپردازند؛ من بعنوان وزیر امور خارجه جا دارد از این وسعت دید رئیس دستگاه قضا تقدیر و تشکر کنم.
منبع:

1400/09/23
11:37:37
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت