انتشار روایت آیت الله یزدی از خلع شاه توسط جامعه مدرسین

انتشار روایت آیت الله یزدی از خلع شاه توسط جامعه مدرسین به گزارش علم عدل روایت آیت الله یزدی از ماجرای خلع شاه توسط جامعه مدرسین منتشر گردید.


به گزارش علم عدل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، در کتاب خاطرات مرحوم آیت الله یزدی به نقل از وی آمده است:
عالی ترین تصمیمی که در جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اتخاذ شد و در شمار شجاعانه ترین تصمیمات محسوب می شد، امضای اعلامیه بود که در آن شاه رسماً از سلطنت خلع شده بود.
دو جلسه وقت ما برای این منظور گرفته شد. بنیانگزار این بحث در جلسه جامعه، هفت - هشت نفر از آقایان بودند و تحلیل شان این بود که بهترین شرایط برای این منظور فراهم گشته است. چون که امام همواره از شاه بعنوان ام الفساد یاد می کند و لبه تیز حملات ایشان پیوسته متوجه او است.
یکی از آقایان که در فرانسه با حضرت امام ملاقات کرده بود، وقتی به ایران بازگشت، می اظهار داشت: در خدمت امام که بودیم یکی از آقایان از امام سوال کرد: «در حال حاضر تکلیف شرعی ما چیست؟» امام فرموده بود: «این است که بگویی مرگ بر شاه!»
اینکه امام از شعار مرگ بر شاه بعنوان یک تکلیف شرعی یاد کرده بودند شاید برای خیلی از افراد همچون خود ما جا نیافتاده بود. بعدها بود که دانستیم این رهنمود سیاسی مبتنی بر فتوا، مردم را به سمت تکلیف کشاند. اما پس از آنکه جرأت توده مردم بیشتر شد افراد به صورت خودجوش از این شعار استفاده می کردند و گویی هیچ راهپیمایی و اجتماعی و اعتراضی بدون شعار مرگ بر شاه رسمیت ندارد!
در جلسه جامعه مدرسین برخی بر این باور بودند که اعلام یک طرفه خلع شاه ریسک بزرگی است و امکان دارد نتیجه بخش نباشد. سرانجام با عنایت به این که ۸ الی ۹ نفر از اعضا با این پیشنهاد موافق بودند به تصویب رسید و پس از آن قرار شد متنی در این خصوص تهیه شود و به امضای اعضای موافق برسد. در مورد کلمه به کلمه متن هم بحث زیادی در گرفت. حاصل کار متن وزینی بود که به نظر من در شمار اسناد خیلی خوب و مفاخر جامعه مدرسین می باشد. در آماده شدن متن و چک و اصلاح محتوا و الفاظ آن نکاتی چند رعایت شد: یکی شفاف بودن مطالب آن و دیگری توجه به جنبه های حقوقی قضیه و نکاتی که بین المللی شدن آن کمک می کرد. دوستان به این نتیجه رسیده بودند که نباید تنها به ابعاد شرعی قضیه توجه نمایند.
به هر تقدیر بعد از آماده شدن متن نوبت به آن رسید که به امضای افراد برسد. خوشبختانه عدد امضا کنندگان از عدد پیشنهاد دهندگان طرح گذشت و به مرز ۱۸ تن رسید. خوشبختانه پخش این اطلاعیه در تحریک مردم به مبارزه و عصبانیت از رژیم نقش خوب و تأثیر بسزایی داشت و شنیده شد که حضرت امام هم از این کار ابراز خرسندی کردند.
در مورد جلب حمایت مراجع ثلاث برای امضا کردن متن مزبور باید عرض کنم که تلاشهای بسیار در این خصوص صورت گرفت منتهای مراتب هر یک از معاونان مراجع در چنین مواردی بگونه ای خاص عمل می کردند. بعضی از علما پای ورقه مزبور را بی درنگ و برخی دیگر بعد از تعامل و تأخیر امضا کردند.
منبع:

1400/09/22
23:46:49
5.0 / 5
237
تگهای خبر: اسناد , حوزه علمیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت