رئیس هیات امناء ستاد دیه كشور اعلام كرد

آزادی ۵ هزارو ۴۲۱ زندانی جرایم غیر عمد از شروع سال

آزادی ۵ هزارو ۴۲۱ زندانی جرایم غیر عمد از شروع سال به گزارش علم عدل رییس هیات امناء ستاد دیه کشور اظهار داشت: از شروع سال 1400 تا حالا به همت خیرین نوعدوست تعداد 5 هزارو 421 زندانی جرایم غیر عمد با رقم بدهی بیش از 18 هزار میلیاردریال از بند حبس رهایی یافته اند.به گزارش علم عدل به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی در این زمینه اظهار داشت: ۲۰۳ نفر از این زندانیان آزاد شده در شمار محکومان زن و الباقی در زمره بدهکاران مرد بود که به سبب ناتوانی در تامین بدهی مالی و یا ناتوانی در پرداخت دیات (حوادث کارگاهی و سوانح رانندگی) در بند حضور داشتند.

*اصفهان در صدر لیست آزادی ها قرار دارد

وی ادامه داد: اصفهان با آزادی ۴۲۷ زندانی غیرعمد بیشترین آزادی را در جدول پروسه به خود اختصاص داده و در ادامه استانهای البرز با استخلاص ۳۶۰ بدهکار، آذربایجان شرقی با رهایی ۳۴۹ مددجو و خراسان رضوی با آزادی ۳۴۸ زندانی قرار دارند.

رییس هیات امناء ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه تنها سه درصد از زندانیان مساعدت شده را بدهکاران دیات تشکیل داده اند، اظهار نمود: در تفکیک جرایم این زندانیان باید گفت ۶۱ نفر بابت دیات فوتی و جرحی ناشی از تصادفات رانندگی، ۴۵ نفر به سبب دیات حوادث کارگاهی و ۴۴ مددجو هم به سبب ایراد لطمه بدنی غیرعمد یا شبه عمد روانه زندان شده بودند.

*بیشترین محکومان غیرعمد بدهکاران مالی هستند

وی با اشاره به اینکه قریب به اتفاق مددجویان مورد حمایت ستاد دیه را بدهکاران مالی شامل می شوند، اظهار داشت: از جمع ۵۴۲۱ زندانی آزاد شده در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۴۳۷ نفر را بدهکاران محکومیت های مالی ناشی از صدور چک یا سفته هستند و در وهله بعد متعهدان پرداخت مهریه و نفقه هستند.

*گذشت ۳۴ درصدی شکات از محکوم به

جولایی، با تشکر از همراهی برخی شکات در رسیدگی به پرونده های خصوصی اضافه کرد: در دعاوی مطرح شده از طرف اولیاء دم و طلبکاران قابل تامل است شاکیان با چشم پوشی از ۳۴ درصد مطالبات خود نقش مهمی در مختومه شدن پرونده ها داشتند.

*نقدینگی ۲.۵ درصدی خانواده زندانیان برای آزادی

رییس هیات امناء ستاد دیه کشور عنوان کرد: در راه رسیدگی به پرونده ها خانواده تعدادی از زندانیان با فروش اموال یا با دریافت قرض یا وام های اغلب خانوادگی ۲.۵ درصد اصل بدهی ها را تامین و پروسه رسیدگی را تسریع بخشیدند.

منبع:

1400/09/15
18:26:41
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آزادی , پرونده , حبس , حوادث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت