دادستان كل كشور:

تدوین برنامه تحولی در دادسراهای کشور بزودی آخر می یابد

تدوین برنامه تحولی در دادسراهای کشور بزودی آخر می یابد دادستان کل کشور با اشاره به اینکه برنامه تحولی در دادسراهای سراسر کشور در دست تدوین است و تدوین آن بزودی آخر می یابد، اظهار داشت: از دادستان جدید تهران انتظار داریم با فوریت و در کوتاهترین زمان برنامه تحولی در دادسرای تهران را ارائه نماید.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان عمومی و انقلاب تهران، با تقدیر از خدمات حشمتی و القاصی مهر در سمت های ریاست کل دادگستری استان تهران و دادستانی تهران، اظهار نمود: علی صالحی دادستان جدید تهران دارای تجارب ارزشمندی در سنگرهای مختلف قضایی همچون دادستانی فارس و ریاست دادگستری هرمزگان است و برای وی در سنگر جدید هم آرزوی توفیق دارم.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: القاصی مهر طی ۳۱ ماه حضور در سنگر دادستانی تهران، تلاشهای شبانه روزی داشت و برای او هم در سمت ریاست دادگستری تهران آرزوی موفقیت دارم.

منتظری ضمن اشاره به "برنامه تحولی دستگاه قضا که مورد تاکید مقام معظم رهبری و روسای پیشین و فعلی قوه قضاییه است"، اظهار داشت: برنامه تحولی در دادسرا های سراسر کشور در دست تدوین است و تدوین آن بزودی آخر می یابد، اما دادستانی تهران به علت شرایط خاص خود نیازمند برنامه تحولی ویژه است بنابراین از دادستان جدید تهران انتظار داریم با فوریت و در کوتاهترین زمان برنامه تحولی در دادسرای تهران را عرضه کند و کار خطیر خویش را با یک برنامه زمانبندی و مدون آغاز کند و پیش ببرد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه هم طی سخنانی در این مراسم، اظهار نمود: در اجرای سند تحول قضایی نیازمند تدوین برنامه های عملیاتی در حوزه های مختلف هستیم و مهم ترین بخش در دستگاه قضایی که نیازمند برنامه های عملیاتی است حوزه دادسراها و دادگاه ها هستند.

وی ضمن اشاره به انتظاراتی که از رئیس کل جدید دادگستری استان تهران و همینطور دادستان جدید تهران وجود دارد، اظهار داشت: رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران در اجرای سند تحول قضایی، برنامه زمانبندی عملیاتی عرضه کنند و توجه داشته باشند که این برنامه عملیاتی باید برای سایر استان های کشور هم الگو باشد.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: لزوم هماهنگی میان رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران بسیار نکته حائز اهمیتی است و همینطور هماهنگی دادستان تهران با دادستانی کل هم از ضروریات انکارناپذیر است.

وی هماهنگی بیشتر در مقابله با فساد اقتصادی را از برنامه های اصلی دستگاه قضا دانست و اظهار داشت: نظارت رئیس کل دادگستری بر شعب رسیدگی به مفاسد اقتصادی از اولویت ها است و از این پس با آخر مأموریت آقای مسعودی مقام در منصب ریاست مجتمع ویژه مقابله با مفاسد اقتصادی، ریاست این مجتمع با رئیس کل دادگستری استان تهران خواهد بود و بنده هر سه ماه یکبار وضعیت پرونده های مجتمع مفاسد اقتصادی را از آقای القاصی رئیس کل جدید دادگستری تهران جویا خواهم شد.

وی بیان داشت: ریاست کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران به موضوعات شهرستان های استان تهران و مقابله با آسیبهای اجتماعی و فرهنگی و حاشیه نشینی توجه ویژه داشته باشند.

مصدق کاهش اطاله دادرسی را از ضروریات دانست و بیان داشت: یکی از استانهای موفق در بخش کاهش اطاله دادرسی، استان هرمزگان بود که آقای صالحی دادستان جدید تهران، ریاست کل دادگستری آن استان را برعهده داشتند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: امروز همه قوا و دستگاه ها در راه گام دوم انقلاب هستند و صداوسیما هم در دوره جدید با نشان دادن همه ابعاد و زوایای وقایع در جامعه اعتماد زایی می کند و اجازه نمی دهد وقایع را رسانه های بیگانه با تحریف، عرضه کنند.

القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمان تصدی خود در دادستانی استان تهران اظهار داشت: تمرکز بر مسئله تعیین تکلیف پرونده های معوقه و کاهش اطاله دادارسی در جهت تسریع در رسیدگی به امورات مردم اقدامات زیادی صورت گرفت.

وی افزود: آمار موجودی پرونده های دادسرای تهران ۲۸۲ هزار و ۸۳ فقره در اول خرداد ۹۸ بود که این ها جزء پرونده های ثبت شده بودند و با تلاش همکاران، این عدد به ۱۳۶ هزار کاهش پیدا کرد و در واقع ۱۴۵ هزار پرونده قدیمی تعیین تکلیف شدند.

القاصی مهر افزود: کاهش ورودی پرونده ها در این دوره ۲۰ درصد است و همکاران توانستند ورودی را کاهش دهند. همینطور پرونده های مسن و قدیمی هم ۱۵۲ هزار فقره بود که به ۸۲ هزار فقره کاهش پیدا کرد، از سویی دیگر کوشش برای تعیین تکلیف پرونده های زندانی دار هم مورد توجه قرار گرفت و با تلاش همکاران درصد متهمان نسبت به محکومان در ابتدای کار ۴۲ درصد بود که به ۲۳ درصد کاهش پیدا کرد.

وی افزود: امتیازات عملکردی به ۵۰ درصد ارتقا یافت. ابلاغات الکترونیک از ۶۷ به ۹۱ درصد رسید، در این دوره هم سامانه مراجع انتظامی به سامانه قوه قضاییه متصل شد و تمام درخواست ها از راه این سامانه قابل پذیرش است.

القاصی مهر ضمن اشاره به برخورد با مفاسد اقتصادی بیان داشت: تمام برخوردها به صورت نظام مند، قانونی و به دور از هرگونه هیایو برخوردهای خوبی صورت گرفت که از جانب رسانه ها به سمع و نظر مردم رسید.

وی افزود: برخورد با مفاسد، دانه درشت ها و صاحبان نفوذ اولویت ما بود که با اجرای صحیح قانون و قاطعیت نسبت به این افراد، امیدواری در مردم ایجاد شود. در این راستا ۲۴ هزار و ۳۹ فقره پرونده با مبحث جرایم اقتصادی در داسرای تهران تشکیل شد و پیگیری وصول مطالبات بانکها و بازگشت به بیت المال هم در دستور کار قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: در این دوره بازگشت به بیت المال و مطالبات مردم و سرمایه بانکها در اولویت قرار گرفت. بدون این که پرونده به دادگاه ارسال شود و صرفاً در مرحله تحقیقات، ۹۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تنها با اقدامات دادسرا وصول و به بیت المال اعاده شد. همینطور وصول ۱۷۱۶ میلیارد تومان در مرحله اجرای حکم و ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان جزای نقدی هم در سال ۱۴۰۰ صورت گرفت.

القاصی مهر اظهار داشت: پرونده های زیادی در بخش های ارزهای حاصل از صادرات و واردات تشکیل شد. همینطور پرونده متهمان مداخله ارزی، به دادگاه ارسال شد که بخشی از آن منتهی به صدور حکم و بخشی هم درحال رسیدگی است.

وی با اشاره به اینکه در مجموعه دادسرای تهران تلاش کردیم استقلال دادسرا با رعایت تعامل با همکاران اطلاعاتی و امنیتی حفظ شود، اظهار داشت: از سویی دیگر برنامه عملیاتی دادسرای تهران را در سال ۱۴۰۰ تدوین کردیم که مشتمل با ۱۲ راهبرد بود که پیشبینی ما این بود تا آخر سال آمارهای زمین مانده به روز شود که با تلاش همکاران در حال انجام می باشد.

وی ضمن اشاره به برنامه های دادگستری استان تهران افزود: تاکید ما بر بحث تمرکز بر رفع اطاله دادرسی است؛ چونکه کار مردم در نظام قضایی باید به روز رسیدگی شود، همینطور رسیدگی به پرونده های زندانی دار را هم اولویت قرار می دهیم.

القاصی مهر با تکیه بر لزوم توجه به امنیت شغلی همکاران قضایی خود، اضافه کرد: ما قضات پاکدست و شجاعی داریم که باید امنیت شغلی آنها تضمین شود تا با آرامش فکری کارشان تا انحام دهند همینطور لازم است تا شجاعانه ار احکام آنها دفاع شده تا عدالت تحقق یابد.

تشریح اولویت های دادستان جدید تهران

علی صالحی دادستان جدید تهران در مراسم معارفه خود، ضمن تشریح برنامه هایش، اظهار نمود: انتظارات مقام معظم رهبری از دستگاه قضا که در حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین اژه ای مندرج بود، به مثابه منشوری برای دستگاه قضایی است و من هم این مورد را به منزله الزامی برای خود و همکارانم در دادسرای عمومی و انقلاب تهران می دانم و تلاش خواهم کرد این منویات را عملیاتی سازم.

وی خاطرنشان کرد: تکریم ارباب رجوع، ارتقاء سرمایه اجتماعی، مقابله قاطعانه با مخلان امنیت مردم، مبارزه بدون بخشایش با مفسدان اقتصادی، تکریم همکاران قضایی، نظارت مستمر و روزانه بر سراسر دادسراها و زیرمجموعه ها به صورت حضوری و سیستمی، تعامل با ضابطین در جهت افزایش امنیت مردم، حفظ حقوق عامه و مقابله با متعدیان به این حقوق، ارتقاء وضعیت زندان ها و کاهش جمعیت کیفری با استفاده از تاسیسات ارفاقی و حضور در مساجد و حسینیه ها و دیدار بدون واسطه با مردم همچون اولویت های دادستانی تهران در دوره جدید خواهد بود.

در این مراسم محمدجواد حشمتی مهذب رئیس سابق دادگستری کل استان تهران هم اظهار داشت: قاضی و حکم دو مبحث مهم و قابل توجه به حساب می آید و قوه قضاییه هیچ شانی جز رسیدگی به حکم، شکایت و دعاوی ندارد که این اقدامات هم بر عهده همکاران قضایی قرار گرفته و از این حیث قاضی اهمیت زیادی در قوه قضاییه دارد.

وی ضمن اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص این که قاضی را باید عزیز بدارید، اضافه کرد: اگر قاضی عزیز داشته شود ارباب رجوع هم مورد احترام و تکریم جدی قرار می گیرد و در این صورت حسنه در همه ارکان قوه قضاییه جاری خواهد شد. همینطور اگر قاضی عزیز داشته شود بدون شک آرای متقن تری خواهیم داشت و خیال مردم از این جهت آسوده می شود و از طرفی با عزیز داشتن قاضی شاهد رفع اطاله دادرسی هم خواهیم بود.

حشمتی با اشاره به اینکه برای هر حکم صادره پنج مرحله اعتراض و شکایت وجود دارد، خاطرنشان کرد: واخواهی، تجدیدنظر خواهی، فرجام خواهی، اعاده دادرسی و اعتراض ثالث فرآیند اعتراض به حکم است و فرآیند آن قابل توجه است.

حشمتی افزود: خروجی همه تلاش ها و کارهای ما باید در جهت تثبیت نظام جمهوری اسلامی و ارزش های نظام باشد.

وی در انتها از آیت الله رئیسی رئیس سابق دستگاه قضا، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه و سایر همکاران قضایی خود تشکر کرد و اظهار داشت: در این زمان اگر خدمتی ارائه شد حاصل تلاش همکاران در بخش های مختلف دادگستری استان تهران بود و بدون شک آقای القاصی با درایت و تدبیر خود ادامه مسیر می دهند.

در این مراسم احکام علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری استان تهران و علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران توسط حجت الاسلام والمسلمین مصدق به آنها اعطاء شد و از خدمات محمدجواد حشمتی مهذب رئیس کل پیشین دادگستری استان تهران که از این پس در دیوان عالی کشور خدمت خواهد کرد، تقدیر به عمل آمد.
1400/09/13
16:20:42
5.0 / 5
274
تگهای خبر: ابلاغ , اسلامی , پرونده , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت