با حضور ده متهم از رده های مختلف نظامی

دادگاه رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی برگزار شد

دادگاه رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی برگزار شد به گزارش علم عدل دادگاه رسیدگی به پرونده پرواز PS752 اوکراین با حضور متهمان، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آنها به ریاست ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران، برگزار گردید.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، قوه قضاییه با انتشار این خبر اعلام نمود:

دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS752 اوکراین با حضور متهمان، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آنها به ریاست ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران، برگزار شد.

در ابتدای جلسه دادگاه، قاضی ضمن تسلیت شهادت جانباختگان پرواز PS752 اوکراین و طلب مغفرت واسعه الهی برای آنها اعلام نمود: در جریان رسیدگی به پرونده حاضر، متعاقب صدور کیفرخواست از جانب دادسرای نظامی تهران و ارسال پرونده به دادگاه نظامی و ارجاع به این شعبه دادگاه، کلیه مقررات آیین دادرسی کیفری لحاظ شد و هیات دادگاه، پرونده را آماده رسیدگی دانست و جلسه دادگاه و وقت رسیدگی به تمامی اولیای دم ابلاغ گردید و به آنها اعلام گردید که می توانند در صورت تمایل در جلسات دادرسی حضور به هم رسانند و نسبت به طرح شکایت خود اقدام نمایند.

قاضی در ادامه بیان داشت: تاکید دادگاه بر رعایت اصول دادرسی منصفانه و رسیدگی عادلانه، شفاف، صریح و قاطع به پرونده حاضر است و امید داریم با یاری خداوند و مساعدت اولیای دم، بتوانیم با دقت و سرعت و جدیت به این پرونده رسیدگی و رای مقتضی را صادر نماییم.

در ادامه جلسه دادگاه با دستور قاضی فصل اول کیفرخواست قرائت شد.

در این دادگاه ده متهم از رده های نظامی مختلف حضور داشتند.

نماینده دادستان در جریان قرائت کیفرخواست، با ذکر اسامی شکات، خلاصه شکایت و اظهارات شاکیان را بیان کرد.

وی در ادامه قرائت اظهارات شاکیان پرونده، به بیان درخواست های آنها پرداخت و اظهار داشت: تحقیقات جامع و بی طرفانه دادسرای نظامی برای کشف حقیقت و شناسایی عوامل و اشد مجازات بر مبنای نوع مسئولیت آن ها؛ تعقیب افراد و عواملی که با عدم اقدام مناسب پس از وقوع حادثه سبب اختلال در کشف حقیقت شده اند؛ شناسایی و تعقیب و مجازات کسانی که مبادرت به سرقت اشیا جانباختگان کرده اند، مورد توجه بوده است.

در اثنای قرائت کیفرخواست بعضی از اولیای دم جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی و برخی از وکلای آنها به بیان نقطه نظرات خود در باب فرایند دادرسی پرداختند و اظهار داشتند که پرونده به جهت این که بعد از اعلام نظر کارشناسی به شکات و وکلای آنها ابلاغ نشده است واجد نقص می باشد.

قاضی در این بخش خطاب به شکات و وکلای آنها اشاره کرد: این ایراد شما وارد است و دادگاه بنا بر این بخشی از پرونده را برای رفع نقص به دادسرا ارجاع داده است.

سپس بعضی از وکلا و اولیای دم جانباختگان بیان داشتند که این دادگاه را به رسمیت می شناسیم و به سبب اقدام دادگاه در ارجاع بخشی از پرونده برای رفع نقص به فرایند دادرسی امیدوار هستیم.

همچنین قاضی در پاسخ به ادعای بعضی از وکلای اولیای دم جانباختگان که معتقد بودند تنها کیفرخواست را قرائت کرده اند و موفق به مطالعه مجلدات پرونده نشده اند، اظهار داشت: دادگاه در جریان دو دوره ۱۰ روزه به شکات و وکلای آنها وقت داد تا ایرادات خود به نقصها پرونده را اعلام کنند و در موارد دیگر هم به وکلای جانباختگان ابلاغ گردید که برای مطالعه پرونده به شعبه دادگاه رجوع نمایند که اگر این کار را نکرده اند نمی توان این امر را ناشی از کوتاهی دادگاه دانست.

در این جلسه ی دادگاه، اظهارات و شکایت شکات و وکلای آنها به مدت بیشتر از دو ساعت از جانب قاضی استماع شد و هیچ محدودیتی برای شنیدن اظهارات شکات و اولیای دم و وکلای آنها و متهمان و وکلای آنها وجود نداشت.

در بخش اول کیفرخواست نماینده دادستان نظامی تهران اظهار داشت: ۱۰۳ نفر از اولیای دم ضمن رفتن به دادسرا یا رجوع وکلایشان شکایت خویش را تنظیم کردند.

در آخر این جلسه، قاضی اعلام نمود زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقباً اعلام خواهد شد.


1400/08/30
23:49:47
5.0 / 5
503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت