در همایش سفیران صلح شورای حل اختلاف قوه قضاییه مطرح كشد

تاکید محسنی اژه ای بر لزوم تبیین برکات سازش در رسانه ها

تاکید محسنی اژه ای بر لزوم تبیین برکات سازش در رسانه ها علم عدل: رییس قوه قضاییه با اعلان اینکه گاهی برکت و خیری که در صلح و سازش وجود دارد در یک حکم قضایی نیست، بر لزوم تبیین برکات مادی و معنوی صلح و سازش از تریبون ها و رسانه ها به ویژه رسانه ملی تاکید کرد.به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در همایش سفیران صلح شورای حل اختلاف قوه قضاییه که بامداد امروز چهارشنبه ۱۹ آبانماه انجام شد گفت: خداوند اهل کرامت و بخشش است و دوست دارد انسان ها با مودت، محبت و صفا و آرامش در جهت رسیدن به کمال انسانی حرکت کنند.

وی اضافه کرد: خداوند هر کس که برای اصلاح خود و دیگران و جلوگیری از لطمه دیدن جامعه و ایجاد صلح و سازش و آرامش بین مردم تلاش کند دوست دارد و مورد تکریم قرار می دهد.

رئیس قوه قضاییه، صلح و سازش را بسیار باارزش دانست و اظهار داشت: صلح و سازش آنقدر والاست که اگر انسان در اصلاح ذات البین مرتکب گناه کبیره شود خداوند از گناه بنده مصلح خود می گذرد.

محسنی اژه ای با اعلان اینکه گاهی برکت و خیری که در صلح و سازش وجود دارد در یک حکم قضایی نیست، بر لزوم تبیین برکات مادی و معنوی صلح و سازش از تریبون ها و رسانه ها به ویژه رسانه ملی تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: اگر فردی مرتکب جرمی شد یا به کسی توهین کرد و طرف مقابل به حق شکایت کند و فرضاً دادگاه برای مجرم حکم ضربه شلاق صادر کند، فردی که شلاق می خورد تا مدت ها گرفتار عقده و کینه می شود و چه بسا نفسانیت او را به سمت انتقام جویی ببرد.

محسنی اژه ای اضافه کرد: اگر فردی محکوم به قصاص بود و حکم شرع و قانون درباره او اجرا شد، هم برای اطرافیانش عوارض دارد و در روحیه و فکر آنها تأثیر منفی می گذارد و هم شاکی و اولیای دم عموما به آرامش نمی رسند.

وی با اشاره به آثار روانی و تربیتی صلح و سازش افزود: اگر اختلافات و تنازعات با گذشت و صلح منجر به صلح و سازش شود هم خود شاکی و اولیای دم به آرامش می رسند و هم کسی که محکوم بوده همیشه ممنون طرف مقابل خواهد بود و بجای انتقامجویی به فکر آن می افتد که لطف و محبت او را جبران کند.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: مردم ما مردمی متدین و با عاطفه و اهل گذشت هستند و اگر ما کوتاهی نکنیم و فرهنگ صلح و سازش را در جامعه گسترش دهیم و آثار و برکات آنرا تبیین نماییم اکثریت مردم پذیرای آن خواهند بود.

محسنی اژه ای اضافه کرد: گاهی هیچ یک از طرفین دعوا از حکمی که صادر می شود راضی نیستند و هر کدام می گویند که این حق ما نبوده یا حق بیشتری برای خود قائل هستند، اما اگر اختلافات منجر به صلح و سازش شود کسی که گذشت می کند حتی اگر به لحاظ مادی اندکی ضرر کند برای خدا و آسایش وجدان خود از تصمیمش احساس رضایت می کند.

وی افزود: اگر فرض نماییم کسی برای شکسته شدن یک آیینه ماشین دعوا کند و پرونده ای تشکیل و حکمی صادر شود ممکنست نزاع ادامه یابد و پرونده دیگری تشکیل گردد که هم موجب می شود هزینه و زمان زیادی صرف رسیدگی به پرونده شود و هم از رفت و آمد زیاد روحش آزرده می شود که می توان با صلح و بخشش از این هزینه ها جلوگیری کرد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم استفاده عالمانه و هنرمندان از شیوه ها و روش های جدیدتر، موثرتر و کوتاهتر برای تحقق صلح و سازش در جامعه تاکید کرد و اظهار داشت: اگر هنرمندان و نویسندگان و مداحان و روحانیون با بیان زیبا و با زبان هنر و با ساخت یک فیلم و مستند آثار و برکات صلح و سازش را از دیدگاه عقلانی تبیین کنند و با کمک متعمدان جامعه، صلح و سازش به فرهنگ عمومی تبدیل گردد از تشکیل خیلی از پرونده های قضایی پیشگیری می شود.

محسنی اژه ای استفاده بیشتر از ظرفیت های مردمی را نیز مورد تاکید قرار داد و با اعلان اینکه هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت های مردمی در حد قابل قبولی بهره ببریم از صلح یاران خواست تا بررسی و تدبیر کنند که چطور میتوان از ظرفیت های معتمدان محلات و افراد صاحب نفس در اصناف و اقشار مختلف برای حل دعاوی و اختلافات بهره برد.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: اگر بخواهیم یک دستگاه اداری دیگری به موازات دستگاه قضایی برای صلح و سازش در جامعه بوجود آوریم شاید آنگونه که صلح یاران در جامعه اثرگذارند، کارآمدی لازم را نداشته باشد.

محسنی اژه ای با تاکید بر لزوم ارتقاء دانش حقوقی صلح یاران از مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف خواست که با انتشار جزوات و فیلم های آموزشی صلح یاران را با مقررات و قوانین و ارفاقات پیش بینی شده در قانون آشنا کنند.

نجات ۵۹۰ نفر از چوبه دار در سال قبل

پیش از سخنان رییس قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین صادقی رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با اشاره به پایه گذاری بنای خیر شوراهای حل اختلاف در ۱۹ سال پیش، از زمان مرحوم آیت الله شاهرودی رییس وقت قوه قضاییه عنوان کرد: حقا و انصافا این شوراها تا امروز در زمینه های ایجاد صلح و سازش و رسیدگی های قضایی، موفق عمل کرده اند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با اعلان اینکه به سبب نبود تشریفات زیاد آیین دادرسی کیفری که در دادگاه ها ضرورت دارد، اما در شوراهای حل اختلاف لازم نیست، این شوراها با هدف سرعت و سهولت در رسیدگی به پرونده های مردم، مبادرت به رسیدگی های قضایی هم می کنند، اظهار داشت: میانگین رسیدگی به پرونده ها در شوراهای حل اختلاف ۳۵ روز است که بسیار کمتر از زمان رسیدگی به پرونده ها در دادگاه هاست.

حجت الاسلام صادقی با اعلان اینکه در سال ۹۹ یک سوم پرونده های قابل سازش ختم به سازش شدند، اضافه کرد: در ۶ ماهه اول امسال آمار سازش در پرونده ها به ۳۸ درصد رسیده و طبق هدفگذاری طراحی شده، بناست که در نیمه دوم سال این رقم به مرز ۴۵ درصد برسد.

وی بر استفاده از سیاست های تشویقی، مباحث آموزشی و کمک گرفتن از سفیران صلح اصرار کرد و اظهار داشت: یاران و سفیران صلح عضو شوراهای حل اختلاف نیستند و بصورت افتخاری و آزادانه در ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا، گرفتن رضایت از شاکیان، آزادسازی زندانیان و همین طور نجات محکومان به قصاص از پای چوبه دار اقدام می کنند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه با اشاره به نجات ۵۹۰ نفر از چوبه دار در سال قبل بواسطه اقدامات خالصانه ریش سفیدان و بزرگان، اظهار داشت: در سال ۹۹ همین طور بیش از ۲۰ هزار نفر بواسطه اقدامات سفیران صلح از مجازات زندان رهایی پیدا کردند.

صادقی افزود: اقدامات سفیران صلح در سال ۹۹ منجر به این شد که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مجازات های بزرگ یا کوچک رهایی پیدا کنند.

وی با اشاره به رتبه بندی هایی که مرکز توسعه حل اختلاف در سال قبل با بهره گیری از ۲۳ شاخص انجام داد، اظهار داشت: استان کردستان در زمینه رضایت ارباب رجوع و همین طور استانهای اصفهان، تهران، خراسان رضوی، فارس، گلستان و هرمزگان در زمینه اجرای اقدامات خلاقانه در ایجاد صلح و سازش، رتبه های برتر را کسب کردند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه اضافه کرد: استانهای اردبیل و هرمزگان در زمینه متوسط زمان رسیدگی و استانهای زنجان و همدان در زمینه مصالحه، رتبه های برتر کشور را در اختیار دارند.

صادقی افزود: استانهای اصفهان با ۲ هزار و ۲۴۵ نفر و فارس با ۲ هزار و ۲۰۹ نفر، رتبه های برتر در زمینه آزادی زندانیان را در اختیار دارند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه همین طور هوشمندسازی و الکترونیکی انجام شدن رسیدگی ها را یکی از با اهمیت ترین برنامه های در دستور کار این مرکز در ادامه سال جاری و سال آینده عنوان نمود و با اعلان اینکه مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه برای سال آتی هدف گذاری ۵۰ درصدی میزان صلح و سازش در دستور کار خود دارد و امیدواریم با تلاش ها و اقداماتی که صورت می گیرد به این مهم دست پیدا نماییم.

«مهدی عبدیان» از صلح یاران استان قزوین نیز در این نشست پیشنهاد نمود که دستگاه های اجرائی پیش از شکایت از فعالان اقتصادی و ایجاد پرونده برای آنها که شکایتی دارند، موضوع را به شوراهای حل اختلاف و فعالان صلح و سازش منتقل کنند تا از این طریق حدالامکان موضوع به دادسرا و دادگستری کشیده نشود.

«عبدالحی میرزاعلی» امام جمعه آق قلا ضمن قدردانی از رییس قوه قضاییه و رییس مرکز توسعه حل اختلاف دستگاه قضا به جهت برگزاری همایش سفیران صلح، به تنوع های قومیتی و مذهبی در استان گلستان اشاره نمود و اظهار داشت: شخصا شاهد پیگیری های مجدانه رییس شورای حل اختلاف استان گلستان برای ایجاد صلح و سازش در جای جای این استان بوده ام.

وی با اشاره به دوستی و مودت مثال زدنی اهل تسنن و اهل تشیع در استان گلستان عنوان کرد: در بیشتر قریب به اتفاق مواردی که بزرگان اهل تسنن و بزرگان اهل تشیع به همراه یکدیگر برای گرفتن رضایت در بین خانواده های استان گلستان حاضر می شوند، در ایجاد صلح و سازش موفق می شوند.

امام جمعه آق قلا پیشنهاد می دهم پیش از آنکه صلح و سازش را پیگیری نماییم، پیگیر محبت و احترام متقابل نسبت به یکدیگر شویم که دراین زمینه خانواده و وزارت آموزش و پرورش نقشی اساسی دارند.

«مهران رجبی» بازیگر سینما و تلویزیون، از صلح یاران حوزه فرهنگ و هنر نیز در این مراسم اظهار داشت: خداوند متعال را شاکر هستم که به ما آبرویی داده تا بتوانیم با بهره گیری از شهرتی که در بین اقشار مختلف جامعه داریم، در حوزه برقراری صلح و سازش میان مردم اقدام نماییم.

وی اضافه کرد: احساس من این است که اقدامات اصحاب فرهنگ و هنر و به طورکلی چهره های شناخته شده در حوزه ایجاد صلح و سازش میان مردم، زکات معروفیت است که باید ادا شود.

بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان سپس با اشاره به مشکلاتی که ممکنست برای چهره های هنری و شناخته شده در محیط های قضایی به وجود بیاید، خواهان تشکیل شعب تخصصی دادگاه برای رسیدگی به درخواست ها و پرونده های اصحاب فرهنگ و هنر شد.

رجبی همین طور با اشاره به درخواست های هنرمندان برای دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای جهت گفتگو درباب مسائل و مشکلات شان، ابراز امیدواری کرد که با موافقت رییس قوه قضاییه این دیدار اجرا شود.

«بهاءالدین حسینی» مدرس دانشگاه از استان کردستان نیز در این نشست با اعلان اینکه قرار نیست سفیران صلح موضوعی را به کسی تحمیل کنند، اظهار داشت: سفیران صلح طرفدار فرد ظالم و قاتل نیستند بلکه می خواهند، ولی دم را به آرامش برسانند.

وی با اعلان اینکه باید اهتمام شود شوراهای مردمی صلح و سازش بطور کامل قالب مردمی بودن خودرا حفظ کنند، اظهار داشت: اگر شوراهای حل اختلاف وجهه دولتی پیدا کنند، ممکنست فعالیت هایشان تاحدی نتیجه معکوس داشته باشد.

حسینی بر ضرورت توسعه اجرای سیاست حبس زدایی و مجازات جایگزین حبس اصرار کرد و اظهار داشت: باید تا حد امکان بیرق داران صلح و سازش در جامعه برجسته شوند.

وی همین طور با اعلان اینکه فنون مذاکره و ایجاد صلح و سازش را به صلح یاران آموزش دهیم، خواهان آن شد که قضات بیش از گذشته پروسه مصالحه در پرونده ها را جدی بگیرند.

حجت الاسلام موسوی رییس کل دادگستری استان فارس با اعلان اینکه هم اکنون ۴۹ درصد پرونده ها به شوراهای حل اختلاف ارجاع می شود، اظهار داشت: امسال ۱۵۳ هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف استان فارس شده که از این تعداد ۴۳ درصد منتهی به سازش شده است.

وی بر ضرورت توسعه داوری در پرونده ها اصرار کرد و اظهار داشت: طی دو سال قبل ۲۰ هزار پرونده در استان فارس به داوری ارجاع شده که از این تعداد ۱۸ هزار مورد به مصالحه منجر گردیده است.

رئیس کل دادگستری فارس با اعلان اینکه از بدو تاسیس شوراهای حل اختلاف تا کنون قریب به ۵۰۰ پرونده قتل عمد در استان فارس مصالحه شده است، اظهار داشت: در سال قبل ۶۰ فقره و امسال ۵۰ فقره پرونده قتل عمد در استان فارس به مصالحه ختم شده است.

حجت الاسلام موسوی همین طور خواهان تقویت چارت سازمانی شوراهای حل اختلاف شد.

«ناصر عتباتی» رییس کل دادگستری آذربایجان غربی و رییس سابق دادگستری استان اردبیل اظهار داشت: یکی از اقدامات موثر در ایجاد صلح و سازش در کشور، ایجاد هسته های جهادی بخشایش با بهره گیری از ظرفیت های روحانیون، ریش سفیدان و پدران شهداست.

وی اضافه کرد: در ۵ ماه گذشته در آذربایجان غربی ۱۳ فقره پرونده قتل عمد با بخشش اولیا دم مواجه گردید.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی بر ضرورت توسعه استفاده از چهره های مطرح و مقبول ورزشی و هنری در پروسه ایجاد صلح و سازش در کشور اصرار کرد و در همین راستا از «علی دایی» پیشکسوت فوتبال کشورمان بعنوان یکی از چهره هایی یاد کرد که مساعدت ها و کمک های مالی او منجر به صلح و سازش در چندین فقره پرونده شده است

عتباتی همین طور ضمن انتقاد از همکاری ضعیف جامعه وکلا با شوراهای حل اختلاف، این همکاری را بسیار ضروری عنوان نمود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی همین طور خواهان آن شد که در بعضی کلانتری های شلوغ یک شورای حل اختلاف وجود داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواهان توجه ویژه رسانه ها به کارهای مثبت صورت گرفته در زمینه صلح و سازش و رضایت اولیاء دم شد.

حجت الاسلام «صادقی» رییس کل دادگستری زنجان با اشاره به رتبه برتر این استان در حوزه ایجاد سازش در پرونده ها، اظهار داشت: ۵۳ درصد پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف زنجان، منجر به صلح و سازش می شوند.

وی اضافه کرد: بهره مندی از موسسات داوری، استفاده از ظرفیت مددکاران کلانتری ها و بهره گیری از ۸۰ هیئت همیاران صلح، عواملی بودند که موجب شدند استان زنجان رتبه برتر در زمینه ایجاد صلح و سازش در پرونده ها را به دست بیاورد.

رئیس کل دادگستری زنجان همین طور بر ضرورت تعیین تکلیف قضات تمام وقت شوراهای حل اختلاف اصرار کرد.

در اختتام این مراسم، روسای کل دادگستری های استانهای فارس، اردبیل، زنجان و خراسان رضوی و همین طور «سلطان پور» صلح یار استان چهارمحال و بختیاری، «میرزاعلی» صلح یار استان گلستان و «رجبی» صلح یار حوزه فرهنگ و هنر، به نمایندگی از تمامی سفیران صلح کشور، لوح یادبود خودرا از رییس قوه قضاییه دریافت نمودند.

منبع:

1400/08/20
13:54:19
5.0 / 5
108
تگهای خبر: آزادی , پرونده , ثبت , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت