سفارش های مهم دادستان تهران برای کاهش اطاله دادرسی و تکریم ارباب رجوع

سفارش های مهم دادستان تهران برای کاهش اطاله دادرسی و تکریم ارباب رجوع علم عدل: تاکید بر تکریم ارباب رجوع، بازدید مستمر از زندان ها، کوشش برای تعیین تکلیف پرونده های مسن و قدیمی و... از با اهمیت ترین موضوعات مطرح شده از طرف دادستان تهران در جلسه بررسی عملکرد شش نواحی دادسرای تهران بود.


به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، القاصی در جلسه ویدئو کنفرانس بررسی عملکرد نواحی 34، 31، 18، 16، 12 و 10 دادسرای تهران بر افزایش اهتمام قضات و کارکنان در رفع اطاله دادرسی و برخورد مناسب با ارباب رجوع تاکید کرد و اظهار داشت: اطاله دادرسی و کارهای معوقه و زمین مانده مربوط به مردم و مراجعبن یکی از اشکالات و مسائل اساسی و مهمست که باید برای رفع آن اقدام نمود.
وی جلب رضایت و اعتماد مردم را سرمایه قوه قضاییه دانست و با اشاره به تعدادی از آمارهای نگران کننده پرونده های مسن از سالهای قبل اضافه کرد: طی این مدت اخیر برای کاهش موجودی پرونده ها همکاران کوشش های زیادی کردند به شکلی که هم اکنون آمار پرونده های مسن و معوق کاهش بسیار شایان توجهی داشته است.
دادستان تهران در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد تعدادی از شعبه ها اشاره نمود و اضافه کرد: وضعیت آمار عملکرد دادسراها قبل از این هم در جلسات مختلف همچون شورای معاونین، بررسی و تذکرات لازم ارائه شده و انتظار می رود با همت همکاران تا اختتام اسفند ماه موجودی پرونده های سال قبل صفر شود.
وی با تاکید بر لزوم برگزاری مستمر جلسات کمیته رفع اطاله دارسی بمنظور رسیدگی به پرونده های مانده ومعوق اشاره کرد: در این راستا باید پیرامون پرونده های پیچیده در کمیته رفع اطاله دادرسی تصمیم گیری شود و درصورت لزوم برای کسب نظر مشورتی موضوع به دادستانی منعکس شود.
القاصی به معاونان دادستان و قضات، بازپرسان و دادیاران دادسراهای حاضر در جلسه فرمان داد بحث سرکشی و بازدید میدانی از زندان را هر دو هفته یک دفعه در دستور کار داشته باشند.
دادستان تهران با تاکید بر اهمیت بحث نظارت بر ضابطین، اظهار نمود: قسمتی از اطاله دادرسی به عدم اجرای دستورات قضایی توسط ضابطین بر می گردد که باید با نظارت ها این مساله نیز مرتفع شود.
این مقام عالی قضایی به قضات دادسراهای تهران فرمان داد بمنظور جلوگیری از وقت کشی و اطاله در کار مردم از ضمانت های اجرائی کیفری برای پیگیری دستورات قضایی در مورد دستگاه هایی که پاسخ استعلامات را دیر می دهند، استفاده کنند.
دادستان تهران از رضایت مردم و فاکتورهای کشوری بعنوان معیارهای مورد نظر دادستانی برای ارزیابی عملکرد دادسراها یاد کرد و اضافه کرد: طی این مدت برای رسیدن آمار پرونده های شعب از هزار پرونده به کمتر از 300 فقره کوشش های زیادی صورت گرفته اما وضعیت موجود با دوشاخص مورد نظر همچنان فاصله دارد.
القاصی همین طور خواهان تلاش بیشتری در این عرصه شد و اشاره کرد: اگر اراده قوی تری وجود داشته باشد به طور قطع کارها بهتر از گذشته پیش می رود.
دادستان تهران در ادامه سخنان خود خواهان تکریم ارباب رجوع شد و اشاره کرد: برخورد ما با مردم و مراجعین باید مناسب باشد؛ چونکه هیچکدام از فریضه های الهی از خدمت به خلق الله اجر بیشتری ندارد.
منبع:

1400/08/16
13:32:59
5.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت