معاون اول قوه قضاییه مطرح كرد

قوای سه گانه برای استرداد بیت المال و رسوا کردن خائنین آماده اند

قوای سه گانه برای استرداد بیت المال و رسوا کردن خائنین آماده اند به گزارش علم عدل معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: امروز قوای سه گانه با همکاری مردم، آمادگی دارند که خواسته به حق و انتظار مردم در خصوص استرداد بیت المال و رسوا کردن خائنین را تحقق بخشند.به گزارش علم عدل به نقل از قوه قضاییه، آیین تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان بازرسی کل کشور با حضور حجت الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه انجام شد.

در ابتدای جلسه، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان رئیس سابق سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به قسمتی از گزارش عملکرد خود در این سازمان اظهار داشت: حدود دو میلیارد دلار و یورو ظرف این دو سال اثربخشی ریالی و ارزی پیشگیری یا برگشت وجوه به بیت المال و همین طور بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان اثربخشی ریالی صورت گرفت که این امر در نتیجه پیگیری های همکاران ما در سازمان بوده است.

وی بیان داشت: ۱۹۰ هزار متر مربع اراضی نیز یا پیش گیری از تصرف یا رفع تصرف صورت گرفت که این اقدامات نیز تنها قسمتی از فعالیتی است که با کمک همکاران صورت گرفت.

درویشیان با اشاره اقدامات سازمان بازرسی در زمینه پشتیبانی از تولید اشاره کرد: دراین زمینه صدها بازدید و گزارش صورت گرفت که در نهایت منجر به پیش گیری از تعطیلی کارخانجات یا راه اندازی واحدهای تولیدی بود که حتی در جریان شیوع بیماری کرونا همکاران ما بسیج شدند و این موارد را پیگیری کردند.

رییس سابق سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: در همین راستا صدها گزارش هشدار به مسئولان وقت حتی دولت جدید راجع به پیش گیری از سوء جریانات یا جلوگیری از تداوم اقدمات صورت گرفت.

وی با اعلان اینکه سازمان بازرسی یکی از کارآمدتردین و تخصصی ترین دستگاه های نظارتی است، اضافه کرد: ما همه ی تلاش و بضاعت اندک خودرا به کار گرفتیم تا قسمتی از مشکلات خصوصاً در وضع معیشت و دریافتی همکاران را تامین نماییم که امیدواریم رئیس جدید سازمان بازرسی دغدغه همکاران را دنبال کنند.

درویشیان اشاره کرد: باید نیروهای متخصص جذب سازمان شود تا وظیفه نظارت به خوبی صورت گیرد؛ از سویی دیگر باید نگه داشت نیروهای توانمند و متخصص را نیز مورد توجه قرار داد.

ضرورت نظارت جدی بر کارگزاران دولتی و حکومتی

در ادامه مراسم تکریم و معارفه رؤسای پیشین و جدید سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه، اظهار داشت: در همه نظام های دنیا مقتدرترین حاکمیت، حکومتی است که نهاد نظارتی قوی داشته باشد و نسبت به کارگزاران نظام نظارت جدی صورت دهد.

وی با اشاره به خطبه ۲۱۶ نهج البلاغه ناظر بر حقوق والی نسبت به مردم و مردم نسبت به والی، بیان داشت: بر طبق این خطبه، موازنه دوطرفه بین حاکم و مردم باید ایجاد شود تا جامعه سالم داشته باشیم.

معاون اول دستگاه قضا با اعلان اینکه وظیفه اصلی سازمان بازرسی نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های حاکمیتی است، بیان داشت: اگر این وظیفه به درستی صورت گیرد، جامعه و کارگزاران سالم می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق یکی از شاخصه های کارگزاران از دیدگاه امام علی (ع) را نداشتن روحیه اشرافی گری عنوان نمود و با اشاره به خطبه دیگری از نهج البلاغه اضافه کرد: در این خطبه اشاره شده که یکی از کارگزاران حکومت و یاران نزدیک خیانتی انجام داده بود و امام علی (ع) فرمود خائن را به کیفر عملش برسان، حد شرعی مناسب با خیانتش را بر او جاری کن و خائن را رسوا کن تا هم سرنوشت او موجب عبرت دیگران شود و هم دیگر فرصتی و امکانی برای خیانت و فساد پیدا نکند.

وی افزود: وقتی گفته می شود که مجازات با رفتار ارتکابی و جرم متناسب باشد اگر دو نمونه از این جرایم با این مجازات اجرا شود، هیچکس جرات نمی کند به بیت المال مسلمین دست درازی کند.

معاون اول دستگاه قضایی اشاره کرد: امروز قوای سه گانه با همکاری مردم، آمادگی دارند که خواسته به حق و انتظار مردم در خصوص استرداد بیت المال و رسوا کردن خائنین را تحقق بخشند.
مصدق با تاکید بر این که قوه قضاییه در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی، نسبت به هیچ احدی و در هیچ پست و مقامی ندارد، از مردم که گزارش های خوبی به مراجع صالح برای مبارزه با فساد ارایه داده اند، تشکر کرد.
معاون اول قوه قضاییه اشاره کرد: دستگاه قضایی به جد به دنبال کشف فساد است و به وظایف خود عمل می کند. وقتی تعدادی از پرونده های مهم و منشا وقوع فساد در آنها را دنبال می نماییم، این نکته نمایان می شود که اگر مسئولین وقت به وظایف خود عمل می کردند هیچوقت فساد موضوع پرونده به وقوع نمی پیوست؛ پس موضوع و منشاء فساد را باید در دولت پیگیری کرد و اگر فساد واقع شد قوه قضاییه مکلف است پیگیری کند.
وی با قدردانی از مسئولان حاضر در این مراسم، از طرف خود و ریاست قوه قضاییه از حجت الاسلام درویشیان رییس سابق سازمان بازرسی به سبب کوشش های مجدانه و ارزشی وی تشکر کرد.
معاون اول قوه قضاییه با اشاره به انتصاب ذبیح الله خدائیان به سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: حسن بابایی معاون رئیس کل دادگستری استان تهران به سمت ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب گردید.
معاون اول قوه قضاییه به انتصاب حجت الاسلام والمسلمین درویشیان بعنوان رییس دفتر بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری اشاره نمود و از دکتر خداییان رییس جدید سازمان بازرسی بعنوان فردی یاد کرد که در همه مسئولیت ها خوش درخشیده است.
وی با اعلان اینکه رییس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موضوع کاداستر را به نحو احسن انجام دادند، اشاره کرد: وقتی به دنبال جایگزین ایشان بودیم ریاست قوه قضاییه تاکید داشت که فرد مورد نظر باید کسی باشد که بتواند کار دکتر خداییان در موضوع کاداستر را ادامه دهد و مسلط به فناوری نوین و مدیریت آن باشد.
مصدق به بیان انتطارات خود از رییس جدید سازمان بازرسی کل کشور پرداخت و بر تحقق موارد ششگانه مقرر در حکم انتصاب ریاست قوه قضاییه از طرف رهبر معظم انقلاب اصرار کرد.

وی تعدادی از انتظارت را توجه به سند تحول قضایی و برنامه ریزی در تکالیف مقرر درباب سازمان بازرسی کل کشور، توجه به پیشگیری بجای مچ گیری در حین مبارزه با فساد، خودداری از هرگونه اقدامات دارای شائبه سیاسی و جناحی در تعیین خط مشی سازمان بازرسی و مدیریت آن عنوان نمود.
معاون اول قوه قضاییه اشاره کرد: سازمان بازرسی باید اثبات کند که تابع یک جناح خاصی نیست و به دنبال انجام وظیفه است و در انجام وظیفه نباید کوتاهی کند همچنان که تا حالا اینطور بوده است.
وی همکاری مستمر و قوی با دیوان عدالت اداری را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: دیوان عدالت یک جایگاه بسیار بالایی است به شرطی که نهادهای نظارتی همکاری کنند و کارگروه های مشترک بین دیوان عدالت و سازمان بازرسی تشکیل گردد تا بخشنامه، دستورالعمل و بخشنامه ای در وزارتخانه ها بر مغایر با قانون صادر نشود.
معاون اول قوه قضاییه در آخر با اشاره به حضور تعدادی از مسئولین در این مراسم از آنها خواست که نسبت به طرح همترازی با نهادهای دیگر تدبیری انجام دهند و اظهار داشت: در میان چهل نهاد حاکمیتی، دریافتی کارگزاران قوه قضاییه از همه کمتر است. وضعیت کارکنان قوه قضاییه بسیار بد است پس در مورد طرح طرح همترازی با نهادهای دیگر تدبیری در مجلس کنید. بنده و رییس قوه قضاییه حاضریم وقت بگذاریم و اثبات نماییم. درخواست داریم بودجه قوه قضاییه مثل سازمان مدیریت و برنامه ریزی شود.
نظارت بر حسن اجرای امور فراتر از نظارت بر حسن اجرای قانون است
در ادامه ذبیح الله خداییان با اعلان اینکه سازمان بازرسی کل کشور مهم ترین دستگاه نظارتی کشور است و این سازمان از خاصیت هایی برخوردارست که در کمتر دستگاه نظارتی و بازرسی درون و بیرون کشور وجود دارد، جایگاه مهم سازمان بازرسی را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: خبرگان قانون اساسی به درستی یکی از اصول قانون اساسی را به سازمان بازرسی اختصاص دادند تا به لحاظ وظیفه ای که بر عهده دارد، دستخوش تغییرات زمامداران نشود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچون خاصیت این سازمان را نظارت بر حسن جریان امور و اجرای قوانین دانست و اظهار داشت: خبرگان قانونی اساسی به خوبی این دو عبارت را در قانون اساسی گنجاندند؛ چونکه نظارت بر حسن اجرای امور فراتر از نظارت بر حسن اجرای قانون است.
خداییان با اعلان اینکه یکی از شاخصه های اجرای صحیح امور، اجرای صحیح قانون است، اشاره کرد: گاهی مسئولانی هستند که در ظاهر قانون را اجرا می کنند؛ اما در حقیقت نفعی برای جامعه ندارند بر این اساس نظارت بر فرآیندها و مدیریت ها و سایر عناوینی که امور جامعه را اصلاح کند، از خاصیت های این سازمان است.
وی نظارت عام سازمان بازرسی کل کشور را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: نظارت قبل، حین و پس از امور، از مواردی است که نشان دهنده آنست که سازمان بازرسی قبل از هر اقدامی می تواند وارد عمل شده و مانع از انحراف شود.
خداییان با تاکید بر این که سازمان بازرسی کل کشور در نظارت خود قسمتی از اختیارات دستگاه قضایی را دارا است، اضافه کرد: بازرس قضایی در ضمن برررسی های خود اگر به موضوع و سوء جریانی برخورد کند می تواند وارد عمل شده و پرونده را به دستگاه قضایی ارجاع دهد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به استفاده از ظرفیت های مردمی در این سازمان، بیان داشت: بدون شک هرکجا مسئولیتی به مردم داده شده به خوبی اجرا می شود و سازمان این اختیار را دارد که از ظرفیت مردمی استفاده نماید.
وی افزود: دستگاه های نظارتی دیگر مانند حفاظت، حراست و بازرس ها مکلف شدند اگر در ضمن کار به موضوعی برخورد کنند که از وظایف سازمان است گزارش آنرا به سازمان ارائه دهند و اگر گزارشی داده نشود در آنجا مجازات پیش بینی شده است.
سند تحول قضایی را سازمان بازرسی در دستور کار قرار خواهیم داد
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه سند تحول را در این سازمان در دستور کار قرار خواهیم داد، اصرار کرد که یک به یک سند تحول را عملیاتی خواهدنمود.
خداییان ضمن اولویت قرار دادن بحث پیشگیری در سازمان بازرسی بیان داشت: اگر پیشگیری به خوبی صورت گیرد و منافذ و گلوگاه های فساد خشکانده شود، دیگر نیازی به برخورد نیست.
وی افزود: زمانی که افراد دارای امضای طلایی هستند و کارها بصورت سنتی انجام می شود ممکنست فساد رخ می دهد پس اولویت اول ما پیشگیری است تا با تذکر بموقع، مانع از تخلف شویم.
تمام دستگاهها باید پروسه جریان امور را الکترونیکی کنند
رئیس سازمان بازرسی کل کشور اشاره کرد: متاسفانه باوجود این که در برنامه های توسعه ای خصوصاً برنامه ششم، تاکید شده که تمام دستگاهها باید پروسه جریان امور را الکترونیکی کنند، اما هنوز برخی دستگاهها اهتمام جدی نداشته اند درحالی که باید شفافیت صورت گیرد تا جایی که نظارت هم الکترونیک باشد و در لحظه نظارت بر اجرای امور صورت گیرد.
خداییان با تاکید بر این که برخورد با ترک فعل ها را در اولویت قرار می دهیم، اظهار داشت: سازمان بازرسی در انجام کار خود با همه دستگاه های نظارتی همچون دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه نهایت همکاری را خواهد داشت تا از موازی کاری جلوگیری شود.
وی با اشاره به ارائه گزارش های متقن در دستگاه قضایی، اضافه کرد: گاهی مشاهده می شود در بسیاری موارد، درصد بالایی از گزارش های ما منجر به برائت و منع تعقیب می شود در صورتیکه هیچ گزارشی از سازمان بازرسی نباید به دستگاه قضایی ارجاع شود مگر آنکه بررسی کامل صورت گیرد تا اگر به دستگاه قضایی رفت منجر به منع تعقیب و برائت نشود.
خداییان اظهار داشت: قضات شریفی داریم که باید خودرا بجای قاضی بنشانند تا پرونده ای به دستگاه قضایی ارجاع شود که از استنادات و استدلال کافی برخوردار باشد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر توجه به معیشت همکاران خود، اظهار داشت: من مطالعات زیادی درباب دستگاه های نظارتی و بازرسی جهان داشتم، یکی از خاصیت های دستگاه های نظارتی توجه به معیشت بازرس ها و کارکنان بود تا آلوده به فساد نشوند و بدون شک این مساله را در دستور کار قرار می دهیم.
در اختتام ضمن تقدیر از زحمات حجت الاسلام درویشیان رییس سازمان بازرسی، حکم ریاست سازمان بازرسی کل کشور از طرف معاون اول قوه قضاییه به دکتر خداییان تقدیم شد.1400/08/12
12:15:51
5.0 / 5
160
تگهای خبر: اسناد , پرونده , ثبت , جرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت