خندانی در جمع خبرنگاران:

وکالتی هم سند زده می شود

وکالتی هم سند زده می شود به گزارش علم عدل رئیس کانون سردفتران اظهار داشت: در بحث خودرو، مردم مختار هستند که به دفترخانه ها رجوع کنند اما اگر زمانی مشکلی رخ دهد و بخواهند به محاکم قضایی رجوع کنند، اگر سند نداشته باشند کارشان سخت می شود.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران ظهر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا با خرید و فروش خودرو به صورت وکالتی می شود در دفترخانه ها سند ثبت نمود یا خیر؟ اظهار نمود: اساسا چنین موردی امکانپذیر خواهد بود. دفترخانه ها برای معاملات خودرویی سند وکالتی می زنند و هیچ مشکلی نیست. اگر دفترخانه ای از ثبت سند در معاملات وکالتی خودداری می کند، تخلف است و باید اعلام گردد.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که دفترخانه ها در مقابل هزینه ای که برای ثبت سند می گیرند چه خدماتی به مردم عرضه می دهند؟ اظهار داشت: خدمات ما در قانون تعریف شده و قرار نیست در مقابل هزینه ای که از افراد دریافت می نماییم، خدماتی عرضه دهیم. درواقع ما مالکیت شما را ثبت می نماییم و فلسفه ذاتی تنظیم سند این است.
رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران اضافه کرد: در بحث خودرو، مردم مختار هستند که به دفترخانه ها رجوع کنند اما اگر زمانی به مشکلی برخورد کنند و بخواهند به محاکم قضایی رجوع کنند، شخصی که سند دفترخانه ای دارد، راحتتر می تواند حق خویش را بگیرد تا کسی که تنها به برگ سبز پلیس اکتفا کرده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که شما در مراحل دریافت سند در دفترخانه ها، داشتن برگ سبز پلیس را الزامی می دانید اما چرا خودتان این سند را به رسمیت قبول ندارید؟ اظهار داشت: در قانون ذکر شده اول باید تعویض پلاک، انجام و سپس سند داده شود برای همین هم ما می گوئیم همراه مدارک خود برگ سبز هم باید داشته باشید.
خندانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که آیا دفترخانه ها با عدم رجوع مردم برای ثبت سند بخصوص سند خودرو دارای ضرر و زیان می شوند؟ اظهار داشت: طبیعی به نظر می آید اگر سندی در دفترخانه ها ثبت نشود، آن دفترخانه گرفتار ضرر و زیان می شود چون که در قانون دفترداران هزینه های خویش را از ثبت سند به دست می آورند و هیچ هزینه دولتی دیگری بعنوان حقوق و مزایا به آنها پرداخت نمی گردد.
رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران افزود: این به آن معنا نیست که ما بخواهیم تمام هزینه های خویش را از ثبت سند خودرو به دست بیاوریم چون که ثبت سند خودرو تنها بخش اندکی از دیگر خدماتی است که دفاتر به مردم عرضه می دهند.
به گفته وی، به صورت مثال برای ثبت خودروی پژو پارس مدل ۱۴۰۰، یک فرد باید دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در دفترخانه پرداخت کند که از این رقم یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان آن در ارتباط با مالیات نقل و انتقال (خزانه دولت)، ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه کاداستر (هزینه خزانه دولت)، ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان حق الثبت (خزانه دولت) و ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان ارزش افزوده (خزانه دولت) می شود.
خندانی اظهار نمود: فقط ۲۵۰ هزار تومان سهم سردفتر از ثبت سند خودرو یعنی ۹.۲۵ درصد از آن ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه ثبت سند خودرو خواهد بود.
رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران اظهار داشت: حالا در کشور ۸۵۰۰ دفتر اسناد رسمی داریم، حدود ۲۰۰۰ دفترخانه در تهران قرار دارد و میانگین زمان ثبت سند خودرو در این دفاتر بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است.


منبع:

1400/07/29
22:31:44
5.0 / 5
233
تگهای خبر: اسناد , پلیس , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت