كامبیز نوروزی:

مشکلات ممنوع الخروجی، ناشی از بی توجهی به قانون است

مشکلات ممنوع الخروجی، ناشی از بی توجهی به قانون است به گزارش علم عدل یک حقوقدان با اشاره به اینکه صدور بخشنامه درباره ممنوع الخروجی مشکلی را حل نمی کند اظهار داشت: بخش زیادی از مشکلات ناشی از بی توجهی به قانون است؛ وقتی قانون رعایت نمی گردد بالطبع بخشنامه هم رعایت نمی گردد.کامبیز نوروزی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با اظهارات رییس دستگاه قضا در خصوص ساماندهی ممنوع الخروجی ها، اظهار داشت: ممنوع الخروجی افراد منوط به حکم قضایی است. نوعی از ممنوع الخروجی وجود دارد که به برخی از اقشار جامعه مربوط می شود که بدون اجازه خاص نمی توانند از کشور بیرون بروند مثل زنان متاهل که بدون اجازه همسر، اجازه خروج از کشور را ندارند.

این حقوقدان با اشاره به اینکه این مقررات گاهی سبب سو استفاده های غیراخلاقی توسط مردان شده است اظهار داشت: حتی موردی داشتیم که همسر یک قهرمان ورزشی به وی اجازه خروج از کشور نداده است که این روش ها با حقوق بانوان سازگار نیست.

وی با تاکید بر اینکه ممنوع الخروجی هرکسی منوط به حکم قضایی است اظهار داشت: رویه نادرستی که وجود دارد این است که فرد از ممنوع الخروجیش باخبر نمی گردد. بعنوان مثال بستانکار مبادرت به ممنوع الخروجی بدهکار می کند که در این قبیل موارد باید مقام قضایی دستور بدهد. گاهی اوقات بنا به تقاضای پلیس در جریان یک پرونده ممکنست قاضی دستور قضایی صادر کند اما مسئله همانطور که گفتم این است که گاهی اشخاص پای پرواز متوجه می شوند که ممنوع الخروج هستند.

نوروزی افزود: مشکل این است که خیلی اوقات حکم قضایی ممنوع الخروجی به افراد ابلاغ نمی گردد. قاعده این است که افراد از هر دستور قضایی که در مورد آنها صادر می شود باید باخبر باشند تا بتوانند از حقوق خودشان دفاع کنند.

این حقوقدان با اشاره به اینکه اشکال در سو استفاده از قدرت است اظهار داشت: برخی از سازمان ها هستند که قدرت های خاص دارند و در استفاده از قدرت مقررات قانونی را رعایت نمی کنند و این مساله در مسائل مدنی و سیاسی کشور زیاد دیده می شود. البته استثنا هم وجود دارد بطورمثال پلیس در جریان مراقبت از یک باند مواد مخدر ناگزیر است که کارهایش را پنهانی انجام دهد که یک مصداقش ممنوع الخروجی است.

وی با اشاره به اینکه صدور بخشنامه درباره ممنوع الخروجی مشکلی را حل نمی کند اظهار داشت: بخش زیادی از مشکلات ناشی از بی توجهی به قانون است؛ وقتی قانون رعایت نمی گردد بالطبع بخشنامه هم رعایت نمی گردد. نوع نگاه به قانون بایستی تغییر کند. خیلی ها تشخیص خودشان را فراتر از تشخیص قانون می دانند و اقداماتی انجام می دهند که در قانون وجود ندارد. اینگونه نگاه ها باید تغییر کند. البته یادآوری کردن در چیزی به نام بخشنامه خوب است اما نمی گردد انتظار داشت که مشکل با بخشنامه حل شود.

نوروزی در پاسخ به این پرسش که آیا خلا قانونی دراین زمینه وجود دارد؟ اظهار داشت: در خیلی از موارد اصلا خلا قانونی وجود ندارد. بسیاری از جاها قانون وجود دارد اما همین قانون رعایت نمی گردد.

منبع:

1400/07/22
13:23:37
5.0 / 5
72
تگهای خبر: ابلاغ , پرونده , پلیس , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت