محسنی اژه ای مطرح كرد

نمایندگان قوه قضاییه در کمیسیون های مختلف ماشین امضاء نباشند

نمایندگان قوه قضاییه در کمیسیون های مختلف ماشین امضاء نباشند به گزارش علم عدل رییس قوه قضاییه بر ضرورت اختصاص وقت کافی از طرف نمایندگان دستگاه قضا برای حضور فعالانه در کمیسیون هایی که عضو آنها هستند اصرار کرد اظهار داشت: نمایندگان قوه قضاییه نباید بعنوان یک ماشین امضاء فعالیت کنند بلکه باید حضوری فعال و اثرگذار در کمیسیون های متبوع خود داشته باشند.به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، در امتداد اجرای دستورات ده گانه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای جلسه ویژه بررسی «احصاء نمایندگی های قوه قضاییه در بخش های مختلف، بررسی عملکرد آنها و ارائه راه حل برای اثربخشی این نمایندگی ها» با حضور اعضای شورای عالی قوه قضاییه انجام شد.

محسنی اژه ای در این نشست بر لزوم ضابطه مند شدن پروسه معرفی نمایندگان قوه قضاییه به بخش های مختلف اصرار کرد و اظهار داشت: لازم است که در هنگام معرفی نمایندگان قوه قضاییه به کمیسیون ها، تخصص و زمینه اصلی فعالیت این نمایندگان مدنظر باشد تا انتخاب آنها برای حضور در کمیسیون های مختلف، متناسب با تخصص شان باشد.

رئیس دستگاه قضا همین طور بر راه اندازی سامانه های هوشمند جدید یا ارتقاء سامانه های موجود، برای ثبت الکترونیکی کارهای نمایندگان قوه قضاییه در کمیسیون ها اصرار کرد.

رئیس قوه قضاییه ضمن انتقاد از رویه صورتجلسه ‎گردانی در بعضی کمیسیون های کشور اظهار داشت: به هیچ وجه قابل قبول نیست که جلسات کمیسیون ها بصورت حضوری یا ویدئوکنفرانسی برگزار نشود و فقط یک صورتجلسه به دفتر اعضای کمیسیون ها برود تا آنها آن صورتجلسه را امضا کنند.

محسنی اژه ای بر ضرورت اختصاص وقت کافی از طرف نمایندگان دستگاه قضا برای حضور فعالانه در کمیسیون هایی که عضو آنها هستند اصرار کرد و در عین حال اظهار داشت: نمایندگان قوه قضاییه نباید بعنوان یک ماشین امضاء فعالیت کنند بلکه باید حضوری فعال و اثرگذار در کمیسیون های متبوع خود داشته باشند.

حضور بیش از ۵ هزار نفر از کارکنان قضایی و اداری قوه قضاییه در کمیسیون های سراسر کشور

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، حجت الاسلام والمسلمین «مصدق» معاون اول قوه قضاییه با اشاره به رصد فعالیت ها و اقدامات نمایندگان دستگاه قضا در دفتر امور نمایندگی های معاونت اول، به بیان «آمار و عملکرد مراجع شبه قضایی»، «اهم اقدامات انجام شده جهت ساماندگی نمایندگی ها پس از دستورات رییس قوه قضاییه» و همین طور «مشکلات و راهکارهای احصاء شده در این حوزه» پرداخت.

معاون اول دستگاه قضا با اشاره به وجود ۹ هزار و ۵۰۰ کمیسیون در سراسر کشور عنوان کرد: از این تعداد، هزار کمیسیون نقش نظارتی و تصمیم گیری دارند و مابقی کمیسیون ها دارای حق رای هستند.

مصدق همین طور از حضور و فعالیت بیش از ۵ هزار نفر از کارکنان قضایی و اداری قوه قضاییه در این کمیسیون ها آگاهی داد و اظهار داشت: میانگین ورودی پرونده به هر کمیسیون در طول سال ۳۵۷ فقره است که استان تهران دراین زمینه رتبه نخست را در اختیار دارد.

وی همین طور اظهار داشت: هیئت های حل اختلاف مالیاتی، کمیسیون های شهرداری و کمیسیون های تامین اجتماعی، بیشترین فراوانی پرونده را در دیوان عدالت اداری دارند.

معاون اول قوه قضاییه بر لزوم آموزش بیش از پیش نمایندگان قوه قضاییه در بخش های مختلف اصرار کرد و از تاثیرگذاری این مساله در کاهش موارد نقض آراء در دیوان عدالت اداری سخن گفت.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق سپس با اشاره به موانع قانونی، آموزشی، نظارتی، سامانه ای و ساختاری در پروسه فعالیت نمایندگان قوه قضاییه در کمیسیون های سراسر کشور، اظهار داشت: راهکارهای حل این موانع و مشکلات، تنظیم و تدوین شده و در اختیار رییس قوه قضاییه قرار خواهد گرفت.

وی اشاره کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته تا آخر سال شاهد حل شدن این مشکلات و فعال و موثر شدن نقش نمایندگان قوه قضاییه در شورای های مختلف خواهیم بود.

در این جلسه حجت الاسلام «منتظری» دادستان کل کشور، «صاحبکار» معاون راهبردی قوه قضاییه، «کاظمی فرد» رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و حجت الاسلام «نورالله قدرتی» معاون حقوقی قوه قضاییه نیز نظرات و پیشنهادات خودرا برای ساماندهی و بهبود فعالیت نمایندگان دستگاه قضا در بخش های مختلف کشور ارائه کردند.

پیش تر و طی هفته های گذشته جلسات ویژه بررسی دستورات ده گانه رییس قوه قضاییه برگزار شده و مطالبی نظیر «احصاء مشکلات مردم در مراجعات به واحدهای قضایی»، «تدوین دستورالعمل و چهارچوب همکاری و ارائه خدمات قضایی به نیروهای امنیتی انتظامی و بطور کلی تنظیم روابط کاری بین قضات و ضابطین» و همین طور «احصاء مشکلات و مسائل کارکنان دستگاه قضا، مراجعه کنندگان به واحدهای قضایی و همین طور نمایندگان قوه قضاییه در دستگاه های مختلف کشور و ارائه راه حل برای حل این مشکلات» بررسی شده بود.

منبع:

1400/07/15
12:56:29
5.0 / 5
270
تگهای خبر: پرونده , ثبت , خدمات , دادستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت