حجت الاسلام محسنی اژه ای:

وظیفه اصلی بانک ها، پشتیبانی از تولید است

وظیفه اصلی بانک ها، پشتیبانی از تولید است به گزارش علم عدل رئیس قوه قضاییه به کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکها برای عرضه راهکارهای افزایش اختیارات این کمیته، مهلت دو هفته ای داد و تصریح کرد: پشتیبانی از تولید وظیفه اصلی بانک هاست.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام محسنی اژه ای در نشست با کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانکها اظهار داشت: این کمیته از سال ۹۳ تا کنون تشکیل شده است عنوان شده که ۱۶۳ جلسه هم برگزار کرده است که طی این جلسات به ۱۲ پرونده رسیدگی کرده است، رسیدگی به این تعداد پرونده نشان داده است که این کمیته در اهداف خیلی موفق نبوده است و تعداد بالایی از موضوعات که در کشور مساله بوجود آورده مورد بررسی قرار نگرفته است.
وی اضافه کرد: سوال می کنم آیا از سال ۹۳ تا کنون به مجموعه ای از صدمه ها رسیده اید که بشود دستورالعمل در مورد حل این چالش ها تهیه کرد؟
حجت الاسلام محسنی اژه ای از اعضای کمیته این پرسش را بیان کرد که آیا در فرآیند وصول مطالبات بانکی ملاحظه پشتیبانی از تولید و تولیدکنندگان هم صورت گرفته است؟
رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به این که پشتیبانی از تولید داخلی بر همه دستگاه ها لازم است تصریح کرد: پشتیبانی از تولید یکی از وظایف اصلی بانکها می باشد و در این حوزه باید به صورت عملی فعالیت داشت.
وی ضمن اشاره به این که فساد سرایت می کند افزود: مبارزه همه جانبه نگر با فساد جزو دستور کارهای اصلی قوه قضاییه است که بانکها هم باید در این حوزه ایفای نقش مهمی داشته باشند فساد چه در بانک چه در قوه قضاییه چه در دستگاه نظارتی و نهاد ضابطین باشد باید مبارزه جدی شود تا سرایت نکند.
وی همینطور تصریح کرد بانکها باید بر نحوه هزینه کرد تسهیلات بانکی نظارت جدی و عملی داشته باشند.
حجت الاسلام محسنی اژه ای در مورد رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانکها اظهار نمود: حمایت جدی از تولید در شرایطی که درگیر جنگ اقتصادی با دشمن هستیم بر همه واجب است و بانکها از پایه های اصلی پشتیبانی از تولید داخلی هستند و مدیران سیستم بانکی باید مسئولیت خویش را در مقابله با تحریم ها و کمک به فعالان اقتصادی و تولید داخلی ایفا کنند.
وی تصریح کرد: در وصول مطالبات باید مراقب بود هیچ واحد تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل نشود و اگر صدمه ای در نحوه پرداخت تسهیلات و هزینه کرد آن و وصول مطالبات از ابربدهکاران وجود دارد باید چاره آن با کمک مجلس و بانک مرکزی تبدیل به یک قانون و دستورالعمل شود.
رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکها در وصول معوقات بانکی باید حقوق همه طرفین را متناسب با حقی که دارند رعایت کند؛ حتی حقوق مشتری را اما کسی نباید به نام تولید سوء استفاده نماید.
وی افزود: اگر کسی که به نام تولید تسهیلات می گیرد اما آنرا صرف سرمایه گذاری در حوزه ارز، سکه، زمین و مسکن می کند مرتکب دو تخلف شده؛ هم در هزینه کرد تسهیلات تخلف کرده و هم در بازار اختلال بوجود آورده که ضررش بیشتر از تأخیر در تسویه حساب با بانک است.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: بانکها باید علاوه بر اعتبارسنجی و دریافت وثایق لازم بر روند هزینه کرد تسهیلات هم نظارت کنند و مطالبات را بموقع وصول کنند تا مشتری سو استفاده نکند.
محسنی اژه ای اظهار داشت: همه باید ملتزم به قانون باشند؛ اگر قانونی اشکال دارد باید اصلاح گردد اما زیر پاگذاشتن قانون از هیچ کس بخصوص مدیران عالی دستگاه ها قابل پذیرش نمی باشد اما گاهی برخی بانکها خودشان قانون را دور می زنند!
رئیس قوه قضائیه: همه موظف به مبارزه با فساد بانکی هستیم اما مدیران بانکها باید پیشگام مبارزه باشند، فرقی نمی کند مدیر و کارمند بانک یا مشتری یا ضابط و قاضی مرتکب فساد، تخلف و سوءاستفاده شود؛ اگر با فاسد، متخلف و سو استفاده گر برخورد نکنیم فساد به دیگر بخش ها هم سرایت می کند، اگر مدیران عامل یا مدیران شعب بانکی از جانب برخی افراد متنفذ برای پرداخت تسهیلات به افراد سفارش شده تحت فشار هستند، باید از آنها در مقابل این اعمال نفوذها حمایت شود تا مجبور به انجام اقدام مغایر قانون نشوند، اگر کسی مرتکب لغزش یا سوءاستفاده شد باید با او برخورد صحیح، سازنده و بازدارنده شود، وقتی کسی مرتکب تخلفی شده که با یک تذکر یا برخورد ایذایی رفتارش قابل اصلاح است نباید با او مانند مجرم برخورد کرد.
در آخر رئیس دستگاه قضا مهلت دو هفته ای به کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانکها برای عرضه راهکارهای تقویت و افزایش اختیارات و کارآمدی این کمیته تعیین کرد.


منبع:

1400/07/11
23:55:58
5.0 / 5
261
تگهای خبر: بازار , پرونده , جرم , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت